Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

O żużlowcach różnego pokroju - rozmowa z Krzysztofem Cegielskim, szefem "Metanolu"

Szef Metanolu przyznał, że żużlowcy, którzy najaktywniej namawiali go do działania w sprawie nowych tłumików wycofują się teraz ze swoich deklaracji. Cegielski bez ogródek nazywa ich postawę i nie kryje rozczarowania.
Jan Gacek
Jan Gacek

Jan Gacek: Menedżer Emila Sajfutdinowa przestał dostrzegać wady nowych tłumików. Zaskoczyło to pana?

Krzysztof Cegielski: Wiedziałem, że żużlowcy są różnego pokroju. Różnie się zachowują, nie zawsze można na nich liczyć. Nie zawsze też są odpowiedzialni co się często potwierdza. Tak jest też w tym przypadku. Najśmieszniejsze i zarazem najbardziej tragiczne jest to, że ci, którzy wręcz prosili mnie o to, żeby coś robić w sprawie tłumików teraz mają inne zdanie. Wiele o tym mówili, podpisywali różne pisma, petycje a teraz stwierdzają, że tłumiki są świetne i nie ma o czym gadać. Przykra sprawa. Są ludzie, którzy potrafią być wierni własnym słowom i przekonaniom i tacy, którzy kierują się wyłącznie swoim interesem w danym momencie.

Jak przebiegało zbieranie podpisów pod petycją Metanolu adresowaną do Prezesa PZM - pana Andrzeja Witkowskiego? Mówimy o petycji, która została opublikowana na naszym portalu.

- Były różne petycje i pisma. O zredagowanie ostatniego w sprawie tłumików poprosił mnie Tomek Gollob. Zrobiłem to i wielu zawodników się pod tym podpisało.

Emil Sajfutdinow złożył podpis pod petycją Metanolu wyrażającą sprzeciw wobec zastosowania tłumików nowego typu. Kiedy był szczery? Wtedy, czy teraz, gdy jego menedżer twierdzi, że właściwie nie ma większego problemu?

- Szczery był aprobując petycję Metanolu. Wtedy Tomek Suskiewicz był jedną z osób, która najgłośniej mówiła o konieczności zachowania starych tłumików. To przecież on rozdaje karty w teamie Sajfutdinowa i trzeba przyznać, że robi to zwykle bardzo dobrze. Nie rozumiem i nie wiem dlaczego zmienił zdanie. Wtedy mieliśmy podobną opinię, teraz jest inaczej. To ich decyzja i nie mnie odpowiadać na pytanie dlaczego tak postąpili. Mnie i innym zawodnikom może być tylko przykro.

Tomasz Suskiewicz powiedział nam, że team Sajfutdinowa pożyczył silnik Simonowi Steadowi, na jedną z rund eliminacji do cyklu Grand Prix. Zawodnik wygrał turniej a silnik mimo zastosowania nowego tłumika nie był uszkodzony...

- Być może Stead w ogóle nie korzystał z tego silnika. To co mówię na temat tłumików to nie jest tylko moje zdanie. Przedstawiam opinie wielu zawodników, którzy korzystali z tego rozwiązania i znają jego mankamenty.

Odnoszę wrażenie, że niektórzy zawodnicy wycofują się ze składanych wcześniej deklaracji...

- Mogę przytoczyć setki rozmów z zawodnikami i dysponuje setkami smsów od nich. Oni nie tylko mówią o szkodliwości nowych tłumików, ale także proszą mnie, żeby coś w tej sprawie zrobić. Jest mi przykro, bo zupełnie inaczej wypowiadają się w rozmowach prywatnych, podczas których motywują mnie do działania w tej sprawie a potem wycofują się z tego raczkiem i stają po drugiej stronie. Najgorsze jest to, że motorem napędowym walki z nowymi tłumikami są zawodnicy, którzy potem się z tego wycofują. Wiedziałem, że niektórzy są nieodpowiedzialni i nie należy traktować poważnie ich słów i to co się teraz dzieje niestety potwierdza moje przemyślenia. Całe szczęście, że nie wszyscy tacy są. Zawsze powtarzałem, że wszystko jest w rękach zawodników. To oni mają możliwość decydowania w tej sprawie, oni ryzykują zdrowiem i życiem. Może po prostu ja się tym za bardzo przejąłem.

