Żużel. Okienka jeszcze nie ma, a ogłoszono już ponad 30 transferów!

Choć do otwarcia okienka transferowego jeszcze kilkanaście dni, to kluby za sprawą prekontraktów już z dumą ogłaszają nowych zawodników. WP SportoweFakty przygotowały podsumowanie tego, co się działo na rynku w ostatnich tygodniach.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Nicki Pedersen (z lewej) w walce z Bartoszem Zmarzlikiem WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Nicki Pedersen (z lewej) w walce z Bartoszem Zmarzlikiem
W ubiegłym roku Główna Komisja Sportu Żużlowego postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom całego środowiska i wraz z Ekstraligą Żużlową wprowadzili do życia prekontrakty.

Przedwstępne umowy są oficjalnymi dokumentami, które obligują kluby oraz zawodników do podpisywania właściwych kontraktów podczas podstawowego okienka transferowego. A to nadal będzie w polskim żużlu obowiązywać od 1 do 14 listopada.

Prekontrakty można zawierać od 15 czerwca i to zarówno ze swoimi zawodnikami, jak i tymi, których kluby zechcą pozyskać na sezon 2024.

ZOBACZ WIDEO: Vaclav Milik: Nie jestem zadowolony z tego sezonu. Tor w Krośnie mógłby być jeszcze trudniejszy

Na pierwszy tego typu kontrakt czekaliśmy do 25 sierpnia. Wówczas Cellfast Wilki Krosno pochwaliły się zakontraktowaniem Norbertem Krakowiakiem, a trzy dni później InvestHousePlus PSŻ Poznań ogłosił pozyskanie Ryana Douglasa. Obaj żużlowcy mieli już za sobą starty w obecnych klubach i zgodnie z regulaminem mogli oficjalnie poinformować o przyszłości.

To był przedsmak tego, co nas czeka. 21 września rozwiązał nam się worek z kontraktami. Tamtego dnia Arged Malesa Ostrów powitała w swoim zespole Frederika Jakobsena, a przez kolejne 23 dni kluby poinformowały o ponad dwudziestu kolejnych umowach. Nie brakowało kontraktów nieco nieoczywistych, ale również i hitów transferowych.

PGE Ekstraliga

W najlepszej lidze świata na razie bardzo spokojnie, bo tylko dwa kluby pochwaliły się pierwszymi wzmocnieniami. Drużynowy Mistrz Polski pozyskał utalentowanego młodzieżowca Wiktora Przyjemskiego, któremu nie udało się awansować z Abramczyk Polonią Bydgoszcz. A to właśnie to uzależniało jego przyszłość w macierzystym klubie. Teraz będzie się rozwijał u boku Bartosza Zmarzlika i spółki. Mniej oczywisty transfer padł w częstochowskim Włókniarzu, gdzie do drużyny dołączył Theo Bergqvist. Szweda ściągnięto pod kątem U24 Ekstraligi.

Platinum Motor Lublin: Wiktor Przyjemski (u21)
Betard Sparta Wrocław: -
For Nature Solutions KS Apator Toruń: -
Tauron Włókniarz Częstochowa: Theo Bergqvist (u23/u24)
ebut.pl Stal Gorzów: -
Fogo Unia Leszno: -
ZOOleszcz GKM Grudziądz: -
Enea Falubaz Zielona Góra: -

1. Liga Żużlowa

Na zapleczu najlepszej ligi świata sypnęło sporą liczbą kontraktów i to takich, których jeszcze niedawno niektóre kluby mogły pomarzyć. Aż trzech medalistów Speedway Grand Prix pojedzie w przyszłym roku w 1. Lidze, w tym dwóch, którzy byli numerami jeden. Chris Holder i Nicki Pedersen, bo to o nich mowa, już za kilka miesięcy staną przeciwko sobie pod taśmą, ale nie za sprawą PGE Ekstraligi, a konfrontacji ostrowsko-rzeszowskiej.

Obaj wrócili do klubów, które doskonale znają, choć akurat rozbrat Duńczyka z Podkarpaciem był dłuższy i przez ten czas wiele się z tamtejszym speedwayu zmieniło. O szczebel niżej po raz pierwszy w karierze musiał zejść również mający w CV srebrny medal mistrzostw świata Krzysztof Kasprzak.

Pełnym składem dysponują już trzy kluby - z Krosna, Bydgoszczy oraz Ostrowa Wielkopolskiego. Inne jeszcze nie ogłosiły wszystkich nazwisk, a łodzianie - żadnego.

Cellfast Wilki Krosno: Dimitri Berge, Norbert Krakowiak, Jonas Seifert-Salk (u24) ROW Rybnik: Rohan Tungate Abramczyk Polonia Bydgoszcz: Krzysztof Buczkowski, Kai Huckenbeck, Tim Soerensen (u24) Arged Malesa Ostrów: Gleb Czugunow, Chris Holder, Frederik Jakobsen Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Krzysztof Kasprzak, Mateusz Tonder H.Skrzydlewska Orzeł Łódź: - InvestHousePlus PSŻ Poznań: Ryan Douglas, Mateusz Dul (u24), Matias Nielsen, Szymon Szlauderbach Texom Stal Rzeszów: Nicki Pedersen, Wiktor Rafalski (u21)
Nicki Pedersen będzie największą gwiazdą 1. Ligi Żużlowej Nicki Pedersen będzie największą gwiazdą 1. Ligi Żużlowej
2. Liga Żużlowa

Na najniższym pułapie ligowym w naszym kraju trwał niejako pojedynek tarnowski-pilski o to, kto ogłosi lepsze transfery. Na papierze ta batalia padła łupem zespołu z południowego-wschodu, który pozyskał Davida Bellego, Daniela Jeleniewskiego, Timo Lahtiego oraz Adriana Cyfera, a oprócz wypożyczył na kolejny rok Marko Lewiszyna. Pilanie odpowiedzieli Adamem Ellisem, Wiktorem Trofimowem oraz dwiema twarzami znanymi już w Grodzie Staszica - Jonasem Jeppesenem i Norbertem Kościuchem. Oprócz tego Rene Bach zdecydował się na powrót do łotewskiego Lokomotivu, a Kevin Fajfer do Ultrapur Startu Gniezno.

Trans MF Landshut Devils: -
Ultrapur Start Gniezno: Kevin Fajfer
OK Bedmet Kolejarz Opole: -
Grupa Azoty Unia Tarnów: David Bellego, Adrian Cyfer, Daniel Jeleniewski, Marko Lewiszyn (u24 - wypożyczenie), Timo Lahti
Optibet Lokomotiv Daugavpils: Rene Bach
Enea Polonia Piła: Adam Ellis, Jonas Jeppesen, Norbert Kościuch, Wiktor Trofimow
Metalika Recycling Kolejarz Rawicz: -

Czytaj także:
Kończą wiek juniorski i wkraczają w dorosły świat czarnego sportu
Ten przepis budzi spore zastrzeżenia. Oni skorzystali z niego po raz ostatni

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Który transfer uważasz za większy hit?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×