Finał PŚ: Nieprawdopodobny awans Małysza na nowej "Holmenkollen"!

Zwycięstwem Simona Ammanna zakończył się finałowy konkurs Pucharu Świata w sezonie 2009/2010. Szwajcar zdecydowanie wyprzedził drugiego w końcowej klasyfikacji - Adama Małysza oraz zwycięzcę tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni - Andreasa Koflera. W czołowej trzydziestce uplasowali się także pozostali reprezentanci Polski.

Maciej Mikołajczyk

Simon Ammann zgarnął podczas tej zimy niemal całą pulę. Szwajcar na igrzyskach w Kanadzie dwukrotnie mógł cieszyć się z blasku olimpijskiego złota, a w niedzielę w Oslo zasłużenie odebrał swoją pierwszą w karierze Kryształową Kulę oraz w znakomitym stylu triumfował w Turnieju Nordyckim, w którym wygrał wszystkie konkursy. Triumf na nowej "Holmenkollen" gwiazda Kraju Helwetów zapewniła sobie skokami na 135,5m oraz 124,5m.
Drugie miejsce zajął Adam Małysz. "Orzeł z Wisły" w swoich próbach uzyskał odpowiednio 128,5m i 136,5m, przy czym zanotował gigantyczny awans w stosunku do pierwszej serii, po której to był dopiero trzynasty.

Skład podium uzupełnił Andreas Kofler, który ustanowił oficjalny rekord obiektu, a mianowicie 139,5m. Tuż za nimi uplasowali się rewelacyjny Austriak David Zauner, Thomas Morgenstern oraz specjalista od lotów Martin Koch.
Najwyżej z przedstawicieli gospodarzy, bo na siódmej pozycji sklasyfikowany został Bjoern Einar Romoeren.

Najbardziej zawiedli 13. Gregor Schlierenzauer, 15. Anders Jacobsen, czy 20. Harri Olli. Teraz zawodnikom pozostały już tylko MŚ w lotach w słoweńskiej Planicy, które odbędą się w przyszłym tygodniu.