Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zmiany w Regulaminie DMP Ekstraligi 2013

W środę Zgromadzenie Wspólników wprowadziło w życie Regulamin Finansowy i zatwierdziło zmiany w Regulaminie DMP na sezon 2013. Oto zmiany, jakie zostaną wprowadzone od nowego sezonu.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Toruniu. Oglądaj w Eurosporcie!
Najważniejsza zmiana w zakresie Regulaminu DMP na sezon 2013 dotyczy składu drużyn. Pod numerami 6 i 7 oraz 14 i 15 będą mogli startować wyłącznie polscy zawodnicy młodzieżowi z KSM do 4,00. Wprowadzenie tego wymogu spowoduje też, że juniorzy z KSM powyżej 4,00 będą musieli o miejsce w składzie rywalizować z seniorami. Do XIV biegu włącznie, zawodników z numerami 6-7 i 14-15 może zastąpić rezerwa taktyczna tylko odpowiednio z numerami startowymi 6-7 i 14-15.

Zniesiony zostanie jednak limit zawodników z Grand Prix, którzy będą mogli startować w jednej drużynie.

Zmianie uległ również przepis dotyczący zawodników zastępowanych (ZZ). Zastąpionym będzie mógł być zawodnik, który startuje w zawodach ligowych w terminie kalendarzowym opublikowanym w Kalendarzu Lig Międzynarodowych.

Listy zawodników kadry klubu z trzema z najwyższymi indywidualnymi KSM będą publikowane w komunikatach, każdorazowo, gdy kadra klubu ulegnie zmianie. W przypadku równości indywidualnych KSM, o tym, który zawodnik będzie w komunikacie wśród trzech zawodników z najwyższymi KSM, zadecyduje klub.

Od sezonu 2013 będzie obowiązywała nowa tabela biegowa. Zestawy biegowe:

Zestaw 1

Bieg Tor A Tor B Tor C Tor D
I 1 Ż 9 C 2 B 10 N
II 15 N 6 Ż 14 C 7 B
III 11 C 3 Ż 12 N 4 B
IV 5 Ż 15 N 7 B 13 C
V 12 N 1 Ż 11 C 2 B
VI 3 Ż 13 C 4 B 14 N
VII 9 C 5 Ż 10 N 6 B
VIII 7 B 14 C 6 Ż 15 N
IX 4 B 10 N 3 Ż 9 C
X 13 C 2 B 15 N 1 Ż
XI 7 B 11 C 5 Ż 12 N
XII 10 N 2 B 13 C 3 Ż
XIII 6 B 14 N 1 Ż 11 C
XIV 12 N 4 B 9 C 5 Ż
XV C Ż N B


Zestaw 2

Bieg Tor A Tor B Tor C Tor D
I 9 C 1 Ż 10 N 2 B
II 6 Ż 15 N 7 B 14 C
III 3 Ż 11 C 4 B 12 N
IV 15 N 5 Ż 13 C 7 B
V 1 Ż 12 N 2 B 11 C
VI 13 C 3 Ż 14 N 4 B
VII 5 Ż 9 C 6 B 10 N
VIII 14 C 7 B 15 N 6 Ż
IX 10 N 4 B 9 C 3 Ż
X 2 B 13 C 1 Ż 15 N
XI 11 C 7 B 12 N 5 Ż
XII 2 B 10 N 3 Ż 13 C
XIII 14 N 6 B 11 C 1 Ż
XIV 4 B 12 N 5 Ż 9 C
XV Ż C B N


Po IV, VII, XI i XIV serii startów wprowadzono przerwę techniczną, która jest przeznaczona na równanie toru. Przerwa po VII biegu jest określana jako długa przerwa techniczna i obowiązkowo trwa 10 minut. Może zostać skrócona przez sędziego, jeżeli uzna, że zawody opóźniają się lub warunki pogodowe stwarzają zagrożenie niemożności rozegrania całości meczu.

W części zasadniczej rozgrywek mecz będzie można uznać za zaliczony tylko w przypadku odjechania przynajmniej 8 biegów. W rundzie finałowej mecz będzie zaliczony tylko w przypadku odjechania wszystkich biegów.

Jeżeli zawodnik będzie wpisany w zgłoszeniu do zawodów, lecz będzie nieobecny w parku maszyn o godzinie rozpoczęcia zawodów, do chwili jego przybycia, w jego miejsce może być użyta tylko rezerwa zwykła.

