Żużel. Multimedalista Zmarzlik awansował o trzy miejsca. Tabela medalowa wszech czasów IMŚ

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik

Poznaliśmy w sobotę ostateczne rozstrzygnięcia w tegorocznym cyklu Grand Prix. Medale zdobyli w kolejności na podium: Zmarzlik, Lambert, Lindgren. Fenomenalny 29-letni Polak pnie się w górę tabeli wszech czasów Indywidualnych Mistrzostw Świata.

O tym, że tytuł indywidualnego mistrza świata wywalczył w 2024 roku Bartosz Zmarzlik, wiadomo było już dwa tygodnie temu po turnieju w Vojens. Na najwyższym stopniu podium cyklu Grand Prix stanął już po raz piąty w karierze i trzeci z rzędu. W sobotę w Toruniu polski zawodnik jechał więc już bez takiej presji jak np. przed rokiem. Mimo to zwyciężył w turnieju na Motoarenie, w najlepszym stylu pieczętując swój ogromny sukces.

Zmarzlik jest najmłodszym żużlowcem w historii z dorobkiem pięciu złotych krążków. Za sprawą tegorocznego przesunął się z siódmego na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów. A odkąd 29-latek ściga się w GP na pełnych prawach, czyli od roku 2016, w pierwszej trójce nie uplasował się zaledwie raz, tj. w drugim sezonie.

Srebro w tym sezonie padło łupem Roberta Lamberta, dla którego jest to największy sukces w karierze. To dopiero drugi reprezentant Wielkiej Brytanii w XXI wieku po Tai'u Woffindenie, który poznał smak podium w IMŚ. Brytyjczyk został 26. medalistą ze swojego kraju w historii. Żadna inna nacja nie ma ich aż tak wielu.

Już trzeci raz brąz trafił do Fredrika Lindgrena. Szalenie doświadczony Szwed był blisko tego, żeby wyrwać drugą pozycję Lambertowi, czyli obronić tytuł wicemistrzowski, lecz ostatecznie musiał zadowolić się trzecią. W sumie 39-latek ma w gablocie cztery krążki i pod tym względem ze wszystkich szwedzkich medalistów IMŚ jest trzeci w historii.