Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Menadżer mówi wprost: Dla Falubazu brak awansu jest gorszy niż spadek. Teza z sędziowaniem naciągana [WYWIAD]

- Falubaz nie powinien zaczynać dyskusji o przyczynach porażki od sędziowania, bo to mocno naciągana teza. Mecz składał się z 30 wyścigów. Cel nie został zrealizowany. Nie ma awansu i mam wrażenie, że to gorsze niż spadek - mówi Jacek Frątczak.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Piotr Protasiewicz (w kasku czerwonym) i Rafał Karczmarz WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Piotr Protasiewicz (w kasku czerwonym) i Rafał Karczmarz
Jarosław Galewski, WP SportoweFakty: Stelmet Falubaz Zielona Góra przegrał finał eWinner 1. Ligi z Cellfast Wilkami Krosno. Co to oznacza dla klubu?

Jacek Frątczak, ekspert i były menedżer Falubazu Zielona Góra: Mam wrażenie, że konsekwencje braku awansu są poważniejsze niż w przypadku spadku z PGE Ekstraligi.

Dlaczego?

Tamto wydarzenie było szokiem, ale nie aż tak gwałtownym pod względem emocjonalnym. Teraz nastroje w Zielonej Górze były inne. Przed sobotą panowało przekonanie, że te 10 punktów straty z Krosna Falubaz odrobi. Mówiły o tym nawet znane osoby w mieście. Reakcja po 15. wyścigu, którą można było zaobserwować na stadionie, mówi zresztą wszystko. To było coś więcej niż szok. Czegoś takiego w Zielonej Górze nie pamiętam.

A co takiego się stało wtedy na stadionie?

Stadion zamarł. Zapanowała kompletna cisza, z której co jakiś czas przebijała się radość obozu gości. To właśnie świadczy o tym, że całe środowisko było nastawione na coś innego. Mam jednak wrażenie, że wszyscy czuli pismo nosem już po rozegraniu pierwszego z biegów nominowanych. Spiker Kamil Kawicki ciężkim głosem mówił wtedy, że ostatnia odsłona musi zakończyć się wygraną Falubazu, by był awans. Ja wyczułem w tych słowach niedowierzanie. Później miała miejsce ta nieprawdopodobna reakcja stadionu.

ZOBACZ WIDEO Michelsen szczerze o swojej kontuzji. Wskazał moment, który wykluczył go z rywalizacji w finale

Dlaczego pana zdaniem w Zielonej Górze panowało tak silne przekonanie, że Stelmet Falubaz wygra ten dwumecz? Przecież 10 punktów straty to nie tak mało. Mówi się, że to psychologiczna granica, którą Cellfast Wilki zdołały osiągnąć na własnym torze.

Tak, ale Stelmet Falubaz wygraną w dwumeczu z Abramczyk Polonią zbudował przekonanie, że teraz to już musi się udać. Wygrali przecież ze zwycięzcą rundy zasadniczej i zdecydowanym faworytem. Tego przekonania nie zmieniła nawet tego przegrana w Krośnie, bo wszyscy obawiali się tamtejszego toru. Dziesięć punktów różnicy zostało uznane za niewielki wymiar kary, który dawał poczucie, że to się odrobi, bo Falubaz jest mocny u siebie. Ja byłem jednak ostrożny, bo zgadzałem się ze słowami Grzegorza Walaska, który słusznie zauważył, że krośnianie są zespołem bardziej wyrównanym od Polonii opartej o skuteczność rewelacyjnego juniora Wiktora Przyjemskiego. W Wilkach to rozkładało się bardziej równomiernie, a do tego doszedł mentalny lider Andrzej Lebiediew, który świetnie pracował z tym zespołem także poza torem. To był prawdziwy dowódca.

Po meczu przed kamerami Canal+ Sport 5 pojawił się Piotr Protasiewicz. Kapitan Stelmetu Falubazu, który odjechał znakomite spotkanie, narzekał na sędziowanie. Mówił o wypaczeniu wyniku przez arbitra. Miał rację?

Proszę tego nie odbierać jako ucieczkę od pytania. W sobotę oglądałem ten mecz na stadionie, a tam można było mieć szereg wątpliwości dotyczących sędziowania. Byłem mocno zaskoczony w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to wykluczenie Tobiasza Musielaka po ataku na Maksyma Borowiaka, a druga to brak wykluczenia dla Krzysztofa Buczkowskiego w wyścigu czternastym. Był też jeszcze jeden bieg, w którym byłem zaskoczony jego przerwaniem. Spodziewałem się odwrotnych decyzji, ale nie oglądałem jeszcze tego spotkania w telewizji, a powtórki często zmieniają perspektywę.

