Przypomnijmy, że do tej pory dolny KSM w Ekstralidze wynosił 34, natomiast maksymalny 41. Zgromadzenie Wspólników zarekomendowało jednak zmianę i od sezonu 2013 KSM zespołów będzie musiał się mieścić w przedziale 31-39. Jakie były argumenty za wprowadzeniem tego przepisu? - Opierając się na analizie przypadków z zeszłego roku uznaliśmy, że innym, równie skutecznym ograniczeniem jak limit zawodników z Grand Prix, jest KSM. Wspólnicy zarekomendowali zmianę górnego limitu KSM drużyny do 39 punktów i do 31 KSM dolnego. Istotna jest również zmiana przepisów dotyczących niezmienionego składu. Zapis o niezmienności składu pozostanie niezmieniony, ale będzie musiał się mieścić w limicie 43 punktów. Czyli zawodnicy mogą dobrze jechać, ale nie mogą przekroczyć tej bariery. Za zmianę składu nie będzie brany również pod uwagę powrót z wypożyczenia zawodnika młodzieżowego o KSM mniejszym niż 4,00. Następstwem tego, że dopuszczamy możliwość startów zawodników z Grand Prix jest obniżenie limitu KSM. Jest to także skorelowane z przepisem ograniczającym KSM zawodników młodzieżowych w składzie drużyn - powiedział dla SportoweFakty.pl prezes Speedway Ekstraligi Ryszard Kowalski.
Zgromadzenie Wspólników co prawda rekomendowało tylko tę zmianę, jednak jej wprowadzenie jest w zasadzie przesądzone. Czy prezes Kowalski nie obawia się obniżenia poziomu sportowego Enea Ekstraligi? - Tego nie wiemy. To okaże się po sezonie, kiedy zespoły będą kontraktować zawodników. Jest nowa furtka, aby składy scementować. Są przepisy, które umożliwiają zachowanie składów. Być może to spowoduje, że zawodnicy stwierdzą, że mają dobrą pracę i zarabiają dobre pieniądze i zdecydują się na pozostanie w dotychczasowych klubach - wyjaśnił Ryszard Kowalski.
Wszystko wskazuje na to, że nie ulegnie zmianie sposób liczenia KSM. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa (zwana w skrócie SBP). SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
- biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy
młodzieżowi,
- dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem
średniej z meczu, przy czym:
a) średnią z meczu oblicza się nie uwzględniając biegów, w których zgodnie
z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi,
b) do wyboru najlepszych i najgorszych meczów nie bierze się pod uwagę
meczów, w których zawodnik miał 0 startów (zawodnicy zastępowani,
zasada zawarta w pkt a, zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do zawodów
lecz nie wystartowali z żadnym z biegów),
c) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, lepszym jest mecz z większą liczbą startów,
d) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, gorszym jest mecz z większą liczbą startów.
Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym. Za biegi
nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których:
- zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia
(wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);
- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu.
Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie
biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.
Indywidualną KSM zawodnika oblicza się mnożąc SBP przez 4, zaokrąglając
wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników,
którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów DMP.
Dla zawodników krajowych, dla których rok obowiązywania KSM jest pierwszym
rokiem po ukończeniu 21 roku życia, indywidualną KSM obniża się o 10 procent z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku. Jeżeli obliczony wynik jest niższy od 2,5 pkt przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.
Na obszerny wywiad z prezesem Ryszardem Kowalskim, dotyczący wprowadzenia Regulaminu Finansowego i zmian w Regulaminie DMP zapraszamy w piątek.