Żużel. Wrócił na tor po ponad 10 latach i odnowił licencję. W sobotę pojechał w meczu ligowym

W ostatnich dniach w Ostrowie Wielkopolskim odbył się egzamin na licencję żużlową. Niespodziewanie pojawił się na nim Marcin Nowaczyk, który odnowił swój certyfikat po ponad dziesięciu latach!

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
W ostatnich latach nie brakowało na żużlowych torach zawodników, którzy odnawiali certyfikaty i wznawiali swoje przygody z czarnym sportem. W tym roku kolejnym takim przypadkiem jest Marcin Nowaczyk.

Leszczynianin urodził się 17 listopada 1984 roku. W zespole Byków jednak nigdy się nie pojawił, bo licencję żużlową uzyskał w 2001 roku w barwach Kolejarza Rawicz. Jeszcze w tym samym sezonie zadebiutował w 1. Lidze i zdobył punkt z bonusem w trzech startach.

W kolejnych latach Nowaczyk był głównie wierny swojej macierzystej ekipy, w której to ścigał się w sezonach 2002-2004, 2008-2011. Przez niespełna 25 miesięcy zdobywał jednak punkty dla innych drużyn, bo w latach 2005-2006 był reprezentantem ZKŻ-u Zielona Góra, a w 2007 roku przeniósł się do PSŻ-u Poznań.

Nigdy nie był wybitnym zawodnikiem, ale solidnym ogniwem. Najlepsze wyniki osiągał, mając 20 lat, kiedy to jego średnia biegowa w 2. Lidze wyniosła 1.841. W ostatnim sezonie w wieku juniora przeniósł się do Ekstraligi, w której dostał szansę w 29 biegach i zdobył 31 punktów z czterema bonusami.

ZOBACZ WIDEO: Lebiediew nie zajmuje się wyłącznie żużlem. Jego prywatny biznes mierzy się z kryzysem

W 2012 roku podjął decyzję o zawieszeniu swojej kariery. Miał poświęcić się pracy w Niemczech, co miało mu pozwolić zarobić trochę pieniędzy i poprawić sytuację sprzętową. Deklarował, że nie jest to definitywny rozbrat z żużlem. Ostatecznie z kilku miesięcy przerwy zrobiło się ponad dziesięć lat.

Nowaczyk jednak na tor wrócił. Uczynił to w tym sezonie, kiedy to odbył kilka treningów wraz z Rawicką Akademią Żużla. Nikt wówczas nie spodziewał się, że 39-latek zdecyduje się odnowić certyfikat żużlowy. Tak się jednak stało.

Teraz wiemy, że nie było to odnowienie, by tylko mieć papier i to wszystko. Nowy-stary zawodnik ambitnie podchodzi do drugiej części sezonu i już w sobotę w meczu przeciwko Ultrapur Startu Gniezno wystąpił w pierwszej gonitwie dnia. Do mety przyjechał jednak ostatni.

Mimo wszystko wiele wskazuje na to, że dostanie on szansę w kolejnych meczach. Przed podopiecznymi Macieja Jądera, oprócz wspomnianego meczu ze Startem jeszcze dwa starty - 18 sierpnia w Rzeszowie oraz 26 sierpnia w Daugavpils.

Czytaj także:
To koniec polskiego klubu! "Przykro mi to mówić"
Drużyna spada, a on szybko zdecydował się, że zostaje. Wytłumaczył powód takiej decyzji

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Marcin Nowaczyk zdobędzie jakieś punkty w kolejnych spotkaniach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×