Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Już nie tylko PGE Ekstraliga. FIM w końcu wzięła się do roboty?

FIM zaczyna podpatrywać PGE Ekstraligę. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa zorganizowała w Australii wydarzenie na wzór Speedway Ekstraliga Camp. Event w Gillman zebrał pochlebne opinie. Czy władze światowego żużla w końcu wzięły się do roboty?

Szymon Michalski
Szymon Michalski
Phil Morris WP SportoweFakty / Julia Podlewska / Na zdjęciu: Phil Morris
Trudno znaleźć osobę ze środowiska żużlowego, która w ostatnich latach chwaliłaby FIM za jej działania. Zmiany, które wprowadzała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa, nie szły w dobrym kierunku. Likwidacja Drużynowego Pucharu Świata i utworzenie w zamian rozgrywek parowych pod nazwą Speedway of Nations nie przypadły do gustu większości kibicom. Nie mówiąc już o tym, że ze sprawiedliwością SoN miał niewiele wspólnego. O tym, która drużyna zawiesi na swoi szyjach złote medale, decydował jeden bieg.

Z hucznie zapowiadanego rozwoju cyklu Speedway Grand Prix również niewiele wyszło. Miały być nowe lokalizacje i otwarcie się na nowe ośrodki. Zamiast tego kibice otrzymali niemalże identyczny kalendarz SGP na rok 2023 do tego tegorocznego. Jedyną zmianą jest zastąpienie Wrocławia łotewską Rygą. Na próżno natomiast szukać obiecanego turnieju w Australii.

Władarze światowego żużla często są obwiniani o to, że nie wprowadzają żadnych zmian do żużla. A jak już zmieniają, to na niekorzyść, a najlepszym przykładem jest wprowadzenie SoN kosztem DPŚ. Ostatnie działania FIM pozwalają jednak z optymizmem patrzeć w przyszłość. Międzynarodowa Federacja Motocykla zaczęła podążać drogą PGE Ekstraligi i w grudniu zorganizowała w Australii wydarzenie na wzór Speedway Ekstraliga Camp, który odbył się w Toruniu.

Czy to oznacza, że FIM na poważnie bierze się za szkolenie młodzieży? Władze światowego żużla w przeszłości organizowały już podobne wydarzenia, jednak ostatni Camp odbył się kilka lat temu. Teraz postanowiono do tego wrócić. - To były dwa dni owocnej nauki od najlepszych. Nauczyłem się wielu rzeczy, które przydadzą się nie tylko na torze, ale również poza nim. Doceniam wysiłek, jaki włożyli organizatorzy, by ten obóz się odbył - mówił dla Speedway Star ścigający się na motocyklach o pojemności 250cc Beau Bailey. W podobnym tonie wypowiadał się inny z Australijczyków młodego pokolenia, Noah Grabham.

Na Camp zostały również zaproszone zawodniczki, z Celiną Liebmann na czele. Adepci mieli od kogo czerpać wiedzę. Wskazówek udzielali Max Fricke i Zane Keleher. Prowadzącym całe wydarzenie był Phil Morris, dyrektor cyklu Grand Prix.

ZOBACZ "Ewolucja" w Grand Prix. Zmarzlik mówi o zmianie, którą chciałby u siebie wprowadzić w 2023 roku

Zobacz także:
Beniaminek będzie mieć utrudnione zadanie przez terminarz?
Przed debiutem w mistrzostwach świata nie spał 30 godzin

Czy działania FIM przyczynią się do rozwoju żużla?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
 • tomas68 Zgłoś komentarz
  Cały ten firm i mu narodowe pochodne już dawno powinny być odłączone od kroplówki zwanej żużlem.Tylko w tym niby sporcie ludzi są jakoś dziwnie leniwi do tego mocno poddańczy wobec
  Czytaj całość
  zwykłych pasożytów.
  • Falusowy Olaf Zgłoś komentarz
   Ha ha, tylko nasz Speedway Ekstraliga Camp był zorganizowany przez nas i z naszych klubowych pieniędzy. A FIM zorganizował Event w Gillman i zebrał pochlebne opinie. No raczej, jak
   Czytaj całość
   zorganizowano to z ... także polskich pieniędzy. A najbardziej mi się podoba że zaproszono, jako gwiazdę, Celiną Liebmann i prowadzącego, tego co leje wodę - Phila Morrisa, dyrektor cyklu Grand Prix. ... Litości
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×