Wymienił pan właśnie dwie decyzje sędziowskie, na których Stelmet Falubaz na pewno nie stracił.

Powiem może coś innego, co jest dla mnie kluczowe. Spodziewałem się, że w meczu o taką stawkę będzie się sporo działo. A kiedy się dzieje, to wióry lecą. Nie mam jednak wątpliwości, że sędziowanie nie powinno być pierwszym argumentem, od którego zaczyna się w Falubazie rozmowę o przyczynach przegranej. Jak pan zauważył, mam wątpliwości przy dwóch, może trzech sytuacjach, ale pamiętajmy, że to był dwumecz. Zostało rozegranych 30 wyścigów. Teza z sędziowaniem jest zatem trochę naciągana.

Stelmet Falubaz nie zrealizował celu na sezon 2022, którym był powrót do PGE Ekstraligi. Czego się pan teraz spodziewa?

Jestem daleki od uprawiania polowania na czarownice i do niczego nie nawołuję. O odpowiedzialności mówiłem jednak już dawno. W tej chwili w Falubazie nastał czas na refleksję dla właścicieli. Nie mam wątpliwości, że ona musi nastąpić. Myślę też, że wzmocnienie organizacji Piotrem Protasiewiczem jest jakąś odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Moim zdaniem inne decyzje są jednak kwestią czasu. Nie może być wprawdzie tak, że dojdzie do nich pod wpływem emocji lub nawoływania kibiców, ale w każdej dziedzinie życia to działa jednak tak, że stawiamy sobie cel, a później następuje rewizja i ocena osób, które miały go wykonać.

A cel w przypadku był jasny wbrew temu, co przeczytałem w mediach z ust menedżera Tomasza Szymankiewicza, który stwierdził, że jeszcze jakiś czas temu niektórzy wróżyli Falubazowi brak awansu do fazy play-off. Nic takiego nie miało miejsca. Zarząd na czele z prezesem Wojciechem Domagałą mówił o powrocie do PGE Ekstraligi. Falubaz to organizacja biznesowa i przyszedł czas na rewizję. Odpowiedzialni za realizację celów muszą zostać poddani ponownej ocenie. Do niczego zatem nie namawiam, ale jestem jednocześnie przekonany, że do zmian dojdzie.

Zobacz także:
Demski odpowiada na słowa Protasiewicza
Prezes potwierdził, że ma Zmarzlika

