Żużel. Fakty i liczby. Tego GKM nigdy nie osiągnął. Unia wyrównała niechlubny wynik

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Max Fricke
WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Max Fricke
zdjęcie autora artykułu

Jeszcze nigdy ZOOleszcz GKM nie zdobył punktu bonusowego po dwumeczu z Betard Spartą. Fogo Unia wyrównała swój słaby wynik z 2001 roku. Bartosz Zmarzlik po prawie czterech latach przywiózł w spotkaniu PGE Ekstraligi dwa zera. Oto fakty i liczby.

Fakty i liczby, czyli statystyczna pigułka po 10. rundzie PGE Ekstraligi.

***

0 - tyle dwumeczów skutkujących zdobyciem bonusu wygrał ZOOleszcz GKM Grudziądz z Betard Spartą, odkąd znalazł się na najwyższym poziomie ligowym w Polsce, czyli od 2015 roku. Aż 9 razy to wrocławianie zgarniali dodatkowy punkt do tabeli, a raz był remis.

2 - tyle zer przywiózł Bartosz Zmarzlik w spotkaniu Toruniu. Po raz ostatni 2 biegi na 4. miejscu w jednym meczu w Polsce zaliczył w 2020 roku w rewanżowym meczu finału play-off w Lesznie. Wtedy złapał jeszcze dodatkowo jedno wykluczenie.

3 - tyle z 5 ostatnich meczów na torze w Częstochowie nie przegrała ebut.pl Stal Gorzów. Wygrała w półfinale play-off w sezonie 2022 i w ostatni piątek, a ponadto zremisowała w rundzie zasadniczej w 2023.

15 - tyle bonusów przywiózł dotąd Fredrik Lindgren, co daje mu pod tym względem 1. miejsce spośród wszystkich żużlowców, jacy wystartowali w 2024 roku.

32 - tyle wyścigów bez indywidualnego zwycięstwa liczy seria Kacpra Pludry w PGE Ekstralidze. Jej początek ma miejsce w poprzednim roku. W tym nie udało mu się to w żadnej z 29 prób.   ZOBACZ WIDEO: "Tak naprawdę nie pamiętam nic". Fajfer o wypadku z Lebiediewem

38 - tyle z kolei wynosi aktualna passa biegów ukończonych z minimum punktem na wyjeździe w wykonaniu Dominika Kubery. Rozpoczęła się ona jeszcze w ćwierćfinale play-off w Toruniu w poprzednim sezonie. W obecnym jeździec Motoru ma za sobą 25 takich występów.

40 - tyle razy 5:1 wygrały lubelskie "Koziołki" w tym sezonie. To najwyższy wynik spośród wszystkich drużyn. Przy czym w ostatnich zawodach dokonały one takiej sztuki tylko raz. A dotychczas najmniej w jednym spotkaniu zwyciężali podwójnie 3 razy.

50 - tyle meczów na poziomie ekstraligowym w całej karierze odjechał Bartłomiej Kowalski. Debiutował przed czterema laty, od tamtej pory zaliczając 184 gonitw (wygrał 45 z nich), w których zdobył 260 "oczek" i 34 bonusy.

53 - tyle punktów zdobył NovyHotel Falubaz w konfrontacji z Fogo Unią Leszno. Dla zielonogórzan to najlepszy wynik z tym rywalem na własnym torze od 2013 roku i wygranej 58:32. Później w 10 starciach tylko 2 razy Myszka Miki zdobywała 50 lub więcej "oczek".

125 - tyle punktów biegowych zdobył w tym sezonie Leon Madsen, co jest najlepszym dorobkiem w całej lidze. Duńczyk zdobywa ich średnio 12,5 na mecz, co również jest najwyższym wynikiem.

399 - po tylu dniach przegrali w niedzielę drużynowi mistrzowie Polski z Lublina. Poprzednią porażkę ponieśli 4 czerwca 2023 w Grudziądzu. Passa ich zwycięstw wyniosła 21 spotkań.

2001 - w tym roku po raz ostatni leszczyńska Unia miała po 10 meczach na koncie tylko 2 zwycięstwa. Wówczas "Byki" zakończyły rundę zasadniczą na 6. miejscu, a całym sezon na 7. Skutkowało to jazdą w barażu o utrzymanie.

2500 - tyle punktów biegowych (2323) i bonusowych (177) zainkasował Leon Madsen w całej karierze w polskiej elicie. Osiągnął ten imponujący dorobek w 239 spotkaniach i 1192 startach.

CZYTAJ WIĘCEJ: GKM drugą siłą w PGE Ekstralidze. To był najlepszy jak dotąd mecz jego zawodnika Siódemka kolejki. Vaculik, Jensen i Sajfutdinow poprowadzili zespoły do zwycięstw

Źródło artykułu: WP SportoweFakty