Jakie działania będzie pan podejmował w tej sprawie w najbliższym czasie?

- Zawodnicy dostali pismo, które zredagowaliśmy wspólnie z Tomkiem Gollobem i czekam na ich odpowiedzi. Jedyną negatywną opinię wyraził Emil Sajfutdinow i on nie podpisze się pod naszym pismem. Reszta opowiedziała się za lub nie wyraziła jeszcze swojego zdania. Poczekamy jeszcze kilka dni i wtedy zobaczymy ilu zawodników faktycznie się pod tym podpisze.

Prezes PZM - pan Andrzej Witkowski powiedział w rozmowie z Nowościami - Rozmawiałem z Crumpem oraz Nicki Pedersenem i oni nie mają wątpliwości. Prosiłem polskich zawodników, aby nie dawali się podpuszczać, zwłaszcza Krzysztofowi Cegielskiemu. Jeżeli nie chcą korzystać z nowych tłumików, to nie będzie ich w Grand Prix i zaręczam, że walka o mistrzostwo świata odbędzie się bez nich. Czy należy z tego rozumieć, że Nicki Pedersen i Jason Crump "przeprosili się" z nowymi tłumikami?

- Jeśli miałbym opierać się na dotychczasowych rozmowach z Jasonem czy Nicki Pedersenem i jego menedżerem to mógłbym powiedzieć, że ich postawa wręcz motywowała mnie, żeby walczyć o sprawę tłumików. Na dzień dzisiejszy nie mam od nich żadnej odpowiedzi jeśli chodzi o ostatnie pismo.

Jeśli dojdzie do sytuacji w której Grand Prix zostanie zbojkotowane przez część uczestników w tym Polaków to cykl poniesie ogromne straty. Bardzo podupadł by także jego prestiż. Myślę, że gdyby do czegoś takiego doszło to wkrótce FIM musiałby ustąpić w sprawie tłumików.

- Dokładnie tak. Zadziwia mnie to, że nie potrafimy dopiąć swego nawet gdybyśmy mieli sami działać. Mamy tak doskonałych zawodników i taką siłę, że wszystko opiera się na naszych barkach. Wszyscy korzystają przecież na polskim żużlu. Ci, którzy powinni nam pomagać nie robią tego. Najsmutniejsze jest to, że nieoficjalnie wszyscy opowiadają, że powinny obowiązywać stare tłumiki a oficjalnie niewielu cokolwiek robi. Ta sytuacja pokazuje kto jak się potrafi zachować w takich trudnych momentach.

Czym mogą kierować się żużlowcy, którzy przestali stanowczo protestować przeciwko nowym tłumikom? Przecież nowa konstrukcja stwarza niebezpieczeństwo dla zawodników. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kibice nie chcą, żeby było ciszej. Ich zdanie się już nie liczy? Przecież to oni zapełniając stadiony dają chleb żużlowcom...

- Najgorsze jest to, że niektórzy kierują się wyłącznie własnymi interesami. Jakie są nowe tłumiki wiedzą wszyscy, ale być może niektórzy widzą w tym szansę dla siebie na dogonienie czołówki. Jeśli chodzi o naszych zawodników to oni mogliby wręcz skorzystać na wprowadzeniu nowych tłumików. W szczególności dotyczy to Janusza Kołodzieja, który jest chyba najlżejszy z całej stawki i dla niego problem z używaniem nowych tłumików mógłby być najmniej uciążliwy. A jeśli chodzi o kibiców to powiem szczerze. Niektórzy zawodnicy mają ich w głębokim poważaniu. Myślą wyłącznie o tym, żeby im się zgadzało...

Jak nie będzie kibiców to zawodnikom nie będzie się zgadzało...

