Oficjalnie: Po dwie drużyny awansują z I i II ligi!

W poniedziałek Główna Komisja Sportu Żużlowego opublikowała regulamin rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo I i II ligi. Wiadomo już oficjalnie, że w tegorocznym sezonie awans wywalczą po dwa najlepsze zespoły z I i II ligi.

Prezentujemy Państwu fragment regulaminu dotyczący systemu rozgrywek I i II ligi w sezonie 2011 (pogrubiono zmiany w stosunku do poprzedniego roku).

System rozgrywek

Art. 751.

Ilekroć w przepisie regulaminu nie wymieniono nazwy rozgrywek, przepis dotyczy zarówno DM I Ligi jak i DM II Ligi.

Art. 752.

1. W rozgrywkach DM I Ligi udział bierze 8 drużyn.

2. W rozgrywkach DM II Ligi udział bierze 9 drużyn.

3. W rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi biorą udział drużyny klubów, które posiadają licencje PZM, otrzymaną na podstawie regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów I i II ligi żużlowej.

Art. 753.

1. Rozgrywki DM I Ligi składają się z dwóch części:

1) część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,

2) część finałowa, w której uczestniczą drużyny, które w tabeli po części zasadniczej uplasowały się na miejscach od 1 do 4,

3) w części finałowej, drużyny spotykają się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika,

4) do części finałowej drużyny przystępują z punktami meczowymi i biegowymi, o których mowa w Art. 754, zdobytymi wyłącznie w meczach części zasadniczej pomiędzy drużynami, które biorą udział w części finałowej.

2. Rozgrywki DM II Ligi składają się z jednej, zasadniczej części, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

3. Pojęcie "tor własny" oznacza tor na obiekcie wskazanym przez klub we wniosku o wznowienie lub nadanie licencji dla klubu na dany sezon rozgrywkowy.

4. Rozgrywki DM I Ligi i DM II Ligi prowadzone są według terminarzy rozgrywek. Terminarze podzielone są na rundy ponumerowane od 1 do 14 w części zasadniczej rozgrywek oraz od 15 do 20 w części finałowej w DM I Ligi oraz od 1 do 18 w DM II Ligi.

5. W terminarzu rozgrywek, każdej rundzie przyporządkowana jest data, która dla meczu danej rundy jest datą kalendarzową meczu. Dopuszcza się także, że w terminarzu jeden lub więcej meczów danej rundy ma przyporządkowaną inną datę kalendarzową niż pozostałe mecze danej rundy.

6. W terminarzach rozgrywek gospodarze podani są na pierwszym miejscu, przy czym dopuszczalna jest zmiana gospodarza meczu stosownie do przepisów

Art. 775.

7. Drużyna, która rozgrywa mecz na torze własnym jest organizatorem i gospodarzem meczu.

8. Drużyna, która rozgrywa mecz na torze przeciwnika jest gościem meczu.

Art. 754.

1. Drużyna wygrywająca mecz otrzymuje 2 punkty meczowe, przegrywająca 0 punktów meczowych, a przy wyniku remisowym obie drużyny otrzymują po 1 punkcie meczowym.

2. Oprócz punktów meczowych, o których mowa w ust. 1, każda z drużyn otrzymuje punkty biegowe, które są różnicą punktów stanowiących wynik meczu. Drużyna wygrywająca mecz otrzymuje dodatnie punkty biegowe, przegrywająca ujemne punkty biegowe, a przy wyniku remisowym obie drużyny otrzymują po 0 punktów biegowych.

3. Drużyna, która w obydwu meczach z danym przeciwnikiem w danej części rozgrywek zdobędzie większą sumę punktów meczowych lub większą sumę punktów biegowych przy równości punktów meczowych, otrzymuje punkt bonusowy, dodawany do punktów meczowych.

4. W przypadku wycofania się lub wykluczenia klubu z rozgrywek przed rozegraniem połowy meczów obowiązujących ten klub w danej części rozgrywek, mecze dotychczas rozegrane przez drużynę tego klubu uznaje się za niebyłe, a tabelę koryguje się, odejmując punkty meczowe i biegowe zdobyte przez przeciwników w meczach z drużyną, która wycofała się lub została wykluczona.

5. W przypadku wycofania się lub wykluczenia klubu z rozgrywek po rozegraniu równo połowy liczby meczów obowiązujących ten klub w danej części rozgrywek, mecze dotychczas rozegrane przez drużynę tego klubu pozostają uwzględnione w tabeli, a pozostałe do rozegrania mecze z udziałem klubu wycofanego / wykluczonego wykreśla się z terminarza rozgrywek.

6. Jeżeli klub wycofa się lub zostanie wykluczony z rozgrywek po rozegraniu więcej niż połowy obowiązujących jego drużynę meczów w danej części rozgrywek, wówczas:

1) mecze dotychczas rozegrane przez drużynę tego klubu w drugiej połowie danej części rozgrywek uznaje się za niebyłe, a tabelę koryguje się, odejmując punkty meczowe i biegowe zdobyte przez przeciwników w meczach rozegranych w drugiej połowie danej części rozgrywek z drużyną, która wycofała się / została wykluczona,

2) punkty meczowe i biegowe zdobyte przez przeciwników w meczach rozegranych w pierwszej połowie danej części rozgrywek z drużyną, która wycofała się / została wykluczona, pozostają uwzględnione w tabeli,

3) pozostałe do rozegrania mecze wykreśla się z terminarza rozgrywek.

