Żużel. Znamy nazwiska arbitrów na pierwsze rundy w Speedway Grand Prix. Polak sędzią w dwóch turniejach

29 kwietnia w chorwackim Gorican zainaugurowany zostanie tegoroczny cykl Speedway Grand Prix. Kolejne rundy odbędą się w Warszawie, Pradze oraz Teterow. Wiemy już, kogo FIM wyznaczyła na sędziów wymienionych imprez.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Sędzia Paweł Słupski WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Sędzia Paweł Słupski.
Tegoroczny cykl Speedway Grand Prix składać będzie się z 10 rund, w których zostanie wyłoniony Indywidualny Mistrz Świata na żużlu. Do sędziowania inauguracyjnego turnieju w chorwackim Gorican wyznaczony został Ukrainiec Aleksander Latosiński. Dwa tygodnie później, a dokładniej 13 maja na PGE Narodowym w Warszawie za pulpitem stanie z kolei Duńczyk Jesper Steentoft.

Pierwszy weekend czerwca upłynie pod znakiem polskiego sędziowania. Wtedy to bowiem odbędą się dwie imprezy w stolicy Czech Pradze. Najpierw w piątek rozegrany zostanie pierwszy finał zmagań o Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów, czyli inauguracja cyklu SGP2. Dzień później natomiast zaplanowano trzecią rundą seniorskiego czempionatu, oczywiście również na słynnej Markecie. Obie wymienione imprezy sędziować będzie polski arbiter, Paweł Słupski. W Grand Prix debiutował on jako sędzia w ubiegłym roku w Vojens.

Tydzień po wizycie w Czechach żużlowa elita zawita do naszych zachodnich sąsiadów. W niemieckim Teterow 10 czerwca odbędzie się czwarta runda cyklu SGP, a tym razem za sędziowanie odpowiedzialny będzie Brytyjczyk Craig Ackroyd. Nazwiska arbitrów wyznaczonych na dalsze rundy tej prestiżowej serii zostaną podane w kolejnych tygodniach.

ZOBACZ WIDEO: Grzegorz Zengota: Nasi juniorzy są świadomi błędów i gotowi do pracy

Oprócz pierwszych rund Grand Prix FIM przekazała już również informację na temat sędziowania kilku innych imprez, również eliminacyjnych. Drugi z międzynarodowych polskich sędziów Artur Kuśmierz będzie prowadził finał mistrzostw świata na długim torze, który odbędzie się 18 maja w Herxheim. Zaplanowane dwa dni później rundy kwalifikacyjne do SGP2 zostały natomiast obsadzone przez Węgra Gabora Darago (Pardubice) oraz Szweda Stefana Anderssona (Vojens).

Znamy już również komplet arbitrów wyznaczonych do rund kwalifikacyjnych do cyklu Speedway Grand Prix na 2024 rok. 27 maja w słowackiej Żarnovicy sędzią będzie kolejny Polak - Piotr Lis, a tego samego dnia wspomniany wcześniej Paweł Słupski stanie za pulpitem we włoskim Lonigo. Dwa dni później w węgierskim Debreczynie arbitrem będzie z kolei Brytyjka Christina Turnbull, a w niemieckim Abensbergu Czech Tomas Topinka.

Czytaj także:
Jubileusz doświadczonego Brytyjczyka. Daniel Klima nie dał szans rówieśnikom
Michelsen w Lublinie zapisał się na kartach historii. W Częstochowie chce to powtórzyć

Czy uważasz, że liczba trzech polskich sędziów międzynarodowych jest odpowiednia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×