Wraca KSM

Od 2009 roku w I i II lidze żużlowej będzie obowiązywał minimalny limit KSM równy 32 pkt. Na sumę drużyny będą składały sie KSM-y sześciu najlepszych zawodników. Szczegóły poniżej.

Zasady funkcjonowania KSM (Kalkulowana Średnia Meczowa) w sezonie 2009:

1. Do każdego meczu o DM I Ligi i DM II Ligi może być zgłoszona drużyna, której suma KSM nie jest mniejsza niż 32 punkty.

2. Do sumy KSM drużyny wlicza się 6 najwyższych indywidualnych KSM zawodników, biorąc pod uwagę wszystkich (także rezerwowego) zgłoszonych do zawodów.

3. Indywidualne KSM zawodników są stałe przez cały sezon, obliczone po zakończeniu poprzedniego sezonu sportowego w sposób określony poniżej.

4. Zawodnikom, którzy nie uzyskali KSM przyznaje się punkty KSM według następujących zasad:

- zawodnicy uczestniczący w cyklu GRAND PRIX z numerami startowymi od 1 do 15 w danym sezonie: 8 pkt

- pozostali zawodnicy: 2,5 pkt.

5. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa (zwana w skrócie SBP) ze wszystkich meczów rund zasadniczych rozgrywek o DMP, DM I Ligi i DM II Ligi poprzedniego sezonu.

SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym punkty zdobyte w biegu przez zawodnika złotej rezerwy taktycznej dzielone są przez 2. Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym.

Za biegi nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których:

- zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia (wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);

- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu;

- zawodnik został wykluczony za dotknięcie taśm maszyny startowej i zastąpiony w biegu powtórzonym zawodnikiem rezerwowym.

Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.

6. KSM zawodnika oblicza się, mnożąc SBP przez 4 i zaokrąglając wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników, którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów, o których mowa w ust. 5. KSM pozostałych zawodników jest taka, jak określono w ust. 4 i 10.

7. Jeżeli obliczony zgodnie z ust. 6 wynik jest niższy od 2,5 pkt, przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.

8. KSM zawodnika, obliczona jak w ust. 5, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy drużyny:

a) biorącej udział w rozgrywkach Ekstraligi i w danym sezonie zmieni barwy klubowe, przechodząc do drużyny I Ligi lub jego drużyna została zdegradowana do I Ligi – koryguje się, mnożąc przez 1,25, a przechodząc do drużyny II ligi – mnożąc przez 1,40;

b) biorącej udział w rozgrywkach I Ligi i w danym sezonie zmieni barwy klubowe, przechodząc do drużyny II Ligi lub jego drużyna została zdegradowana do II Ligi – koryguje się, mnożąc przez 1,25;

c) biorącej udział w rozgrywkach II Ligi i w danym sezonie zmieni barwy klubowe przechodząc do drużyny I Ligi lub jego drużyna awansowała do I Ligi – koryguje się dzieląc przez 1,25;

Otrzymany wynik (zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku) nie może być wyższy niż 12,00 pkt oraz niższy niż 2,50 pkt.

9. KSM zawodnika, który w danym roku uzyskał prawo do nadania licencji „Ż” po raz pierwszy wynosi 2,5 pkt.

Komentarze (0)