7. Drużyna wygrywająca mecz walkowerem otrzymuje 2 punkty meczowe i 40 dodatnich punktów biegowych; drużyna przegrywająca mecz walkowerem otrzymuje 0 punktów meczowych i 40 ujemnych punktów biegowych oraz nie otrzymuje punktu bonusowego, o którym mowa w ust. 3, niezależnie od wyniku dwumeczu.

Art. 755.

1. Tabele rozgrywek DM I Ligi i DM II Ligi w części zasadniczej tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych.

2. W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn, o kolejności w tabeli decydują zdobyte punkty meczowe, a przy ich równości zdobyte punkty biegowe w meczach pomiędzy drużynami z równymi sumami punktów. Jeżeli w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma punktów biegowych ze wszystkich meczów.

Art. 756.

1. Tabelę rozgrywek DM I Ligi w części finałowej tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych w meczach części finałowej, dodanych do punktacji początkowej, o której mowa w Art. 753 ust.1 pkt 4.

2. W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn, o kolejności w tabeli decydują - z uwzględnieniem punktacji początkowej, o której mowa w Art. 753 ust. 1 pkt 4 - zdobyte punkty meczowe, a przy ich równości zdobyte punkty biegowe w meczach części finałowej pomiędzy drużynami z równymi sumami punktów. Jeżeli w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje wyższe miejsce drużyny po zakończeniu części zasadniczej.

Art. 757.

1. W końcowej klasyfikacji DM I Ligi miejsca od 1 do 4 zajmą drużyny biorące udział w części finałowej rozgrywek DM I Ligi, miejsca od 5 do 8 drużyny, które nie brały udziału w części finałowej rozgrywek, według kolejności w tabeli po części zasadniczej.

2. Końcowa klasyfikacja drużyn w DM II Ligi jest równoznaczna z kolejnością drużyn w tabeli sporządzonej zgodnie z przepisami Art. 755 po rozegraniu wszystkich meczów rozgrywek.

Art. 758.

1. Po zakończeniu rozgrywek DM I Ligi:

1) drużyny sklasyfikowane na dwóch pierwszych miejscach uzyskują prawo do uczestniczenia w rozgrywkach DMP w następnym sezonie,

2) drużyna sklasyfikowana na trzecim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną Ekstraligi, określoną w regulaminie rozgrywek DMP na dany sezon,

3) drużyna sklasyfikowana na ósmym miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną sklasyfikowaną na trzecim miejscu w DM II Ligi.

2. Po zakończeniu rozgrywek DM II Ligi:

1) drużyny sklasyfikowane na dwóch pierwszych miejscach uzyskują prawo do uczestniczenia w rozgrywkach DM I Ligi w następnym sezonie,

2) drużyna sklasyfikowana na trzecim miejscu rozegra dwa mecze barażowe, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

3. Gospodarzem pierwszego z dwóch meczów barażowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jest drużyna DM I Ligi. W meczach tych obowiązują wszystkie regulaminy, także zasady dotyczące praw medialnych (art. 604), obowiązujące w DMP. SE może, na wniosek klubu I ligi uczestniczącego w barażach, zwolnić taki klub z niektórych obowiązków wynikających z regulaminów SE. Podmiotem zarządzającym dla tych meczów jest SE.

4. Gospodarzem pierwszego z dwóch meczów barażowych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jest drużyna DM II Ligi. Skład każdej drużyny zgłoszonej do meczów barażowych musi spełniać wymogi określone w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM).

5. W meczach barażowych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, obowiązują przepisy Art. 754 ust. 1 i 2. Zwycięzcą meczów barażowych jest drużyna, która zdobędzie większą sumę punktów meczowych, a przy jej równości - większą sumę punktów biegowych. Przy równości sumy punktów meczowych i biegowych, o zwycięstwie w barażu zadecyduje bieg dodatkowy, rozegrany po drugim meczu barażowym, w którym weźmie udział po jednym zawodniku z każdej drużyny, wyznaczonym przez kierownika drużyny.

6. Jeżeli ze względu na warunki atmosferyczne, bieg dodatkowy, o którym mowa w ust. 5 nie mógł dojść do skutku, rozegrany zostanie następny mecz, który uważany będzie jako drugi mecz barażowy, przy czym:

1) gospodarzem meczu jest drużyna I ligi,

2) po rozegraniu meczu, mają zastosowanie przepisy ust. 5,

3) termin meczu, nie późniejszy niż 7 dni, uzgadniają między sobą zainteresowane kluby do godziny 12-tej następnego dnia; jeśli kluby nie uzgodnią daty, datę nie późniejszą niż 7 dni wyznaczy GKSŻ. 7. Zwycięzca barażu uzyskuje prawo do uczestniczenia w rozgrywkach DM I Ligi w następnym sezonie, a pokonany w DM II Ligi.

Art. 759.

1. Mecze barażowe, o których mowa w Art. 758 ust. 1 pkt 3, rozgrywane są w oparciu o przepisy zawarte w niniejszym regulaminie.

2. Wszystkie mecze barażowe, o których mowa w Art. 758, dla drużyn w nich uczestniczących są meczami dwóch kolejnych rund rozgrywek ligowych i mają zastosowanie przepisy Art. 77.

Art. 760.

Na podstawie końcowej klasyfikacji przyznaje się:

1) w DM I Ligi za I miejsce tytuł Drużynowego Mistrza I Ligi, puchar i dyplom,

2) w DM II Ligi za I miejsce tytuł Drużynowego Mistrza II Ligi, puchar i dyplom.

Komentarze (0)