TCS w Oberstdorfie: Początek najbardziej prestiżowych zmagań

Turniej Czterech Skoczni czas zacząć! Już po raz 59. najlepsi skoczkowie narciarscy będą walczyć o wysokie lokaty w tej prestiżowej imprezie. Zwycięzca nie tylko na stałe zapisze się w kartach historii narciarstwa, ale także odbierze w Bischofshofen czek na 57 tysięcy euro oraz kluczyki do Subaru Forestera. Pierwsza część zmagań już 29 grudnia w niemieckim Oberstdorfie.

W tym artykule dowiesz się o:

Oberstdorf to znany kurort i ośrodek narciarski położony w Bawarii, 40 kilometrów od Kempten. Miejscowość zamieszkuje około 20 000 mieszkańców. W pierwszym turniejowym konkursie zawodnicy będą rywalizować na skoczni Schattenberg K-120 (HS 137), której rekord należy do Sigurda Pettersena. Norweg w grudniu 2003 roku uzyskał tam 143,5 metra. W skład kompleksu Erdinger wchodzą jeszcze cztery obiekty: HS 19, HS 31, HS 60 oraz HS 100, jest to zatem doskonała baza treningowa dla zawodników różnych grup wiekowych. Wszystkie skocznie pokryte są igielitem.

Stadion zmodernizowano w 2000 roku, gruntowna przebudowa kosztowała około miliona marek. Trzy lata później Schattenberg została zmodernizowana i przystosowana do nowych reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skocznię powiększono, punkt K przesunięto ze 115 na 120 metr, poprawiono także profil, a na pozostałych skoczniach położono nową nawierzchnię. Podczas pierwszych zawodów po przebudowie padł niepobity do tej pory rekord Pettersena.

We wschodniej części miasteczka położona jest skocznia mamucia imienia Heiniego Klopfera, który nie tylko był autorem projektu, ale i pierwszym zawodnikiem, który oddał skok na nowym obiekcie. "Mamut" ma za sobą dwie duże przebudowy w latach 1972 i 1998. Obecnie jego rekord wynosi 223 metry i należy do Norwega Roara Ljoekelsoeya. Skoczkowie dotrą tam również w tym sezonie, zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich na skoczni mamuciej zaplanowano na 4-6.02.2011.

Oberstdorf jest organizatorem konkursów Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Alpen Cup i FIS Cup, dwukrotnie organizował także mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W 1987 roku na K70 wygrał Czech Jiří Parma przed legendarnym Mattim Nykaenenem i Vegardem Opaasem. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Jan Kowal, który zajął 14. miejsce. Na K90 triumfował Andreas Felder przed Opaasem i Ernstem Vettorim, 12. był Piotr Fijas. Po raz drugi FIS przyznał alpejskiej miejscowości prawo do organizacji Mistrzostw Świata w 2005 roku. Wtedy na małej skoczni indywidualnie triumfował Rok Benkovic przed Jakubem Jandą i Janne Ahonenem, Adam Małysz był 6., natomiast drużynowo najlepsza okazała się Austria, która wyprzedziła reprezentację Niemiec o zaledwie 6,5 punktu. Na większym obiekcie złoty medal zdobył Janne Ahonen, na podium stanęli także Ljoekelsoey i Janda. Małysz wypadł z czołowej "10" i zajął 11. miejsce. W "drużynówce" kolejny złoty medal wywalczyła Austria.

Konkurs w Oberstdorfie, podobnie jak cały Turniej, rozgrywany jest systemem KO. 50 najlepszych zawodników kwalifikacji zostaje połączonych w dwójki, zwycięzca jest w parze z ostatnim, drugi z przedostatnim i tak aż do środka klasyfikacji, gdzie 26. zawodnik rywalizuje z 25. Jeśli skoczek z czołowej "10" Pucharu Świata zrezygnuje z udziału w kwalifikacjach, automatycznie zostaje sklasyfikowany na ostatniej pozycji i w konkursie stacza pojedynek z najlepszym. Do serii finałowej przechodzi zwycięzca każdej pary (25 zawodników) oraz pięciu najlepszych spośród tych, którzy odpadli ("lucky losers"). W klasyfikacji generalnej Turnieju sumowane są łączne noty uzyskane w poszczególnych konkursach. Wyniki w tradycyjny sposób zaliczane są także do punktacji Pucharu Świata - triumfator zyskuje 100 punktów, 30. zawodnik 1 punkt.

Przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni w klasyfikacji generalnej prowadzi Thomas Morgenstern, który ma 125 punktów przewagi nad Andreasem Koflerem. Trzeci jest Fin Matti Hautamaeki. Wśród Polaków najwyżej sklasyfikowany jest Adam Małysz, który zgromadził na swoim koncie 290 punktów i zajmuje 6. pozycję. Dzięki równym występom w pierwszej części sezonu dobre 17. miejsce zajmuje Kamil Stoch.

-> Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata

W ubiegłym sezonie w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni triumfował Andreas Kofler, który później okazał się również zwycięzcą całego cyklu. Austriak wyprzedził o ponad 10 punktów Janne Ahonena oraz Thomasa Morgensterna. Adam Małysz zakończył start na obiekcie Schattenberg na 8. pozycji.

Po pierwszej części sezonu Polacy stracili jedno miejsce i mogą wystawić w Turnieju 6 reprezentantów. Biało-czerwone barwy będą reprezentować Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula, Marcin Bachleda, Dawid Kubacki, Krzysztof Miętus. Jedynie temu ostatniemu nie udało się awansować do pierwszego konkursu. Na starcie w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen nie pojawi się Gregor Schlierenzauer. Do przerwy w startach zmusiła go kontuzja kolana, której nabawił się podczas treningów w Seefeld. 20-latek najprawdopodobniej powróci do rywalizacji w austriackiej części zmagań. Ze startów wykluczony jest także Rok Urbanc. Słoweniec nabawił się kontuzji ramienia podczas upadku na treningach w Kranj. Nie wystąpi również Andreas Kuettel, który po fatalnej części sezonu spadł do "drugiej ligi" i będzie startował w zawodach Pucharu Kontynentalnego.

Za nami kwalifikacje, w których najlepszy okazał się Ville Larinto przed Mattim Hautamaekim i Adamem Małyszem. Polaka czeka niezwykle trudne wyzwanie - stoczy pojedynek z Thomasem Morgensternem. Konkurs rozpocznie się w środę o godzinie 16:00.

-> Zobacz wyniki kwalifikacji w Oberstdorfie

-> Zobacz pary konkursu TCS w Oberstdorfie

Program TCS w Oberstdorfie:

29.12.2010, środa

14.30 - seria próbna

16:00 - I seria

Komentarze (0)