Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szermierka w turnieju żużlowym Skórnickiego

Adam Skórnicki organizuje turniej z okazji piętnastolecia startów. Dla zaproszonych przyjaciół z toru nie zabraknie rywalizacji sportowej, także wśród zawodników kontuzjowanych. Swoją pomoc zaoferował Sławomir Mocek- jedyny polski florecista, który wystartuje w IO Pekin 2008. Co łączy żużlowca z szermierzem?
Joanna Wojtko
Joanna Wojtko

Andrzej Szymański, Krzysztof Cegielski, Dariusz Michalak i Garry Stead to żużlowcy których nie trzeba przypominać kibicom. Choć nie walczą już na torach żużlowych, w turnieju Adama Skórnickiego nie zabraknie dla nich rywalizacji sportowej. Pomoże w tym florecista z Leszna, Sławomir Mocek.
Czołowy polski producent agregatów FOGO jest sponsorem Adama Skórnickiego i moim. Prezes firmy i Adam chcieli żeby zrobić coś dla zawodników niepełnosprawnych. Narodziła się idea, że może będzie to szermierka na wózkach.- informuje Mocek, Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego Leszno. -Takie zajęcia proponujemy w naszym klubie, gdzie odbywają się treningi dla sprawnych i „wózkowych” szermierzy.
Sławomir Mocek ma bardzo napięte terminy (rozmawiamy tuż po powrocie z Mistrzostw Świata w Pekinie, przed Mistrzostwami Polski w Śremie), a turniej Skóry odbędzie się 17 maja: W sobotę mam akurat Puchar Polski w Warszawie. Mimo wszystko na imprezie będę, w Poznaniu mnie nie zabraknie. Niestety, już podczas części mniej oficjalnej, na bankiecie. W Pucharze Polski o siedemnastej rozpoczną się finały, zanim dotrę do Poznania, będzie pewnie po 21:00.
Zawodnik IKS Leszno zdradza szczegóły programu imprezy: Walki szermiercze odbędą się przed meczem żużlowym, od godziny 12:00 z byłymi żużlowcami będą walczyli zawodnicy IKS Leszno. Zapoznamy zawodników z szermierką, pokażemy na czym polega ten sport. Będą mogli powalczyć, spróbować innego sportu. Po kontuzji, której ulega się w żużlu, ciężko wrócić do dyspozycji, wielu zawodników jest sparaliżowanych. Chcemy pokazać im coś innego, a szermierka na wózkach jest piękną dyscypliną.
Szermierka na wózkach to jedna z pierwszych i najstarszych dyscyplin sportowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne. Po drugiej wojnie światowej w 1948 roku w centrum rehabilitacyjnym pod Londynem wprowadzono szermierkę jako doskonały środek i metodę rehabilitacji. Dyscyplina ta była szczególnie bliska dla pacjentów „wojennych”, na byłych żołnierzy wpływała nobilitująco, łagodziła stres związany z niepełnosprawnością. Przede wszystkim to jednak ciekawy pomysł na podnoszenie sprawności i czynny udział w życiu sportowym. Pierwsze zawody międzynarodowe w szermierce na wózkach rozegrano w Wielkiej Brytanii w 1955 roku. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się turnieje integracyjne- zawodnicy niepełnosprawni walczą razem z szermierzami pełnosprawnymi, którzy na czas pojedynku siadają na wózku. W 2006 roku zorganizowano pierwsze wspólne Mistrzostwa Świata w szermierce: Pierwszy raz Mistrzostwa Świata w szermierce odbyły się z szermierzami na wózkach. Tego jeszcze nigdy nie było. To coś wspaniałego, szczególnie dla zawodników niepełnosprawnych. To coś nowego i dobrego także dla osób nie mających kontaktu z zawodnikami wózkowymi- w wielu krajach tak właśnie jest. -komentował wydarzenie uczestnik MŚ Turyn 2006, Sławomir Mocek.
(Wykorzystano dane z opracowań IWFC.)

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×