- Niech pan zbyt wiele od nich nie oczekuje. Wielu z nich nie myśli przyszłościowo, liczy się dla nich tu i teraz.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (112)
 • cesla26 Zgłoś komentarz
  Wywalic z polskiej ligi wszystkich, ktorzy sa za nowymi tłumikami. Jak chca smigac na simsonach, to do SWE ewentualnie GB, ten caly cyrk olsena bez nas polaków nic nie znaczy.
  • luk Zgłoś komentarz
   krzysiek nie poddawaj sie bo juz zadnej radosci z zycia nie bede mial
   • idek1702 Zgłoś komentarz
    Sajfutdinow dostał tzw.dziką kartę na SGP i tu Go mają,bo wcale nie musiał dostać.Wykorzystują wszelkie możliwe środki nacisku,aby rozwalić jedność zawodników skupionych wokół p.
    Czytaj całość
    Krzysztofa.Metanol padnie bez wsparcia kibiców,bo jeśli wykorzystają cały arsenał nacisków to decydenci górą.O ile się znam na mechanice,to jest wyjście z zaistniałej sytuacji. Według mojej oceny to zespoliłbym dwa tłumiki stare lub nowe,jeden nad drugim,podłączone do jednej rury wydechowej.Silnik nie straci mocy(zachowane bezpieczeństwo)i ciszej będzie niż na jednym.Wydaje mi się że tą drogą należy pójść.Możemy zyskać to:że nie utracimy szybkości(zabieranie się na starcie i wyjścia z wirażu)oraz bezpieczeństwo z tym związane.Stracimy na hałasie,dla jednych źle,dla innych to dobrze.Świat idzie do przodu,więc coraz więcej stadionów będzie zadaszonych,pod dachem ciężko wyrobić od huku motorów,zobaczycie jak zadaszycie.Jako kibic jestem przekonany że tylko (tłumik zespolony) uratuje sytuację,ale tu głos powinni zabrać mechanicy.W Toruniu głos pana Ryszarda K. byłby miarodajny i jemu podobnych majstrom, od silników żużlowych.
    • Andrzej Zgłoś komentarz
     Jak dla mnie sprawa jest jasna. Jeśli nasi żużlowcy twardo postawią na swoim, czego konsekwencją będzie wykluczenie ich przez FIM z GP, to ja nie zamierzam pojawiać się na tych zawodach.
     Czytaj całość
     Zachęcam wszystkich w takim wypadku do bojkotu GP, bo coś mi się wydaje, że niektórym działaczom się chyba coś pomyliło. Polska jest potęgą jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu, więc jeśli nas kibiców zabraknie, to żużel nie ma racji bytu. Ponadto śmiesznym się wydaje fakt, że decyzje w tej sprawie podejmują osoby, których jedynym argumentem jest kwestia zbyt wysokiego poziomu natężenia dźwięku. Idąc dalej takim tokiem rozumowania to powinno się zakazać ruchu w dużych miastach, czy też imprez w dyskotekach, bo też jest głośno. Zauważcie, że nikt się nie liczy z opiniami fachowców.Jeśli zawodnicy stwierdzili, że te tłumniki są wadliwymi konstrukcjami, to nie powinno być tematu. Homologację powinien dostać tylko taki sprzęt, który przeszedł pomyślnie testy, a nie taki który jest obarczony wadami. Interesy wzięły górę, ktoś wyprodukował tego badziewia od groma i próbuje wcisnąć teraz na siłę zawodnikom. A propo Emila S., to pokazał, że nie ma charakteru.....
     • majster Zgłoś komentarz
      CEGŁA to jest gość bo zawsze broni swoich racji i stoi za zawodnikami. Jest nieugięty dla układów i układzików. Brawo Krzysztof!
      • 1979torun Zgłoś komentarz
       WIDZIELIŚCIE JAPOŃSKI ŻUŻEL NA ASFALCIE - ONI ŚCIGAJĄ SIĘ BEZ DEREKTYW FIM I PZM BŁAGAM KRZYSZTOFA NIE SŁABNIJ RAZEM Z FIRMĄ TOMASZA ZRÓBCIE GP W CZWARTEK NA STARYCH TŁUMIKACH A KTO
       Czytaj całość
       CHCE NIECH JEŹDZI W SOBOTĘ, TYLKO KTO NA TO PÓJDZIE
