Żużel. Sensacja w FIM Indywidualnych Mistrzostwach Oceanii! Zawodnik Kolejarza pokonał dwóch mistrzów świata

W australijskim Gillman odbyły się drugie w historii FIM Indywidualne Mistrzostwa Oceanii. Finał przyniósł dosyć nieoczekiwane rozstrzygnięcie, ponieważ triumfował w nim Adam Ellis, który pokonał dwóch byłych mistrzów świata.

Stanisław Wrona
Adam Ellis na prowadzeniu WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Adam Ellis na prowadzeniu
Mistrzostwa Oceanii były jednym z największych wydarzeń aktualnego sezonu letniego w Australii. W obsadzie znaleźli się dwaj były Indywidualni Mistrzowie Świata - Tai Woffinden i Jason Doyle. Obaj zawodnicy od początku znajdowali się w czołówce turnieju, a Brytyjczyk w serii zasadniczej wywalczył komplet 15 punktów. Dobrze radził sobie również jego rodak Adam Ellis i Justin Sedgmen.

Przez pierwszy półfinał zgodnie z oczekiwaniami przebrnęli Woffinden z Doylem i obaj zameldowali się w ostatnim wyścigu dnia. O pechu może mówić Zane Keleher, który prezentował się całkiem dobrze (10 punktów), lecz w wyścigu z byłymi czempionami globu zajął ostatnie miejsce. Chwilę później awans do decydującej odsłony uzyskali Ellis i Sedgmen, co zapowiadało bardzo ciekawą walkę.

W finale ze startu na krótkim torze w Gillman najlepiej zebrał się Ellis, a w pościg za nim ruszył szarżujący Doyle. Australijczyk był bardzo blisko wyprzedzenia rywala na ostatnim okrążeniu, ostatecznie jednak Brytyjczyk wybronił się przed jego atakami i sensacyjnie zwyciężył. Na trzecim stopniu podium stanął Woffinden, a czwarte miejsce zajął Sedgmen. Zwycięzcy w dobrej i skutecznej jeździe mógł pomóc wcześniejszy występ w turnieju Gillman Solo Championships, w którym to 3 grudnia zajął trzecie miejsce i miał okazję zapoznać się z tym owalem.

ZOBACZ Zmarzlik wskazał żużlowców, których najbardziej ceni. W gronie dwóch Duńczyków!

Triumfujący niespodziewanie na obiekcie Gillman Speedway Adam Ellis, który na sezon 2023 został zakontraktowany przez OK Bedmet Kolejarza Opole,  został tym samym drugim w historii mistrzem Oceanii. W pierwszej edycji, w listopadzie 2019 roku triumfował Jack Holder. Środowe zawody pechowo skończyły się dla Jacksona Milnera, który w 18. wyścigu zanotował groźny upadek.

Wskutek koniecznej interwencji medycznej, która zajęła sporo czasu, ostatecznie skrócono rywalizację w klasie 125cc i zakończono ją po 12 wyścigach, bez rozgrywania trzech planowanych wyścigów finałowych. Wcześniej w obsadzie miejsce kontuzjowanego dwa dni wcześniej w Kurri Kurri Josha MacDonalda zajął Liam May, a Jackson Milner zastąpił zgłoszonego Rohana Tungate'a.

FIM Indywidualne Mistrzostwa Oceanii były ostatnim sprawdzianem dla niektórych zawodników przed startującymi już 3 stycznia Indywidualnymi Mistrzostwami Australii. Pierwszy turniej finałowy odbędzie się wtedy w Gillman, cztery dni później rywalizacja przeniesie się do Albury (rundę w Mildurze odwołano z powodu powodzi), 9 stycznia zawodnicy będą rywalizowali w Kurri Kurri, a 11 stycznia medale zostaną rozdane w Banyo, na przedmieściach Brisbane.