Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

To już koniec nadziei. Klub traci prawo do legendarnej nazwy

25 stycznia w Trybunale Sprawiedliwości UE ostatecznie zakończył się trwający wiele lat spór o prawo do nazwy Falubaz, który toczyły ze sobą żużlowy klub i zielonogórskie przedsiębiorstwo o tej samej nazwie. Trybunał przyznał rację przedsiębiorstwu.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
Kibice w Zielonej Górze WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Kibice w Zielonej Górze
Od środy to zakład zajmujący się produkcją maszyn włókienniczych i budowlanych posiada pełne prawo do korzystania z nazwy Falubaz. Od teraz to właśnie od zarządzających tą spółką będzie zależeć, czy i na jakich zasadach udzielą tych praw żużlowemu klubowi. W teorii mogą oni definitywnie zabronić korzystania klubowi z tej nazwy, wyznaczyć konkretne warunki, a nawet narzucić obowiązek płacenia za prawo do korzystania z tej nazwy.

Sytuacja jest o tyle trudna, że obie spółki od lat pozostają w konflikcie, a w ostatnich latach nie prowadzono żadnych negocjacji, by osiągnąć w tej sprawie kompromis. Choć spółka Falubaz SA informowała za pośrednictwem WP SportoweFakty, że nie będzie dążyć do zakazu używania tej nazwy przez klub żużlowy, ale jednocześnie zaznaczała, że warunkiem korzystania z nazwy będzie "poszanowanie praw spółki Falubaz". Dziś trudno więc rozstrzygnąć czy zielonogórska drużyna będzie mogła wystartować w tegorocznych rozgrywkach pod tradycyjną nazwą.

W wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ogłoszonym 25 stycznia czytamy, że Trybunał w całość oddalił skargę żużlowego Stelmet Falubazu Zielona Góra, a dodatkowo obciążył klub kosztami procesu. Od wyroku nie ma już ścieżki odwoławczej, więc sprawa jest już definitywnie zamknięta.

ZOBACZ Darcy Ward szczerze o porównaniach z Bartoszem Zmarzlikiem. "Od 2016 roku walczylibyśmy o tytuły"

W swoim wyroku Trybunał podtrzymał wcześniejszą decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante, który uznał, że żużlowy klub zarejestrował swój znak towarowy w złej wierze, nie biorąc pod uwagę praw spółki Falubaz SA.

Dla sędziów nie miała znaczenia gigantyczna popularność klubu i jego rozpoznawalność nie tylko na terenie Zielonej Góry, ale także w całej Polsce, a także fakt, że klub domagał się praw do nazwy tylko do celów marketingowych i rywalizacji sportowej.

Takie rozstrzygnięcie to gigantyczny cios dla żużlowego Falubazu Zielona Góra, który jest jednym z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych klubów żużlowych w naszym kraju.

Spór o nazwę rozpoczął się w 2015 roku, kiedy to przedstawiciele żużlowego klubu uzyskali w Alicante na własność prawa do używania nazwy Falubaz w zakresie sportu, marketingu i organizacji imprez. Takie podejście bardzo nie spodobało się władzom spółki produkującej sprzęt używany w przemyśle, które uznają się za spadkobierców założonej w 1947 roku fabryki "Polmatex-Falubaz". Zakład produkcyjny był jednym z symboli Zielonej Góry, a od 1961 do 1991 roku wspierał zielonogórski klub żużlowy.

Władze Falubaz S.A wystąpiły do urzędu w Alicante o unieważnienie znaku towarowego udzielonego klubowi żużlowemu, a Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej dwukrotnie przyznał im rację. Teraz tę decyzję utrzymał w mocy Trybunał Sprawiedliwości UE.

O komentarz w sprawie utraty praw do nazwy zwróciliśmy się do przedstawicieli klubu, ale na razie nie udało nam się uzyskać od nich żadnej odpowiedzi.

Mateusz Puka, dziennikarz WP Sportowefakty

Czytaj więcej:
Dla zawodników jest jak ojciec
Pierwsze takie urodziny legendy

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (103)
 • Józio i ferajna Zgłoś komentarz
  Patrząc na ten skład i historię przesiedleńców na te ziemie ,to pasowałoby nazwać"Zaburzański Legion Najemników za kasę miasta" hahaha
  • . ZKS STAL RZESZÓW. Zgłoś komentarz
   Zielona Góra czeka na powrót po do władzy.
   • leonidaswro Zgłoś komentarz
    No to teraz czas na Apator?
    • Milan A.C Zgłoś komentarz
     a może Kombinator zdechła mysz ??? a nie kombinator już jest zajęty w goszofie i t(fu)oruniu !!!!!
     • falubert Zgłoś komentarz
      Już kiedyś było tak, że Falubazu w nazwie klubu nie podawano i było dobrze i przeżyliśmy. Pamięta ktoś ZKŻ Polmos? Ludzie i tak będą w rozmowach używać tej nazwy, bo ona, jak to
      Czytaj całość
      się mówi, przylgnęła i kojarzy się z początkami sukcesów klubu. Czy ta nazwa, czy inna, pal licho, byleby było to dobrze zorganizowane i były sukcesy właśnie.
      • stravik Zgłoś komentarz
       ZGRZEBLARKI Zielona Gora - powrot do pierwotnej nazwy
       • Żona Marsa_80 Zgłoś komentarz
        @falubert: Podać ci chusteczkę?
        • tomas68 Zgłoś komentarz
         Chore ,nazwy własne mogą mieć po kilka znaczeń i co komuś to przeszkadza ?
         • falubert Zgłoś komentarz
          To dziwne, ale wzruszające zarazem, że najwiecej troski o klub żużlowy z Z. Góry wyrażają ludzie spoza niej. Troszczą się o nazwę, finanse, stan toru, szkolenie młodzieży i inne
          Czytaj całość
          ważne dla jego funkcjonowania rzeczy. Wzruszam się za każdym razem. Chyba się rozpłaczę.
          • Żona Marsa_80 Zgłoś komentarz
           Ludzie co wy z tą darmową reklamą. Mówisz Falubaz myślisz przekręt. W Polsce szerokim echem rozniosło się o chamstwie i buractwie kibiców Falubazu. Chcielibyście żeby wasza firma
           Czytaj całość
           była z takim czymś utożsamiana. Nie dziwię się, że firma odcina się od tego klubiku bo w dalszej perspektywie by zbankrutowała. Falubaz śrubokręt przekręt. No świetna reklama hahaxd
           • Gorzowskie parowki Zgłoś komentarz
            Staleczka Zielona Gora. Po spadku i likwidacji sasiadow mozecie kontynuowac tradycje, chyba sie nie obraza? ;););););)
            • real_M Zgłoś komentarz
             no to teraz wezmą się za Apator
             • night unia leszno Zgłoś komentarz
              Nie zajmuję się pierdołami ale z ciekawości zajrzałem na stronę firmy Falubaz i wiecie co?W galerii obejrzałem jak wygląda firma .I paradoks jest pomalowana na żòłto,biało,zielono
              Czytaj całość
              Zobaczcie to.Ni w ząb nie rozumiem dlaczego ta firma sieje niekorzystną dla handlu opinię.Powinno być odwrotnie a nawet wykorzystać to że cała Polska wie co to za firma.Darmowa reklama no chyba że ta firma chce się odciąć od regionu z którym jest utożsamiana.
              Zobacz więcej komentarzy (31)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×