Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Stowarzyszenie "Metanol" o decyzji GKSŻ w sprawie tłumików

Z dużym zadowoleniem wszyscy zawodnicy Stowarzyszenia Żużlowców przyjmują wiadomość o decyzji Zarządu Głównego PZM jak i GKSŻ odnośnie ponownej możliwości korzystania z tłumików obowiązujących do 2009 roku.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Według wszystkich zawodników Stowarzyszenia, ale też tych będących poza Stowarzyszeniem, również wszystkich obcokrajowców, którzy wyrazili swoje opinie na temat, decyzja ta jest jedyną słuszną. Na podjęcie tej decyzji musieliśmy czekać jakiś czas, powodowało to wiele kontrowersji, a przede wszystkim okres ten spowodował wiele już strat zawodników w postaci zniszczonych silników. Zwłaszcza zawodnicy mniej zamożni, którzy zazwyczaj posiadają dwa, trzy silniki na sezon mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ już w marcu stracili wszystkie swoje silniki. Na szczęście decyzja o powrocie do tłumików starego typu powoduje ograniczenie niepotrzebnie ponoszonych kosztów. Dzięki tej również kibice będą mogli wciąż emocjonować się tylko i wyłącznie walką zawodników o zwycięstwo w biegu, a nie tym, kto w ogóle dojedzie do mety.

Decyzja ta powoduje również, co chyba wydaje się najważniejsze to, że uniknęliśmy jakichkolwiek kontuzji poprzez jazdę na nowego typu tłumikach. Bowiem wszyscy zawodnicy zgodnie stwierdzili, że jazda taka na choćby minimalnych nierównościach jest bardzo niebezpieczna. Niebezpieczna, ponieważ motocykle z nowymi tłumikami tracą bardzo wiele mocy, co powoduje, że stają się one bardzo ciężkie do płynnej, kontrolowanej jazdy. Są to m.in. opinie zawodników takich jak T.Gollob, J.Crump, E.Sajfutdinow, J.Hampel, K.Kasprzak, R.Dobrucki. Na szczęście nie będziemy mieli w najbliższym czasie, a mam nadzieję nigdy, okazji przekonać się jak wyglądałyby zawody z udziałem z o wiele mniej doświadczonymi zawodnikami korzystającymi z nowych tłumików. Możemy sobie to tylko wyobrazić. Zawodnicy jak i tunerzy nie są w stanie w krótkim czasie znaleźć metody na skuteczne zwiększenie mocy w silnikach pracującymi z nowymi tłumikami. Jak twierdzą szansą na bezpieczne korzystanie z nowych tłumików jest konieczność zmiany konstrukcji samych silników, co oczywiście jest zależne od producentów.

Wydaje się, że cała sprawa związana z tłumikami powinna być dobrym przykładem na przyszłość, by nie brać bezkrytycznie wszystkich pomysłów osób i instytucji, które specyfiki sportu żużlowego po prostu nie znają, a sam sport żużlowy jest im znany tylko w związku z tym, że nazwa taka znajduje się na liście dyscyplin, które im podlegają. Mam również dużą nadzieję w to, że nikt nie poinformuje Komisji Europejskiej, że motocykle żużlowe nie posiadają hamulców.

W chwili obecnej należy dołożyć wszelkich starań, by za przykładem PZM inne federacje w tym Federacja Międzynarodowa FIM doprowadziły do powrotu możliwości używania tłumików starego typu. Mam nadzieję, że przy wydatnej pomocy PZM.

W imieniu wszystkich zawodników pragnę podziękować wszystkim tym, którzy pomogli przyczynić się do podjęcia decyzji o ponownej możliwości korzystania ze starych modeli tłumików. Dziękuję i gratuluję całemu środowisku żużlowemu w Polsce i za granicą zjednoczenia swoich sił w tak ważnej sprawie. Wielkie podziękowania należą się przede wszystkim kibicom, których wsparcie w tej sprawie zawodnicy odczuwali bardzo wyraźnie. Dzięki temu, że motocykle nie będą pracowały w sposób "skrępowany", zawodnicy za tę pomoc będą mogli odwdzięczyć się na torze poprzez nieograniczoną motocyklami postawę.

Z życzeniami wielu już tylko emocji sportowych.

