Żużel. Praga znów inauguruje mistrzostwa. Panteon gwiazd czeka na Polaka

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Mateusz Cierniak
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Mateusz Cierniak

Mateusz Cierniak do rywalizacji w SGP2 przystępuje jako główny faworyt i obrońca mistrzowskiego tytułu. Może więc dokonać tego, czego przed nim dokonało tylko trzech zawodników. Plany chciałoby mu jednak pokrzyżować m.in. dwóch rodaków.

Przed rokiem Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów przeszły brandingowy lifting, przemieniając się w SGP2 i niejako łącząc się z seniorskim cyklem. Wszystkie trzy finałowe turnieje odbywały się bowiem w czasie, kiedy odbywały się też turnieje głównej serii Grand Prix. W Pradze i Toruniu było to dzień przed głównym daniem weekendu, a w Cardiff dzień po. Najlepsza młodzież mogła więc z bliska poczuć, jak to jest być częścią karuzeli najważniejszych mistrzostw globu.

Otoczka i anturaż były podniosłe, ale już na torze była spora klapa. Turnieje w Czechach i Walii to walka z torem, z kolei ten w Polsce to nuda od startu do mety. Tak naprawdę jedyne emocje towarzyszyły temu, kiedy mistrzowski tytuł zapewni sobie zwycięzca dwóch pierwszych rund - Mateusz Cierniak i kto zdobędzie pozostałe medale. Srebro zgarnął Jan Kvech, z kolei rzutem na taśmę brąz wyrwał ustępujący mistrz Jakub Miśkowiak, zabierając go długo skutecznemu w ostatnich zawodach innego Polaka - Wiktorowi Lampartowi.

W tym sezonie SGP2 ponownie zawita do Pragi, a poza tym odwiedzi też Gorzów Wielkopolski i po dłuższej przerwie Vojens. Tym razem nie będzie próby na torze czasowym, jak to miało miejsce w Cardiff, ale też ponownie dano szansę stolicy naszych południowych sąsiadów. Przed rokiem Cierniak po świetnej jeździe w finałowym biegu pozbawił triumfu Francisa Gustsa, czym rozpoczął marsz po największy sukces w swojej karierze.

Reprezentant Polski ponownie więc chciałby stanąć na najwyższym stopniu podium w IMŚJ. Grono tych, którym udało się to dwa razy, jest wąskie i przy tym zacne. Nie ma tam przypadkowych nazwisk. Jeżeli Cierniak stanąłby na wysokości zadania, dołączyłby do Emila Sajfutdinowa (2007-2008), Darcy'ego Warda (2009-2010) i Maksyma Drabika (2017 i 2019). Byłby więc pierwszym naszym rodakiem, który młodzieżowe mistrzostwo obronił.

ZOBACZ WIDEO: Ci zawodnicy Unii jadą poniżej oczekiwań. Menadżer mówi o presji

Szyki chciałby mu pokrzyżować jednak Bartłomiej Kowalski, czyli drugi najlepszy junior według statystyk PGE Ekstraligi. Dla wychowanka tarnowskiej Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja to dopiero debiut w SGP2, ale od razu powinien on liczyć się w walce o główne laury. Wydaje się, że tymi, którzy powinni najmocniej wywierać presję na obu Polakach, będą Duńczyk Emil Breum, Australijczyk Keynan Rew i Niemiec Norick Bloedorn.

W gronie najtrudniejszych rywali wymienić należałoby wspomnianego wcześniej Gustsa, ale we wtorek w lidze szwedzkiej doznał złamania kości łódeczkowatej nadgarstka, co wyklucza go z jazdy w czerwcowych rundach i tym samym zabiera możliwość walki o podium. Łotysz nie ma więc szczęścia do juniorskiego czempionatu, bo przed rokiem przez urazy także wypadł z batalii o jeden z krążków, choć duże aspiracje pokazał już w Czechach.

Rzecz jasna w obsadzie tegorocznego SGP2 znajduje się jeszcze jeden Polak. Chciałby zostać on "czarnym koniem" całej rywalizacji. Damian Ratajczak przebrnął przez eliminacje suchą stopą. W efekcie jego startami także będzie można się emocjonować, choć umiejętnościami i doświadczeniem z pewnością trzeba ocenić jego szanse niżej od Cierniaka i Kowalskiego.

Lista startowa SGP2 w Pradze:

1. Norick Bloedorn (Niemcy) #33
2. Daniel Klima (Czechy) #16
3. Damian Ratajczak (Polska) #523
4. Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) #243
5. Anże Grmek (Słowenia) #226
6. Gustav Grahn (Szwecja) #118
7. Mathias Pollestad (Norwegia) #999
8. Bartłomiej Kowalski (Polska)#302
9. Petr Chlupac (Czechy) #44
10. Keynan Rew (Australia) #27
11. Mateusz Cierniak (Polska) #842
12. Nicolai Heiselberg (Dania) #63
13. Anders Rowe (Wielka Brytania) #111
14. Emil Breum (Dania) #161
15. Casper Henriksson (Szwecja) #43
16. Esben Hjerrild (Dania) #94

17. Jaroslav Vanicek (Czechy) #17
18. Matous Kamenik (Czechy) #18

Początek turnieju: godz. 19:00
Relacja tekstowa LIVE na WP SportoweFakty -->

Prognoza pogody na sobotę (yr.no):
Temperatura: 19°C
Deszcz: 0.0 mm
Wiatr: 22 km/h

Kalendarz SGP2 w 2023 roku:

L.p.TerminLokalizacjaStadion
1 2 czerwca Praga Stadion Marketa
2 23 czerwca Gorzów Stadion im. Edwarda Jancarza
3 15 września Vojens Speedway Center

CZYTAJ WIĘCEJ:
Inauguracja IMP bez Dominika Kubery. Wiemy, kto go zastąpi
To była najlepsza runda w sezonie. Zawodnik Unii znów skuteczny w Gorzowie

Źródło artykułu: WP SportoweFakty