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (41)
 • Asphodell Zgłoś komentarz
  Niech Pan ekspert zapamięta sobie jedno. Zielona Góra zawsze przegrywa przez krzywdzące decyzje sędziów. I na żużlu i w kosza. Zawsze wszyscy są przeciwko nim. Amen.
  • JARASS Zgłoś komentarz
   Po przeczytaniu tego artykułu,odnoszę wrażenie że w przypadku rozmówcy (Frątczaka) ciągnie wilka do lasu. ;o) Sporo jednak pracy czeka działaczy z tego klubu.Oświetlenie,odwodnienie,
   Czytaj całość
   plandeka (czy teraz,czy później), ale co najważniejsze drużyna,która przez wcześniejsze dogadywanie się zawodników z klubami z Eligi i odejście Pepe oraz zwrot wypożyczonych juniorów jest praktycznie w rozsypce,a brak awansu na pewno w jej tworzeniu nie pomoże. Jak widać awans do Eligi nie jest taki prosty,jak wcześniej myślano.
   • kiks Zgłoś komentarz
    Zbyt wielkie słowa wszelkiej maści frustratów na forach. Falubaz przegrał w dwumeczu dwoma punktami. Fricke bez obdartego palucha i ... nie ma Krosna. Stało się inaczej, gratulacje dla
    Czytaj całość
    zwycięzców, a jednocześnie gloria victis. To tylko sport. Za rok wybory i strumień przepływu państwowej kasy może się odwrócić. Pozdry!
    • ed154 Zgłoś komentarz
     Władze Zielonej Góry marzyły o Extra Lidze a ośmieszają się i kompromitują z remontem torów z Zielonej do Zbąszynaka który trwa prawie 2 lata i końca nie widać a marszałkini Polak i
     Czytaj całość
     prezydent Kubicki śmieją się podróżnym w twarz Ten remont nadaje się do księgi Ginesa i wymaga poważnej kontroli NIK też w PKP To jest kpina i obrażanie inteligencji podróżnych, którym pozostała tylko irytacja i złość.Kubicki zapomniał jak na siłę był wpychany Falubaz do PLAY OF wypaczone wyniki meczów w Zielonej z ROW duże zastrzeżenia miał Row do komisarza toru Okupskiego wypaczony wynik meczu ligowego z Bydgoszczą komisarz toru Okupski sędzia Fiałkowski pierwszy mecz PLAY OF w Zielonej mecz wypaczony sędzia Kobak komisarz toru Okupski Miedziński na kartoflisku ulega ciężkiemu wypadkowi rewanż w Bydgoszczy sędziuje Fiałkowski. Walkower dla Zielonej w Krośnie i 40 tys. kary dla Wilków, bo Falubaz nie chciał jeździć Rewanż w Zielonej komisarz toru Okupski Frick poważna kontuzja podczas upadku sędziuje Kuśnierz wielokrotnie odsuwany od sędziowania za wypaczenia Fiałkowski obserwator z GKŻDość przekrętów i manipulacji Falubazu powinni być zdegradowani do 2 ligi brak monitoringu i zaplecza dla zawodników oświetlenia kartoflisko nie tor i Horda a nie kibice
     • Greg_Wwa Zgłoś komentarz
      Podaje skład Falubazu na 2023: Fricke, Dudek, Andrzej Huszcza za protasa
      • dawidZG Zgłoś komentarz
       Gdyby nie ten mecz HORROR, to samego faktu braku awansu bym tak nie przeżywał. Może w końcu coś się wywróci w tym klubie i zacznie lepsze z perspektywy paru lat. Z drugiej strony, w
       Czytaj całość
       małym mieście jest konkurencja sportowa kilku dyscyplin, sponsorzy pewnie nie spodziewają się tłumów w przyszłym sezonie. Większość kibiców na stadionach w ZG (jak pewnie wszędzie) to chimery. Może wystarczy jeden człowiek z iskrą w oku, który będzie szczerze chciał to ogarnąć, zapanować nad tym, i sprawił żebym się nie patrzył krzywo na myszkę i to nie z powodu wyników sportowych czy pseudoincydentów.... Może... ale raczej te j#b@ne kleszcze nie odpuszczą tego. Zobaczymy, WAŻNE żeby tylko zawsze było tutaj słuchać ryk żużlowych pięćsetek... Żuzel jest tak unikatowy, i tak się cieszę, że jest w miejscowości, w której mieszkam, że to mi osobiście wystarczy.
       • INS Zgłoś komentarz
        @speedwayfan22: Coś ci się pomyliło, to były kwoty które mówiły o Gorzowie Wlkp w Lubuskim! Kredyty i państwowe pieniądze z miasta. Zielonka leży finansowo a Gorzów czeka na
        Czytaj całość
        dofinansowanie z PZM - 6.7 mln i to może uratuje budżet Stali. Jednak czym zapłacą zawodnikom? Jacy zawodnicy takie i płace...
        • speedwayfan22 Zgłoś komentarz
         Taką kwotę podał jeden z dziennikarzy. Tak na szybko to na wiosnę dostali 1,6 mln później 0,5 i teraz w sierpniu 2 mln. Na pewno znajdziesz to w necie.
         • INS Zgłoś komentarz
          Bez przesady. Klub z gryzoniowa da sobie radę by się utrzymać, ale następny sezon i awans do EL stoi pod wielkim znakiem zapytania. Chociażby Bydgoszcz, Gdańsk, czy Łódź to drużyny
          Czytaj całość
          które nie dadzą sobie dmuchać w mistrzostwo 1 Ligi!!!
          • Bassowski Zgłoś komentarz
           Śrubokręty najpierw spadek teraz brak awansu potem wypad do 2 ligii
           • INS Zgłoś komentarz
            @speedwayfan22: A skąd w Zielonej Górze 4,5 mln.???? przecież prezydent mówił o 1,5 mln. max. W tych czasach 3 mln. plus na żużel? Ludzie nie mają na węgiel którego nie ma, nie mają
            Czytaj całość
            na drewno już rozkradzione a prezydent ZG Kubicki dołoży 3 duże bańki na niszowy sport? Nie wierzę!!!
            • speedwayfan22 Zgłoś komentarz
             Ważne że z budżetu miasta dostali 4,5 mln na ten sezon, żyć nie umierać, chociaż awansować to i tak nie pomogło. Wilczki z dotacją 200 tyś. ich ograły.
             • INS Zgłoś komentarz
              "Dla Falubazu brak awansu jest gorszy niż spadek" A kogo to interesuje? Drużyna z pierwszej ligi chciała awansować i nie wyszło. Może trzeba spełnić warunki sportowe -
              Czytaj całość
              WYGRAĆ. I jeszcze te stadionowe (odwodnienie liniowe, oświetlenie, park maszyn, parkingi, stanowiska dziennikarskie, monitoring, sektor gości) a to nie są tanie rzeczy a koszt to 3,5 mln. Miasto i prezydent powinni się cieszyć. Odwlekli na rok nieuniknione!!!!
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×