Żużel. To nie jest zwykłe spotkanie. Ten mecz ustawi sytuację w PGE Ekstralidze

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Jarosław Hampel (z przodu) i Wadim Tarasienko (z tyłu)
WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Jarosław Hampel (z przodu) i Wadim Tarasienko (z tyłu)
zdjęcie autora artykułu

Często nadużywa się słowa "istotny" w kontekście jakiejś potyczki. Starcie ZOOleszcz GKM-u z NovyHotel Falubazem będzie jednak naprawdę ważne dla układu tabeli PGE Ekstraligi. Od tego wyniku będzie uzależniona dalsza część rundy zasadniczej.

To będzie jeden z tych pojedynków, który może zaważyć o utrzymaniu w PGE Ekstralidze lub awansie do fazy play-off. Obie drużyny sąsiadują ze sobą w tabeli, choć w lepszej sytuacji jest NovyHotel Falubaz Zielona Góra, który posiada dwa punkty przewagi nad ZOOleszcz GKM-em Grudziądz. Istotny dla kontekstu tej potyczki będzie też wynik meczu Fogo Unii Leszno z KS Apatorem Toruń.

Porażka ekipy z Wielkopolski utrudni jej sytuację i jednocześnie może spowodować stratę kontaktu z rywalami. Wygrana jednakże wiele namiesza i pozwoli być w miarę blisko, przynajmniej jednego zespołu, a przy dobrym układzie dla podopiecznych Rafała Okoniewskiego, nawet trzech, bo przecież także torunianie będą musieli dalej spoglądać na dół tabeli.

Wracając już do niedzielnej konfrontacji, zapowiada się ona niezwykle ciekawie. Bez wątpienia wiele par oczu będzie spoglądać na Michaela Jepsena Jensena, który dwa tygodnie temu w Lublinie zaprezentował się pozytywnie. W końcu zapisał obok swojego nazwiska pięć punktów w trzech startach. W grudziądzkiej drużynie lepszy był tylko... Kacper Łobodziński. Zresztą o samym 20-latku również warto napisać coś więcej.

ZOBACZ WIDEO: Nie tylko Unia Leszno. Było więcej chętnych na Bena Cooka

Wszystko wskazuje, że przeżywa on swój najlepszy moment w karierze. Pod koniec maja zajął drugie miejsce w finale Srebrnego Kasku. W PGE Ekstralidze z kolei w ostatnich trzech spotkaniach zgromadził 19 "oczek" oraz trzy bonusy w 12 wyścigach, co przekłada się na średnią 1,8 punktu na jedną gonitwę. W całym sezonie wynosi ona 1,5 pkt/bieg. Jest on zdecydowanie skuteczniejszy od Kevina Małkiewicza, który wszakże przed rokiem był objawieniem.

Istotnych postaci w GKM-ie jest zdecydowanie więcej. Zresztą tak naprawdę jest nią każdy zawodnik, który znajdzie się w składzie na pojedynek z Falubazem. Wcześniej wspomniany Duńczyk został sprowadzony do drużyny, jako bardzo dobry startowiec, co ma być atutem na grudziądzkim owalu. W niedzielę będzie musiał to udowodnić, a więc wzrośnie presja, która zawsze może mieć znaczenie.

Oczywiście, tak samo ważni będą wszyscy żużlowcy z zielonogórskiego składu. W końcu w taki sposób została skonstruowana kadra tej ekipy. Mimo wszystko pewniakiem jest wyłącznie Jarosław Hampel. 42-latek praktycznie nie zawodzi i trudno spodziewać się, aby zrobił to nagle tym razem. Solidnym jeźdźcem drugiej linii jest Rasmus Jensen, a regularnie kilka oczek zdobywa Krzysztof Sadurski.

Co też ciekawe, także w drużynie z województwa lubuskiego o losach meczu może zadecydować junior - Oskar Hurysz. 18-latek nie ma zawrotnej średniej (jedno "oczko" na bieg - dop.red.), a do tego jest niezwykle nierówny. Aczkolwiek potrafi czasami pojechać w takim stylu, że szans z nim nie mają również seniorzy. Tak było, chociażby w potyczce ze Spartą, gdy za swoimi plecami przywiózł Macieja Janowskiego oraz Artioma Łagutę. Teraz taka "trójka" może sporo namieszać.

Cały czas otwarta jest też kwestia punktu bonusowego. To sprawia, że GKM lub Falubaz mogą podnieść z toru trzy "oczka". Ścigania być może nie będzie wiele, ale to nie musi oznaczać braku emocji, jeśli rezultat będzie na styku. Zwycięstwo zielonogórzan będzie już niemal nie tylko oznaczało ich utrzymanie, ale też awans do fazy play-off. Tryumf grudziądzan spowoduje, że w dalszym ciągu nie będziemy wiedzieli za dużo i to, nawet gdyby przyjezdni zgarnęli ostatecznie bonus. A jeżeli do tego wygra w sobotę Fogo Unia, to już naprawdę prawie wszystko będzie mogło się wydarzyć do końca rundy zasadniczej, nawet degradacja KS Apatora.

Awizowane składy:

NovyHotel Falubaz Zielona Góra: 1. Jarosław Hampel 2. Jan Kvech 3. Rasmus Jensen 4. Przemysław Pawlicki 5. Piotr Pawlicki 6. Krzysztof Sadurski 7. Oskar Hurysz

ZOOleszcz GKM Grudziądz: 9. Max Fricke 10. Michael Jepsen Jensen 11. Jaimon Lidsey 12. Kacper Pludra 13. Wadim Tarasienko 14. Kacper Łobodziński 15. Kevin Malkiewicz

Początek spotkania: 16:30 Sędzia: Paweł Słupski Komisarz toru: Paweł Stangret Komisarz techniczny: Marcin Bordewicz Wynik pierwszego spotkania: Falubaz 48:42 GKM

Prognozowana pogoda na niedzielę (za yr.no) Temperatura: 20°C Wiatr: 18 km/h Deszcz: 0,0 mm

Czytaj także: > Tobiasz Musielak przyznaje wprost. Tego żałuje po meczu z Polonią > Niesamowita metamorfoza zawodnika Stali. Smektała pogrążony w marazmie

Źródło artykułu: WP SportoweFakty