Rocznica pierwszych wyścigów motocyklowych na torze żużlowym w Ostrowie

8 listopada mija dokładnie 80 lat od pierwszych wyścigów motocyklowych na torze żużlowym w Ostrowie Wielkopolskim. Tor żużlowy zlokalizowany był w tym samym miejscu, co obecnie Stadion Miejski, gdzie swoje mecze po dzień dzisiejszy rozgrywają żużlowcy ŻKS Ostrovia.

W tym artykule dowiesz się o:

Żeby prześledzić historię sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim trzeba cofnąć się do początków lat 30. ubiegłego wieku. Wówczas to sekcja motocyklowa w Towarzystwie Cyklistów przekształciła się samodzielny Klub Motocyklowy Ostrów. Podstawowym celem działalności nowego klubu było organizowanie wyścigów motocyklowych. Najpierw jednak trzeba było zbudować tor. - Nie bez problemów udało się dokończyć to przedsięwzięcie pod koniec października 1931 roku - wyjaśnia Artur Małecki, badacz historii sportu żużlowego w Ostrowie.

Artur Małecki wiedzę o historii żużla w Ostrowie czerpał m.in. z ówczesnej prasy. Orędownik Ostrowski z dnia 3 listopada 1931 pisał, że Klub Motocyklistów w Ostrowie przygotowuje niemałą atrakcję dla zwolenników tego sportu. Na nowo zbudowanym torze żużlowym w niedzielę 8 listopada o godzinie 14:00 odbędą się pierwsze wyścigi. - W ten sposób miasto nasze stanęło w rzędzie miast jak Poznań, Katowice itd., w których takie zawody wzbudzają ogólne zainteresowanie - można było przeczytać w Orędowniku Ostrowskim.

Pierwsze zawody odbyły się 8 listopada, a relację z nich można było znaleźć kilka dni później w numerze 91. Orędownika Ostrowskiego. Z relacji wynikało, że wyścigi cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców oraz ówczesnych władz miasta. - Wiadomo, że w wyścigach wzięło udział 15 zawodników. Każdy z nich w przedbiegu okrążył bieżnię 10 razy. Jedno okrążenie liczyło około 500 metrów. W finale wystartowało pięciu zawodników. Najszybszy okazał się Leon Szymankiewicz z Ostrowa, który osiągnął czas 3:04,8 minuty, jeżdżąc z przeciętną prędkością prawie 49 kilometrów na godzinę. W wyścigu pocieszenia wygrał Józef Olejniczak z Pleszewa, późniejszy czołowy zawodnik ostrowskiego klubu - tłumaczy Artur Małecki.

Dla uczczenia jubileuszu 80-lecia sportu żużlowego w środę o godzinie 17.00 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zostanie otwarta wystawa poświęcona historii ostrowskiego żużla. Znajdą się tam zdjęcia prezentujące początkowe lata sportu żużlowego w Ostrowie, unikatowe programy i plakaty z zawodów żużlowych, plastrony, motocykle, a także trofea żużlowe. Kibice będą mogli zobaczyć m.in. medale Tomasza Jędrzejaka, puchary Michała Szczepaniaka, Łańcuchy Herbowe Jacka Brucheisera i Marka Garsztki, a także wiele innych ciekawych pamiątek dokumentujących 80 lat sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Komentarze (0)