Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rocznica pierwszych wyścigów motocyklowych na torze żużlowym w Ostrowie

8 listopada mija dokładnie 80 lat od pierwszych wyścigów motocyklowych na torze żużlowym w Ostrowie Wielkopolskim. Tor żużlowy zlokalizowany był w tym samym miejscu, co obecnie Stadion Miejski, gdzie swoje mecze po dzień dzisiejszy rozgrywają żużlowcy ŻKS Ostrovia.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

Żeby prześledzić historię sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim trzeba cofnąć się do początków lat 30. ubiegłego wieku. Wówczas to sekcja motocyklowa w Towarzystwie Cyklistów przekształciła się samodzielny Klub Motocyklowy Ostrów. Podstawowym celem działalności nowego klubu było organizowanie wyścigów motocyklowych. Najpierw jednak trzeba było zbudować tor. - Nie bez problemów udało się dokończyć to przedsięwzięcie pod koniec października 1931 roku - wyjaśnia Artur Małecki, badacz historii sportu żużlowego w Ostrowie.

Artur Małecki wiedzę o historii żużla w Ostrowie czerpał m.in. z ówczesnej prasy. Orędownik Ostrowski z dnia 3 listopada 1931 pisał, że Klub Motocyklistów w Ostrowie przygotowuje niemałą atrakcję dla zwolenników tego sportu. Na nowo zbudowanym torze żużlowym w niedzielę 8 listopada o godzinie 14:00 odbędą się pierwsze wyścigi. - W ten sposób miasto nasze stanęło w rzędzie miast jak Poznań, Katowice itd., w których takie zawody wzbudzają ogólne zainteresowanie - można było przeczytać w Orędowniku Ostrowskim.

Pierwsze zawody odbyły się 8 listopada, a relację z nich można było znaleźć kilka dni później w numerze 91. Orędownika Ostrowskiego. Z relacji wynikało, że wyścigi cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców oraz ówczesnych władz miasta. - Wiadomo, że w wyścigach wzięło udział 15 zawodników. Każdy z nich w przedbiegu okrążył bieżnię 10 razy. Jedno okrążenie liczyło około 500 metrów. W finale wystartowało pięciu zawodników. Najszybszy okazał się Leon Szymankiewicz z Ostrowa, który osiągnął czas 3:04,8 minuty, jeżdżąc z przeciętną prędkością prawie 49 kilometrów na godzinę. W wyścigu pocieszenia wygrał Józef Olejniczak z Pleszewa, późniejszy czołowy zawodnik ostrowskiego klubu - tłumaczy Artur Małecki.

Dla uczczenia jubileuszu 80-lecia sportu żużlowego w środę o godzinie 17.00 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zostanie otwarta wystawa poświęcona historii ostrowskiego żużla. Znajdą się tam zdjęcia prezentujące początkowe lata sportu żużlowego w Ostrowie, unikatowe programy i plakaty z zawodów żużlowych, plastrony, motocykle, a także trofea żużlowe. Kibice będą mogli zobaczyć m.in. medale Tomasza Jędrzejaka, puchary Michała Szczepaniaka, Łańcuchy Herbowe Jacka Brucheisera i Marka Garsztki, a także wiele innych ciekawych pamiątek dokumentujących 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (6):

 • KKS OSTROVIA 1909 Zgłoś komentarz
  witam!chodze na szlake od reaktywacji KKS OSTROVIA czyli 1979!!!To był zuzel ;)łezka kręci sie w oku - czasy Jacka Brucheisera,Mirka Ćwikły,Franka Jaziewicza,Romana Tajcherta,Miecia Jamonta
  Czytaj całość
  i wielu wspaniałych zawodników.Raz jest lepiej ,a raz gorzej.Pozdrawiam kibiców.
  • Ovia ! Zgłoś komentarz
   Tak długo już to wszystko się kręci, ale sukcesów mamy wciąż bardzo mało, no i przez większość tych 80 lat startujemy niestety tylko w niższych ligach, a to chyba tylko świadczy o
   Czytaj całość
   słabych naszych działaczach którzy przewinęli się przez Ostrowski klub ?
   • ignacy Zgłoś komentarz
    tyle lat kręci się żużel na miejskim...kto by pomyślał? jednak warto podtrzymywać tradycję, bo są wśród nas osoby, które bardzo dłuuugo kibicują na miejskim..
    • kredek Zgłoś komentarz
     To co z dawnych dobrych czasów ostrowskiego żużla pamiętam,to 2 wyścigi naszego Maciejewskiego ze Smoczykiem.To był prawdopodobnie pierwszy turniej Herbowy Pas.W pierwszym wyścigu wygrał
     Czytaj całość
     Maciejewski wygrał,ale w finale górą był Smoczyk (nasz zaliczył upadek)
     • kola Zgłoś komentarz
      wstyd zks o tej rocznicy nie pamiętał
      • asd Zgłoś komentarz
       Józek Olejniczak co w Unii Leszno jeździł ??
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×