Żużel. Unia wygrała z Apatorem w cieniu sędziowskiego skandalu. A Janusz Kołodziej jest jak wino

Apator był w Lesznie jak wytrawny bokser. Uderzał wtedy, kiedy należało to robić. W biegu 13. chciał raz jeszcze, ale kij w szprychy włożył mu sędzia, co odmieniło losy meczu. Unia ze świetnym Januszem Kołodziejem odrobiła straty i wygrała - 47:43.

Tomasz Janiszewski
Janusz Kołodziej WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Janusz Kołodziej
Siedem lat od ostatniego zwycięskiego meczu na wyjeździe z tym rywalem. Kolejno: 40, 37, 36, 26, 43 zdobyte punkty w Lesznie w poprzednich pięciu wizytach w tym mieście. Osiem przegranych z rzędu, wliczając w to też te na Motoarenie. Fogo Unia to z pewnością nielubiany przez For Nature Solutions Apatora przeciwnik. Skoro jednak przed dwoma tygodniami torunianie zdołali przerwać impas w delegacjach w PGE Ekstralidze, to należało iść za ciosem i przegonić inne duchy przeszłości.

Już pierwszy fragment niedzielnych zawodów pokazał, że będą one obfitować w interesujące ściganie. W biegu juniorskim prowadzenie na rzecz Huberta Jabłońskiego stracił na czwartym okrążeniu Krzysztof Lewandowski. W trzecim wyścigu prym wiódł z kolei Jack Holder, który wraz z Robertem Lambertem zdołał pozbawić złudzeń Piotra Pawlickiego, a sam na trzecim okrążeniu minął po zewnętrznej Jaimona Lidseya i zgarnął trzy punkty.

Początek nie ułożył się po myśli Pawła Przedpełskiego. W pierwszej gonitwie nie zamknął wewnętrznej i z prezentu skorzystał Jason Doyle, a w biegu kończącym pierwszą serię został wyprzedzony na ostatnim kółku przez Janusza Kołodzieja. W tym samym czasie nie poradził sobie na dystansie wracający po przerwie spowodowaną kontuzją Lewandowski, który świetnie wystartował, ale po zachowawczej jeździe spadł na koniec stawki. Unia objęła tym samym prowadzenie 13:11.

Momentalnie je jednak straciła. Cała w tym zasługa duetu Lambert - Patryk Dudek, który na start drugiej serii koncertowo obronił się przed szalejącym za jego plecami Davidem Bellego. Fenomenalną jazdą popisał się więc też w szóstym biegu wyraźnie przebudzony Przedpełski, który brawurowo objechał na pierwszym okrążeniu Pawlickiego, natychmiastowo dołączył do niego Holder i Apator znów uderzył na 5:1! Byki odpowiedziały w siódmym 4:2, jednak gdyby nie Lambert, który sponiewierał Doyle'a, mogłyby nawet wygrać podwójnie.

Leszczyński tor, dość mocno zmoczony, pozwalał na harce i zawodnicy z tego korzystali. O wszystkim nie musiał decydować start i pierwszy łuk. Gospodarze nie czuli się jednak na takiej nawierzchni zbyt komfortowo. Dostali poważne ostrzeżenie i czym prędzej musieli zabrać się do pracy. A poza Kołodziejem trudno było szukać w ich szeregach pozytywów.

Sygnał do ataku dał wprawdzie Pawlicki, który bezpardonowo potraktował Dudka i wyprzedził niedługo potem Holdera, ratując remis dla swojego zespołu w ósmej odsłonie meczu. Niewiele to jednak Unii dawało, bo o ile koncert kontynuował Kołodziej, o tyle "w lesie" dalej był Doyle. Były lider toruńskiej drużyny był tłem dla rywali. Co więcej, Lambert po przytomnej decyzji na wyjeździe z pierwszego wirażu, pozbawił złudzeń Lidseya i Bellego na zakończenie trzeciej serii.

Spotkanie wchodziło w decydującą fazę i ewentualne wypuszczenie prowadzenia z rąk oznaczałoby dla Apatora poczucie ogromnego niedosytu. Unia ani myślała jednak zepsuć sobie i kibicom niedzielne humory. Bellego pokonał Holdera w wyścigu dwunastym, a jeszcze Australijczykowi napędził stracha Jabłoński. Miejscowi liczyli na uderzenie tuż przed przerwą na ostatnie równanie. Udało się im to w stu procentach, choć po sędziowskim skandalu.

Nie pierwszy raz przeszarżował Pawlicki, który na drugim wirażu zdecydowanie wywiózł w dmuchaną bandę Dudka. Tylko z uwagi na swoje duże umiejętności zawodnik drużyny toruńskiej nie spadł z motocykla i uratował się przed upadkiem. Należy sobie zadać pytanie: skoro nie został w tej sytuacji wykluczony Pawlicki, dlaczego Krzysztof Meyze przerwał wyścig? Sędzia takim werdyktem potwierdził tylko, że obecny rok to prawdziwe zatrzęsienie pomyłek osób zasiadających na wieżyczce.

Mimo przerwy i możliwości zebrania myśli, torunianie zostali zupełnie wytrąceni z równowagi. W przedostatnim wyścigu triumfował Pawlicki, a lwi pazur raz jeszcze pokazał Lidsey, który wyprzedził obu zawodników z Torunia i to zamknęło sprawę zwycięstwa. Na koniec sposób na do tej pory ultraszybkiego i będącego jak wino Kołodzieja znalazł Lambert, a waleczny Apator zmniejszył rozmiary porażki do czterech punktów.