       • bajabongo Zgłoś komentarz
        Nowe czy stare? Dla zawodnika to zaden problem, bo przeciez kazdy bedzie jezdzil z takim samym tlumikiem. Nie rozumiem calej tej nagonki, zuzel to smieszny sport :/ Na powaznie traktuje sie go
        Czytaj całość
        tylko w Naszym kraju, w takiej Austarlii np., speedway to oficjalna nazwa wyscigow samochodowych, co kraj to obyczaj. W Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp.(lol, lezy w lubuskiem:)) czy Toruniu to sport nr.1. Bo tam nie ma nic innego. Ale skoro to my sponsorujemy GP (3 edycje w Polsce, to cos mowi;)), a ten zapach metanolu czy czego tam dolewaja do bakow i odglos silnikow ryczacych niczym krol stada lwow dla duzej rzeszy kibicow czarnego sportu cos znaczy, to zbojkotujmy tych pieprzonych angoli i nie pozwalajmy im startowac u Nas, to samo sie tyczy durnych Dunoli, Kangorow i calej masy ludzi zwiazanych z nimi. Ja na mecz nie pojde jak poziom decybeli nie spowoduje u mnie gesiej skorki i tyle w temacie.
        • Mika z Falubazu Zgłoś komentarz
         Prezes zapomniał dla kogo pełni tę funkcję.On powinien zabiegać oto żeby było bezpieczniej na torze.ŻADNE GP bez polaków się nie odbędzie i On dobrze o tym wie
         • Steven Zgłoś komentarz
          Wydaje się że dobrym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie biegłego i dobrych prawników których zadaniem byłoby udowodnienie o szkodliwości działania nowych tłumników na
          Czytaj całość
          silnik/uszkodzenie/,a co się z tym wiąże-pozew o odszkodowanie skierowane.Jak trzeba było by zwrócić pieniądze zawodnikom za ponieśione nakłady na sprzęt wówczas Witkowski by otrzeżwiał.Co do łamistrajków,to proponuję o wypełnienie z nimi kontraktu,a po ich wygaśnięciu nie zatrudniać ich.Pozdrawiam kibiców z całej Polski.
          • speedway fan Zgłoś komentarz
           Krzysiu BRAWO za Twoją walkę!!!Walcz i nie poddawaj się -ja jestem kibicem od roku życia i nie chce chodzić na cichy speedway, bo straci kawał ze swojego uroku!!!W końcu to dla nas się
           Czytaj całość
           robi tą dyscyplinę!!!A FIM kieruje się tymi debilnymi dyrektywami i fałszywą ochroną środowiską kreowaną przez Unie Europejską!!!Jakoś Stany Zjednoczone w ogole sie środowiskiem nie przejmują -tylko my tępi Europejczycy!!!
           • sympatyk Zgłoś komentarz
            nie bedzie gp wpolsce i juz najwyzej zorganizuja 3 rundy na wegrzech finlandii imoze francji podejrzewam ze straty z polskich kicibów beda wieksze niz łapowka ktora wział witkowski iktos z
            Czytaj całość
            fimu
            • Uczony w piśmie Zgłoś komentarz
             Skoro rusek zawdzięczając wszystko polskiemu speedwayowi tak pięknie się teraz "solidaryzuje" z polską sprawą to proponowałbym wykopać go z polskiej ligi wraz z Suskiewiczem i niech
             Czytaj całość
             prezesi klubów SOLIDARNIE ustalą że nikt z nim nie podpisze więcej kontraktu. I wtedy niech se śmiga w GP tylko ciekawe za co. Niech Suskiewicz idzie do uczciwej roboty i zarabia na hobby młodego ruska.
             • Steve Rondel Zgłoś komentarz
              Jak przestałem lubić Cegielskiego odkąd mi wykradł Kołodzieja z Tarnowa tak muszę przyznać że ma rację nazywając rzeczy po imieniu.
              Zobacz więcej komentarzy (78)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×