Opinia prawna w sprawie pisma Tauronu Azotów Tarnów do Sebastiana Ułamka

Tauron Azoty Tarnów domaga się odszkodowania od Sebastiana Ułamka w wysokości ponad 3,7 miliona złotych. SportoweFakty.pl poprosiły kancelarię prawną mecenasa Radosława Rubaszewskiego o opinię prawną w tej sprawie.

Przypomnijmy, że Tauron Azoty Tarnów domaga się od Sebastiana Ułamka i Krzysztofa Kasprzaka odszkodowań na kwotę ponad 3,7 miliona złotych. Menedżer Sebastiana Ułamka - Robert Jabłoński uważa, że cały zabieg ma na celu wykazanie, że klub na dzień 30 listopada nie jest zadłużony względem zawodników. Wszystko po to, aby tarnowski klub mógł spełnić wymogi licencyjne.

SportoweFakty.pl poprosiły kancelarię prawną mecenasa Radosława Rubaszewskiego o opinię prawną w zakresie tego, czy Tauron Azoty Tarnów mają prawo domagać się od Sebastiana Ułamka odszkodowania oraz jak to pismo ma się do spełnienia wymogów licencyjnych.

Najważniejsze znaczenie w tym zakresie ma paragraf 17 punkt 1 i 2 Regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów Ekstraligi oraz I i II ligi żużlowej, który brzmi:

"§ 17

1. W przypadku nie wywiązania się klubu z zobowiązań wynikających z wydanej Licencji lub podania fałszywych informacji, klub będzie miał anulowana decyzje o przyznaniu Licencji lub w przypadku, gdy przyczyna anulowania Licencji zostanie ujawniona w trakcie sezonu rozgrywkowego klub nie otrzyma Licencji na następny sezon.

2. W przypadku spełnienia jakiegokolwiek zobowiązania przez Klub Ekstraligi żużlowej na rzecz jakiegokolwiek zawodnika po dniu 30 listopada danego roku z tytułu zawartego

kontraktu, bądź zmieniających go aneksów i porozumień, a pozostających w związku zakończonym sezonem rozgrywek klub będzie miał anulowana decyzje o przyznaniu Licencji lub w przypadku, gdy przyczyna anulowania Licencji zostanie ujawniona w trakcie sezonu rozgrywkowego klub nie otrzyma Licencji na następny sezon.

Opinia prawna:

"Złożenie oświadczenia o potrąceniu jest działaniem w ramach prawa. Potrącenie jest po prostu jednym ze sposobów na doprowadzenie do wygaśnięcia zobowiązania połączonym z zaspokojeniem wierzyciela. Potracenie stosownie do art. 499 KC dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie, a zgodnie z art. 498 § 1 KC polega na tym, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek tak dokonanego potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej - art. 498 § 2 KC. Zacytowane brzmienie przepisów prawa oznaczają zatem, że każdy kto nawet subiektywnie uważa, iż od określonej osoby, która z kolei jest jego wierzycielem - należy mu się określona kwota pieniężna, może złożyć wobec niego oświadczenie o potrąceniu. Oświadczenie to będzie skuteczne w tym znaczeniu, że powstaje skutek materialno prawny w postaci tego, iż obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Odnosząc przedstawiony stan prawny do sytuacji faktycznej wywołanej złożeniem oświadczenia o potrąceniu, dokonanym przez pełnomocnika klubu Unia Tarnów w odniesieniu do zawodnika Pana Sebastiana Ułamka należy przyjąć co następuje:

1. Panu Sebastianowi Ułamkowi przysługuje wierzytelność od klubu Unia Tarnów, wynikająca z umowy o profesjonalne uprawianie sportu żużlowego (zwanej dalej kontraktem) na kwotę 882.400,40 zł.

