Simon Ammann mistrzem świata w lotach, Adam Małysz bez medalu

Simon Ammann wywalczył w Planicy mistrzostwo świata w lotach narciarskich. W finałowej serii Szwajcar oddał najdłuższy skok całych mistrzostw, lądując po pokonaniu 236,5 metra. Medalowej pozycji nie zdołał utrzymać Adam Małysz, który zajął ostatecznie czwartą lokatę.

Daniel Ludwiński

Dwudniowa rywalizacja w Planicy na największej skoczni świata w pełni zaspokoiła oczekiwania kibiców. Zawody stały bowiem na wysokim poziomie i nie brakowało lotów znacznie powyżej 230 metrów, choć nawet wspaniałe próby nie musiały automatycznie oznaczać czołowych lokat, gdyż belka startowa była zmieniana bardzo często, co nieco utrudniało oglądanie widowiska - w finałowej serii pierwsi zawodnicy skakali z dwudziestej drugiej belki, a najlepsi z czternastej.

Dla Polaków tegoroczne mistrzostwa świata kojarzyć się będą jednak z pechowo utraconym medalem Adama Małysza. Nasz zawodnik już pierwszego dnia zawodów skakał bardzo dobrze i zajmował drugą lokatę walcząc z Simonem Ammannem o złoto. W sobotę w trzeciej serii konkursowej było nieco gorzej i Polak stracił kilkanaście punktów do Szwajcara, jednak w dalszym ciągu był drugi. Niestety, ostatni skok sprawił, że Małysz utracił medal. Lot Polaka był niespokojny i zawodnik wylądował znacznie bliżej niż skaczący chwilę wcześniej Gregor Schlierenzauer i Anders Jacobsen. O ile już w tym momencie wiadomo było, że z Austriakiem Małysz przegrał, o tyle noty sędziowskie miały zdecydować, czy uda się pokonać Norwega. Niestety, łączna nota Jacobsena była o 0,4 punktu lepsza, co w praktyce oznaczało, że Polaka zabraknie na podium, gdyż na górze skoczni pozostawał jeszcze jeden zawodnik.

Simon Ammann, bo o nim mowa, raz jeszcze udowodnił, że w tym sezonie nie było na niego mocnych i pofrunął na odległość 236,5 metra. To najlepszy wynik całych tegorocznych mistrzostw świata - Szwajcar poprawił o pół metra rezultat Antonina Hajka osiągnięty przez młodego Czecha kilkanaście minut wcześniej. Dzięki temu zwycięstwu Ammann wygrał w tym sezonie prawie wszystko co było do wygrania – ma na koncie dwa złote medale olimpijskie, Puchar Świata, Turniej Skandynawski oraz mistrzostwo świata w lotach. Do kompletu zabrakło mu tylko triumfu w Turnieju Czterech Skoczni.

W sobotę Gregor Schlierenzauer przegrał z Ammannem o ponad dwadzieścia pięć punktów. Różnicę dzielącą pozostałych skoczków od Szwajcara najlepiej oddaje wynik Martina Kocha, który zajął dobre dziesiąte miejsce, a mimo to był gorszy od triumfatora niemalże o sto puntków.

Oprócz Adama Małysza z niezłej strony zaprezentował się również Kamil Stoch. Swój najlepszy skok oddał w ostatniej kolejce, gdy uzyskał 218 metrów. Z notą 770 punktów nasz zawodnik został sklasyfikowany na szesnastej pozycji. Wolne mieli w sobotę Rafał Śliż i Łukasz Rutkowski, gdyż zakończyli udział w konkursie już na pierwszej piątkowej serii zajmując w konkursie odpowiednio trzydzieste drugie i trzydzieste trzecie miejsce.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy zakończą się w niedzielę konkursem drużynowym. Będzie to również zarazem koniec obecnego sezonu.