Żużel. Oficjalnie: znamy obsady półfinałów Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu

W dniach 25-29 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbędzie się pierwszy od sześciu lat Drużynowy Puchar Świata. We wtorek poznaliśmy skład dwóch turniejów półfinałowych. Polska jako gospodarz ma zapewniony start w finale.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Finał Drużynowego Pucharu Świata w Manchesterze WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Finał Drużynowego Pucharu Świata w Manchesterze
W tym roku Drużynowy Puchar Świata zastępuje Speedway of Nations (rywalizacja parowa), które odbywało się w latach 2018-2022. FIM zadecydowała, że oba turnieje mistrzowskie będą odbywać się naprzemiennie, ale z tą różnicą, że DPŚ organizowany będzie raz na trzy lata, więc poprzedzać go będą dwie edycje SoN.

Tegoroczna batalia w czempionacie, który pod taką samą nazwą istniał w latach 2001-2017, odbędzie się w dniach 25-29 lipca we Wrocławiu. Udział weźmie w nich dziewięć reprezentacji narodowych, które wyłoniono na podstawie wyników uzyskanych w SoN w 2022 roku. Reprezentacja Polski jako gospodarz ma już zagwarantowany udział w turnieju finałowym.

Poprzedzą go dwa półfinały i baraż. We wtorek poznaliśmy podział zmagań w pierwszej z tych faz, w której wystartuje osiem drużyn. Pierwszego dnia (25 lipca) na Stadionie Olimpijskim pojadą Brytyjczycy, Czesi, Niemcy i Szwedzi. Drugiego dnia (26 lipca) zaprezentują się Australijczycy, Duńczycy, Finowie i Francuzi. Ci ostatni jako jedyni są debiutantami w DPŚ.

Z obu imprez do finału awansują zwycięzcy, natomiast zespoły z drugich i trzecich miejsc przejdą do barażu, który zaplanowano na piątek (28 lipca), dzień przed finałem. Z tych zawodów do najlepszej czwórki dołączy triumfator. Przypomnijmy, że w tych mistrzostwach kadry drużyn składają się z pięciu zawodników, przy czym ten piąty jest rezerwowym.

Ostatnia edycja DPŚ odbyła się w sezonie 2017. W finale na torze w Lesznie najlepsza okazała się Polska, która wyprzedziła wówczas Szwecję, Rosję i Wielką Brytanię. Biało-Czerwoni są zresztą najbardziej utytułowani w historii tego formatu drużynowych mistrzostw świata. Puchar im. Ove Fundina podnosili bowiem aż ośmiokrotnie.

Półfinały Drużynowego Pucharu Świata 2023:

25 lipca: Czechy, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania

26 lipca: Australia, Dania, Finlandia, Francja

ZOBACZ WIDEO: Zachwycał jako junior, jako senior zaliczył zjazd formy. Baron o Smektale


CZYTAJ WIĘCEJ:
Fatalny wynik testu przed rundą Grand Prix. Zawodnicy odmówili jazdy!
Lahti i Klindt liderami swoich drużyn. Słaby debiut Gustsa w Bundeslidze

Czy Polska wygra tegoroczny Drużynowy Puchar Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×