Żużel. Niesamowity ścisk w czołówce. Awans Polski w tabeli medalowej Grand Prix

Po tegorocznych rozstrzygnięciach w Grand Prix do sporych przetasowań doszło w klasyfikacji narodów, jeśli mowa o zdobytych medalach w tej formule od początku jej istnienia. Kolejny duży sukces Bartosza Zmarzlika pozwolił na awans Polski.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
I to na awans na sam szczyt klasyfikacji. Jak wiadomo, Bartosz Zmarzlik zgarnął w sobotę w Toruniu czwarty złoty medal w karierze, a przy okazji dał Polsce piąty od 1995 roku, czyli od czasu pierwszej edycji cyklu Grand Prix, który zastąpił jednodniowe finały. Ten pierwszy tytuł to rzecz jasna sezon 2010, gdy najlepszy na świecie był Tomasz Gollob.

Polski żużel może pochwalić się największą grupą medalistą ze wszystkich krajów i największą liczbą zdobytych medali w ostatnich 28 latach w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Po tym, jak Zmarzlik wygrał tegoroczny cykl, Biało-Czerwoni są też najbardziej utytułowaną nacją.

Aby ustalić taką kolejność trzeba nie tylko spojrzeć na triumfy, lecz pozostałe miejsca na podium. Polska, Australia, Szwecja i USA zdobyły bowiem po pięć złotych krążków, jednakże nasi rodacy mają na koncie łącznie osiem srebrnych, czyli najwięcej z tego grona.

Ścisk jest niesamowity, bo zaledwie jeden tytuł mniej od czterech tych krajów mają Dania i Wielka Brytania. W sumie reprezentanci siedmiu cieszyli się z mistrzostwa, choć w 2021 roku, gdy najlepszy okazywał się Rosjanin Artiom Łaguta, nie startował on pod flagą swojego kraju po zakazie nałożonym przez światowe organizacje po aferach dopingowych w tamtejszym sporcie.

A medal, który zdobył w zakończonej właśnie kampanii Martin Vaculik, pozwolił z kolei pojawić się na liście Słowacji, dla której zresztą jest to pierwszy taki sukces w historii speedwaya.

Tabela medalowa narodów w cyklu Grand Prix (1995-2023):

L.p. Kraj Zawodnicy Złote Srebrne Brązowe Razem
1. Polska 6 5 8 7 20
2. Australia 5 5 6 4 15
3. Szwecja 4 5 5 4 14
4. USA 3 5 4 4 13
5. Dania 4 4 4 5 13
6. Wielka Brytania 2 4 2 1 7
7. Rosja 2 1 - 3 4
8. Słowacja 1 - - 1 1

ZOBACZ WIDEO: Armando Castagna i Phil Morris powinni stracić posady?

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zmarzlik legendą światowego żużla! Oni zdobywali mistrzostwo najczęściej
Wielki dzień Zmarzlika. Wyrównał także wieloletni wynik słynnego mistrza!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy po sezonie 2024 nadal to Polska będzie na prowadzeniu w tabeli medalowej narodów w cyklu Grand Prix?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×