Żużel. Niesamowite! Nie poddał się w walce o marzenia i dokonał tego po 26 latach

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Dariusz Karwacki
WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Dariusz Karwacki
zdjęcie autora artykułu

Adeptem sportu żużlowego można być w każdym wieku. Tak samo, jak uzyskać stosowne dokumenty uprawniające do zawodowej realizacji. Przedstawiamy najstarszych uczniów żużlowego rzemiosła w XXI wieku.

Bolesław Kułtucki - 28 lat

Zawodnik z Wrocławia dosyć późno uzyskał certyfikat żużlowy. Kułtucki dokonał tego w 2002 w barwach Kolejarza Rawicz, ale jako zawodnik klubu z Wielkopolski wystartował dopiero kilka sezonów później - w 2006. Co ciekawe, był to dla niego najlepszy rok w krótkiej przygodzie z żużlem. Wystąpił również dwukrotnie w barwach Wandy Kraków (2003) i trzy razy zdobywał punkty dla TŻ-u Łódź (2005). Nigdy nie udało mu się przekroczyć linii mety na pierwszej pozycji.

Przemysław Jędraszyk - 29 lat

Jeden z kilku przedstawicieli żużla amatorskiego, któremu udało się spełnić marzenie związane z posiadaniem licencji "Ż". Dokumenty uzyskał w 2014 roku. Tego samego dnia, co m.in. Dominik Kubera, czy Norbert Krakowiak. Wychowanek klubu Żaki Taczanów nigdy nie pojawił się na torze w oficjalnych zawodach.

ZOBACZ WIDEO: Żużel. Rewelacyjne informacje od Patricka Hansena. Zdradził, kiedy wsiądzie na motocykl

Ryszard Brzozowski, Dariusz Głębocki i Marek Remian - 31 lat

Najwięcej ligowych wyścigów na swoim koncie z tego grona miał Marek Remian, który w latach 1998-2003 związany był z krakowską Wandą. Wychowanek ekipy z Grodu Kraka wystartował w 25 spotkaniach swojej macierzystej drużyny i zdobył dla niej 41 punktów z dwoma bonusami. Brzozowski trzy sezony spędził w Lublinie (1998, 2000-01), a rok w drugim zespole Stali Rzeszów (1999). W 15 meczach zapisał przy swoim nazwisku 17 punktów z bonusem.

Wychowankowi Włókniarza nigdy nie dane było zasmakować profesjonalnego ścigania. Co ciekawe, w 2009 roku Głębocki i Brzozowski między sobą rozstrzygali kwestię tytułu Indywidualnego Mistrza Polski. W Lublinie górą w zawodach żużlowców nieprofesjonalnych był częstochowianin.

Tomasz Dutka - 32 lata

Zawodnik ten bardzo późno zdecydował się powalczyć o certyfikat, ale egzamin przebrnął bez najmniejszych problemów. Co ciekawe, jako jeden z niewielu ze środowiska amatorów zadebiutował w rozgrywkach ligowych. W 2017 roku wystartował w meczu Kolejarza Rawicz z TŻ Ostrovią Ostrów i w dwóch startach wywalczył jedno oczko. Pokonał juniora ostrowskiej drużyny - Jędrzeja Zająca. Był to dla niego pierwszy z trzech punktów w 10 wyścigach. Oprócz tego ścigał się w duńskiej Division 1, a także we Włoszech i Niemczech.

Adam Chwiałkowski - 34 lata

Kolejny reprezentant żużla amatorskiego, któremu udało się przebrnąć przez egzamin na licencję żużlową. Dokonał tego w 2015 roku. Zielonogórzanin mimo wsparcia ze strony Falubazu nie zadebiutował w oficjalnych zawodach, a kontynuował swoją przygodę ze ściganiem w gronie pasjonatów. W 2016 roku wygrał turnieje w Zielonej Górze oraz w Pile.

Piotr Szmyd - 38 lat

Do egzaminu na licencję "Ż" podchodził trzykrotnie, ale ta sztuka mu się powiodła. I choć żużlowe "prawo jazdy" uzyskał w wieku 38 lat, to miał bardzo ambitne marzenia. Chciał stanąć pod taśmą z Tomaszem Gollobem i zdobyć medal mistrzostw świata. Celował również w angaż w dobrym klubie. Ostatecznie jego przygoda z czarnym sportem skończyła się na angażu z KSM-em Krosno. Nikt nigdy nie dał mu szansy.

Dariusz Karwacki - 44 lata

Karwacki na żużlowych torach pojawił się w 1990 roku, kiedy to dołączył do szkółki Polonii Bydgoszcz. Dzień przed egzaminem na licencję żużlową zaliczył upadek i doznał kontuzji kolana. Podczas samego sprawdzianu umiejętności jeździeckich zaliczył kolejną kraksę i marzenia o certyfikacie musiał odłożyć na bok. Kilka miesięcy później znów oblał. Swoje marzenie spełnił dopiero po... 26 latach.

Karwackiemu było dane nawet zadebiutować w zawodach. A jeszcze kilka miesięcy wcześniej widniało nad nim widmo amputacji nogi (więcej TUTAJ). W pięciu biegach punktów jednak nie wywalczył. I choć jego żużlowa przygoda szybko dobiegła końca, to ze sportem był związany cały czas. W 2019 roku ukończył w Wolsztynie triathlon na dystansie ironman.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy powinien być przepis o maksymalnym wieku adepta ubiegającego się o licencję Ż?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (4)
avatar
sparki
12.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Chcieć,a móc to dwie rozne rzeczy.  
avatar
dawidZG
12.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Szacunek, naprawdę, zazdroszczę. Już nie tylko tej siły w dążeniu do tego postawionego celu, czyli zdania egzaminu "Ż", ale ogolnie posiadania sprzętu, srodków i sposobności do uprawi Czytaj całość
avatar
Don Ezop Fan
12.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Jeszcze Don Bartolo Czekansko z Wilkszyna. Lat 65, adept szkolki Unii Leszno, Sparty Wroclaw i Kolejarza Opole. Pragnie stanac pod tasma w lidze obok Koldiego, Magika i swojego medialnego podop Czytaj całość