MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Amerykanin Evan Lysacek najlepszy wśród solistów

W Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie figurowym rozgrywanych w Los Angeles zakończyła się rywalizacja solistów. Dzięki fantastycznej postawie w programie dowolnym nowym mistrzem świata został zawodnik gospodarzy - mieszkający na co dzień w LA Evan Lysacek. Natomiast reprezentant Polski Przemysław Domański uplasował się na 23. miejscu.

Joanna Seliga

Po programie krótkim na pozycjach medalowych znajdowali się odpowiednio Francuz Brian Joubert, Amerykanin Evan Lysacek oraz Kanadyjczyk Patrick Chan. Jednak realne szanse na mistrzowski krążek miało jeszcze kilku innych łyżwiarzy, m.in. znakomity Czech, mistrz Europy z ubiegłego sezonu, Tomas Verner.

Swoistym zaskoczeniem była słaba postawa Kevina van der Perrena, który w tegorocznych Mistrzostwach Starego Kontynentu zdobył brązowy medal. Belg, po słabym jak na niego programie krótkim, znajdował się na 14. pozycji.

Dla nas dobrą informacją było 24. miejsce Przemysława Domańskiego, który rzutem na taśmę zapewnił sobie występ w programie dowolnym. Warto dodać, iż Polak do tej pory tylko raz brał udział w mistrzostwach globu. W sezonie 2006/07 zajął 33. lokatę.

Program dowolny przyniósł nam sporo przetasowań. Miało one miejsce szczególnie u góry tabeli, bowiem złotego medalu nie zdobył typowany na murowanego kandydata do tytułu Brian Joubert. Francuz, który ma już na swoim koncie zdobyte przed dwoma laty złoto, uzyskał dopiero trzeci rezultat w programie dowolnym, co ostatecznie pozwoliło mu się uplasować na najniższym stopniu podium. Tytuł natomiast powędrował do łyżwiarza reprezentującego barwy Stanów Zjednoczonych - Evana Lysacka, który wręcz znokautował rywali swoim drugim występem. Jako jedyny zdobył ponad 80 pkt za elementy techniczne. Nad przeciwnikami górował również i w innych dziedzinach, m.in. w interpretacji utworu. Była to pierwsza tak ważna wygrana Amerykanina, który wcześniej dwa razy zdobył brązowy medal MŚ, a w sezonie 2006/07 ukończył zawody na 5. miejscu.

Warto dodać, iż z trzeciej pozycji na drugą przesunął się Patrick Chan. Kanadyjczyk jako jedyny zbliżył się do noty za elementy techniczne, jaką uzyskał zwycięski w Los Angeles Lysacek.

O jedną lokatę awansował również Polski łyżwiarz figurowy Przemysław Domański. Reprezentant naszego kraju w swoich drugich mistrzostwach świata wyprzedził w programie dowolnym Antona Kovalevskiego z Ukrainy oraz Igora Macypura ze Słowacji, co w ogólnym zestawieniu dało mu 23. miejsce.

Swego rodzaju zaskoczeniem był też duży przeskok niespełna szesnastoletniego Kazacha Denisa Tena, który z 17. z pozycji przesunął się na miejsce 8. Z kolei Kelvin van der Perren ukończył zawody na lokacie nr 14, nie przekraczając w ogólnej punktacji 200 pkt.