2. Klub Unia Tarnów twierdzi, iż wskutek zachowania Pana Sebastiana Ułamka poniósł szkodę kwocie 3.790.687 zł.

Istnieją zatem teoretyczne (nie wdając się w szczegółowe zapisy kontraktu) przesłanki do złożenia przez klub oświadczenia o potrąceniu i jeżeli Pan Sebastian Ułamek nie zgada się z istnieniem wierzytelność po stronie Klubu Unia Tarnów, powinien wystąpić do Sądu o zapłatę kwoty swojego roszczenia. W postępowaniu sądowym Sąd w szczególności ustali dwie okoliczności. Pierwszą; tj. w jakiej wysokości przysługuje Panu Sebastianowi Ułamkowi wierzytelność wobec Klubu Unia Tarnów; jak wynika z dokumentów ta okoliczność będzie stosunkowo łatwa do ustalenia, bowiem Klub Unia Tarnów nie kwestionuje wysokości tej wierzytelności. Drugą; tj. czy Klubowi Unia Tarnów przysługuje jakakolwiek wierzytelność wobec Pana Sebastiana Ułamka; czy istniały faktyczne i prawne podstawy do obciążenia Pana Sebastiana Ułamka określoną kwotą odszkodowania. Wyrok sądu określi zatem ostatecznie wzajemna sytuację prawną stron.

Niezależnie od kwestii wzajemnych cywilnych rozliczeń miedzy zawodnikiem a klubem, powstaje istotne zagadnienie spełnienia przez Klub Unia Tarnów przesłanek do otrzymania licencji na starty w ekstralidze, które są określone w Regulaminie przyznawania, odmowy i pozbawiania licencji uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów Ekstraligii, I i II ligi żużlowej Polskiego Związku Motorowego (zwanym dalej Regulaminem). Regulamin wprowadza kryteria, które muszą być spełnione przez klub aby otrzymał on licencję na starty w Ekstralidze. Jednym z kryteriów, jest konieczność załączenia do wniosku licencyjnego, pisemnego oświadczenia, iż na dzień 30 listopada klub nie ma względem zawodników nieuregulowanych zobowiązań finansowych tytułu zawartych kontraktów oraz, że z tytułu tych kontraktów nie powstaną żadne zobowiązania finansowe względem zawodników dotyczące rozgrywek poprzedzających sezon, którego dotyczy przedmiotowy wniosek. Jak już wspomniano wyżej, na dzień dzisiejszy Klub Unia Tarnów nie posiada nieuregulowanych zobowiązań (przynajmniej w stosunku do Pana Sebastian Ułamka), bo dokonał skutecznego oświadczenia o potrąceniu. Jeżeli jednak do dnia 30 listopada 2011 r. Pan Sebastian Ułamek wystąpi przeciwko klubowi na drogę sądową o zapłatę (por. uwagi powyżej), wówczas w mojej ocenie Klub Unia Tarnów, może uzyskać odmowę przyznania licencji, z tej przyczyny, iż nie będzie w stanie (do zakończenia sprawy sądowej) złożyć oświadczenia, iż z tytułu zawartych kontraktów nie powstaną żadne zobowiązania finansowe względem zawodników dotyczące rozgrywek poprzedzających sezon. Potencjalnym bowiem i realnym efektem sprawy sądowej, może być konieczność uiszczenia przez klub na rzecz Pana Sebastiana Ułamka żądanej przez niego należności (jeżeli sąd ustali, że jego żądania uzasadnione a roszczenie klubu o odszkodowania bezzasadne).

Jeżeli Pan Sebastian Ułamek po dniu 30 listopada 2011 wystąpi na drogę sądową przeciwko Klubowi Unia Tarnów o zapłatę, wówczas klub bez przeszkód może uzyskać licencję na starty w ekstralidze w roku 2012, z tym zastrzeżeniem, iż w przypadku korzystnego wyroku sądowego na rzecz Pana Sebastiana Ułamka, ujawnionego w trakcie sezonu ligowego, klub nie otrzyma licencji na następny sezon ( por. § 17 ust.2 Regulaminu )."

Radosław Rubaszewski

Radca prawny

Komentarze (0)