Żużel. Tai Woffinden najlepszy w turnieju Phila Crumpa. Finał rozgrywano w nietypowej formule

W sobotę na torze w australijskiej Mildurze odbył się turniej o trofeum Phila Crumpa. Gwiazdą wieczoru był Tai Woffinden, który wygrał serię zasadniczą i wielki finał oraz poprawił rekord miejscowego toru.

Stanisław Wrona
Tai Woffinden na prowadzeniu WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Tai Woffinden na prowadzeniu
Zawody na stadionie w Mildurze były pierwszymi po powodziach, jakie nawiedziły ten region stanu Wiktoria w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Na szczęście woda już opadła i udało się jeszcze zorganizować dobrze obsadzony turniej.

Początkowo obsada miała liczyć 16 zawodników oraz dwóch rezerwowych. Ostatecznie nie wszyscy pojawili się na starcie, a o pechu mógł mówić Cooper Riordan. W rywalizacji o osiągnięcie najszybszego czasu jednego okrążenia - "Dash for Cash" - zanotował on upadek, po którym nie mógł rywalizować w turnieju głównym. Nagrodę w tych zmaganiach w postaci 500 dolarów australijskich wywalczył nie kto inny, jak Tai Woffinden.

Zgodnie z tradycją finał turnieju Phila Crumpa odbywać miał się na dystansie sześciu okrążeń, w sześcioosobowej obsadzie. Bezpośrednio po serii zasadniczej zameldowali się w nim Woffinden (14), Jaimon Lidsey, Rory Schlein i Justin Sedgmen (po 12). Z finału B natomiast ostatnią dwójką, która do nich dołączyła byli Josh Pickering i Nowozelandczyk Jake Turner.

ZOBACZ Żużel. Piotr Pawlicki grzmi po słowach tunera. "Nie zachował się wobec mnie fair!"

Ostatnia odsłona dnia przyniosła zwycięstwo Woffindena, który również na dystansie sześciu okrążeń ustanowił nowy rekord toru w Mildurze. Drugi linię mety minął Sedgmen, a na trzecim stopniu podium uplasował się Lidsey. Za nim sklasyfikowany został Schlein, upadek na początku trzeciego okrążenia zanotował Pickering, a tego wyścigu nie ukończył również Turner (upadł pod koniec pierwszego z sześciu "kółek").

Po zawodach Woffinden przekazał wcześniejszą nagrodę pieniężną do klubowego baru, z którego dzięki temu wszyscy mogli śmiało korzystać. Dodatkowo główne trofeum przekazał na szybką licytację, a środki z niej uzyskane miały trafić na konto Dayle'a Wooda, który również brał udział w tych zawodach. Kolejną imprezą w Mildurze będzie turniej Jasona Lyonsa, zaplanowany na 18 lutego.

Phil Crump Solo Classic - Mildura, 11 lutego 2023:
1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 14+3 (3,3,3,3,2) - 1. miejsce w finale A
2. Justin Sedgmen - 12+2 (3,3,1,3,2) - 2. miejsce w finale A
3. Jaimon Lidsey - 12+1 (3,3,1,2,3) - 3. miejsce w finale A
4. Rory Schlein - 12+0 (2,2,2,3,3) - 4. miejsce w finale A
5. Josh Pickering - 11+3+u3 (u,3,3,2,3) - 1. miejsce w finale B + upadek w finale A
6. Jake Turner (Nowa Zelandia) - 8+2+u6 (u,2,2,1,3) - 2. miejsce w finale B + upadek w finale A