Krzysztof Cegielski
Prezes Stowarzyszenia Żużlowców "Metanol"

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (31)
 • Instruktor kat.D Zgłoś komentarz
  Panie Krzysztofie! Najpierw chciałbym Panu podziękować za poprawkę w komentowaniu zawodów. Nie słychać już opowieści o mijankach. Są wyprzedzenia. Tak bynajmniej jest w Pana
  Czytaj całość
  parze.Dziękuję! Po drugie może by Pan postarł się aby wywiady były prowadzone z zawodnikami, którzy mają coś do powiedzienia. Już Pan bedzie wiedział najlepiej o co chodzi. Pozdrawiam Intruktor
  • kapitan polska Zgłoś komentarz
   dziadki niech jeszcze kase oddają za zniszczone silniki i kwita
   • kibic GTŻ-u Zgłoś komentarz
    Chociaż raz zwyciężył zdrowy rozsądek.Ale jest jeszcze jedno ale."Jak twierdzą szansą na bezpieczne korzystanie z nowych tłumików jest konieczność zmiany konstrukcji samych silników,
    Czytaj całość
    co oczywiście jest zależne od producentów".To jest co najmniej chore.Zmieniać konstrukcję silnika,aby dostosować go do tłumika.Mam nadzieję,że również w tym przypadku logika weźmie górę.
    • ernest Zgłoś komentarz
     widzę że stowarzyszenie się cieszy ale przecież ta sprawa do końca nie została załatwiona...!!! za ROK będą te same przepychanki tego tematu między wszystkim stronami i WTEDY ZADAM
     Czytaj całość
     PYTANIE ...CO ZROBILIŚCIE PRZEZ TEN ROK...??? no co...??? jak długo macie się zamiar wyręczać KIBICAMI...??? widzę tu powoli wyuczone zachowania od Pana Prezesa M. z Czewy (postraszyć i zmusić INNYCH do działania..!!!)
     • PaTyS Zgłoś komentarz
      i od razu człowiek spokojniejszy DZIĘKUJEMY!!
      • wlkp Zgłoś komentarz
       Brawo dla Wszystkich którzy walczyli o te decyzje !!!!!!Nareszcie jakiś wspólny głos wszystkich środowisk !!!!
       • kibic z Rawicza Zgłoś komentarz
        Po tej decyzji teraz ta sprawa juz nie powróci, ona umrze śmiercią naturalną i bedzie ok. Pozdrawiam wszystkich kibiców.
        • idek1702 Zgłoś komentarz
         Musiał się zdarzyć dziwny przypadek, że ludzie tzw. inteligentni zwyciężyli. Zakładam iż zwyciężyły argumenty a nie pieniactwo,ile radości może dać taka informacja,to brak słów
         Czytaj całość
         jak dziękować.To sport gdzie spokojnie można pójść, z żoną dzieckiem itd.gdzie burdy takie jak na piłce,to rzecz nie do przyjęcia.Dlatego tak nam kibicom zależy,na zachowaniu zdrowych reguł sportowych.Było naprawdę poważne zagrożenie, ale zwycięstwo ludzi którzy myślą i przewidują konsekwencje, oddaliło to widmo upadku.
         • UniaTarnow Zgłoś komentarz
          teraz tylko PZM musi wplynac na inne federacje angielska szwedzka dunska itd. zeby uczynily tak samo! Panie Krzysku mozecie jakos wplynac na PZM??!!!
          • Kibic Staleczek(Toruń też) Zgłoś komentarz
           Brawo.Nie tylko Pani minister Kopacz pokazała,że można postawić się tym głupkom z Chu..i. Olać ich i robić swoje chłopaki. To Polska jest potęgą światową w żużlu i to MY
           Czytaj całość
           powinniśmy dyktować warunki a nie jakieś kmiotki z Ch..ni.
           • ADASOS Zgłoś komentarz
            Krzysztofie,sprawa narazie załatwiona. Tylko czy nie odzyje po sezonie? Trzeba trzymać rekę na pulsie. Uważam,ze należałoby zajać sie teraz sprawą zalewu naszych lig zawodnikami
            Czytaj całość
            zagranicznymi o wątpliwej wartości,którzy blokują tylko dostep do jazdy naszym juniorom.
            • KIBIC Zgłoś komentarz
             Krzychu KSSG zawsze z Tobą dzieki za pozytywne załatwienie sprawy
             • kibic z Tarnowa Zgłoś komentarz
              rozsądna decyzja
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×