Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Triumf Johana Olssona w Davos

Johan Olsson po raz pierwszy w karierze triumfował w zawodach Pucharu Świata. Szwedzki biegacz okazał się najlepszy na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym w szwajcarskiej miejscowości Davos, gdzie o 10,5 sekundy pokonał Axela Teichmanna. Słabo wypadli Polacy – najlepszy z nich Maciej Kreczmer był pięćdziesiąty ósmy.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Zawody w Davos stały pod znakiem dominacji dwóch biegaczy, którzy znaleźli się ostatecznie na dwóch najwyższych stopniach podium. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu najlepszy wynik miał wprawdzie Sami Jauhojaervi, jednak wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów Fin tracił do Johana Olsson oraz Axela Teichmanna i ostatecznie zajął trzecią lokatę, po raz pierwszy w nowym sezonie mieszcząc się w najlepszej trójce.

Biegnący z wyższym numerem startowym Szwed mógł kontrolować sytuację znając rezultaty osiągane wcześniej przez Niemca i stopniowo powiększał swą przewagę nad najgroźniejszym konkurentem. Na mecie wyniosła ona 10,5 sekundy, co oznaczało pierwsze w karierze zwycięstwo Olssona. 28-letni szwedzki biegacz w zawodach pucharowych startuje już od wielu sezonów, jednak jak dotąd zaledwie siedem razy zdołał zmieścić się w najlepszej dziesiątce, najwyżej na siódmym miejscu. Triumf Olssona jest więc sporą niespodziankę, a zarazem potwierdzeniem dobrej pracy szkoleniowej w Szwecji - dwa tygodnie temu w Gaellivare po raz pierwszy w karierze zawody wygrał także Marcus Hellner.

Za plecami Olssona i Teichmanna trzeci czas uzyskał wspomniany Jauhojaervi, lepszy niż dwójka Norwegów - Eldar Roenning i John Kristian Dahl. W czołowej dziesiątce nie zabrakło niespodzianek - zmieścili się w niej Dario Cologna i Aleksiej Połtaranin. Pierwszy z nich, reprezentant gospodarzy, jest zresztą jednym z największych objawień bieżącego sezonu, gdyż z uwagi na swoje równe występy plasuje się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Miłego zaskoczenia trudno było się spodziewać po Polakach, którzy niestety kolejny raz zawiedli - Maciej Kreczmer był pięćdziesiąty ósmy, Janusz Krężelok sześćdziesiąty siódmy, a Mariusz Michałek siedemdziesiąty trzeci.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata dzięki wywalczeniu stu punktów w Davos nowym liderem został Olsson, który o czternaście punktów wyprzedza dotychczasowego przodownika Pettera Northuga (w sobotę zupełnie zawiódł i był pięćdziesiąty piąty) oraz Jauhojaerviego.

W niedzielę zakończenie rywalizacji w Davos - rozegrany zostanie sprint techniką dowolną.

Wyniki biegu na 15 kilometrów:
1. Johan Olsson (Szwecja) - 40:10,0
2. Axel Teichamann (Niemcy) +10,5
3. Sami Jauhojaervi (Finlandia) +28,5
4. Eldar Roenning (Norwegia) +42,9
5. John Kristian Dahl (Norwegia) +56,4
6. Matti Heikkinen (Finlandia) +1:00,1
7. Andrus Veerpalu (Estonia) +1:13,0
8. Dario Cologna (Szwajcaria) +1:13,5
9. Aleksiej Połtaranin (Kazachstan) +1:16,1
10. Jean Marc Gaillard (Francja) +1:16,3
------
58. Maciej Kreczmer +3:19,9
67. Janusz Krężelok +4:13,5
73. Mariusz Michałek +5:37,7

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:
1. Johan Olsson (Szwecja) - 186 punktów
2. Petter Northug (Norwegia) - 160
3. Sami Jauhojaervi (Finlandia) - 160
4. Dario Cologna (Szwajcaria) - 158
5. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) - 155
6. Lukas Bauer (Czechy) - 145
7. Pietro Piller Cottrer (Włochy) - 142
8. John Kristian Dahl (Norwegia) - 123
9. Axel Teichamann (Niemcy) - 117
10. Marcus Hellner (Szwecja) - 115

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×