Tylko bieg 15 będzie biegiem nominowanym. Wprowadzone zostaną natomiast dwa biegi juniorskie (2 i 8). W biegu nominowanym będą mogli wziąć udział jedynie zawodnicy spod numerów 1-5 oraz 9-13 sklasyfikowani wg sumy zdobytych punktów. Start zawodników młodzieżowych w biegu nominowanym będzie możliwy, jeżeli spośród zawodników z numerami 1-5 oraz 9-13 sklasyfikowany będzie tylko jeden zawodnik (pozostali będą niezdolni do dalszej jazdy). Wówczas drugim zgłoszonym do biegu nominowanego zawodnikiem może być ten, który wcześniej był niezdolny decyzją lekarza do dalszej jazdy. Zawodnik młodzieżowy może go zastąpić, jeżeli nie wyczerpał swojego limitu startów.

Pod wpływem wydarzeń, które miały miejsce podczas derbów województwa Lubuskiego pomiędzy Stalą Gorzów a Stelmet Falubazem Zielona Góra, wprowadzono przepis, który umożliwia sędziemu lub Jury przerwanie spotkania, jeżeli stwierdzą, że istnieją przyczyny lub nadzwyczajne okoliczności, dla których mecz nie może być odpowiednio rozegrany lub kontynuowany. W przypadku nadzwyczajnych okoliczności, sędzia lub Jury Zawodów mają prawo konsultacji z SE. Przerwany mecz powtarza się chyba, że dotyczy to meczu rundy zasadniczej, w którym odjechano przynajmniej 8 biegów i może zostać zaliczony wynik.

Na wszystkie mecze rundy finałowej powołane zostanie Jury Zawodów.

Ważną zmianą jest również obniżenie KSM drużyny. Przypomnijmy, że do tej pory dolny KSM w Ekstralidze wynosił 34, natomiast maksymalny 41. Zgromadzenie Wspólników zarekomendowało jednak zmianę i od sezonu 2013 KSM zespołów będzie musiał się mieścić w przedziale 31-39.

Nie ulegnie zmianie sposób liczenia KSM. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa (zwana w skrócie SBP). SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
- biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy
młodzieżowi,
- dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem
średniej z meczu, przy czym:
a) średnią z meczu oblicza się nie uwzględniając biegów, w których zgodnie
z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi,
b) do wyboru najlepszych i najgorszych meczów nie bierze się pod uwagę
meczów, w których zawodnik miał 0 startów (zawodnicy zastępowani,
zasada zawarta w pkt a, zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do zawodów
lecz nie wystartowali z żadnym z biegów),
c) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, lepszym jest mecz z większą liczbą startów,
d) z dwóch meczów, w których zawodnik uzyskał taką samą średnią
z meczu, gorszym jest mecz z większą liczbą startów.

Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym. Za biegi
nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których:
- zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia
(wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);
- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu.
Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie
biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.

Indywidualną KSM zawodnika oblicza się mnożąc SBP przez 4, zaokrąglając
wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników,
którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów DMP.

Dla zawodników krajowych, dla których rok obowiązywania KSM jest pierwszym
rokiem po ukończeniu 21 roku życia, indywidualną KSM obniża się o 10 procent z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku. Jeżeli obliczony wynik jest niższy od 2,5 pkt przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (66):

 • smok Zgłoś komentarz
  L I P A !
  • Kusza19 Zgłoś komentarz
   Najbardziej szkoda juniorów. Bo seniorzy sobie na to zasłużyli swoją nie lojalność w kwestii nowych tłumoków.
   • SpeedwayPower Zgłoś komentarz
    Powiem tyle... każdy wysupła 30 dyszki, aby oglądać swoich na torze... mawia się, że nasza Ekstraliga jest najsilniejsza liga świata.. Owszem.. Ale, tego jestem pewien, że nie jest to
    Czytaj całość
    zasługa ogromnej kasy wydawanej na obcokrajowców... To nasi reprezentanci swoim podejściem, profesjonalizmem spowodowali, że jesteśmy tam gdzie obecnie.. czyli rok rocznie złoto w Drużynówce.. itp.. Zresztą założeniem zatrudnienia obcokrajowców było to, aby Ci byli niejako sprawdzianem dla naszych ścigantów.. odpowiedzcie mi ilu obecnie z nich realnie podnosi poziom rozgrywek... Emil-widowiskowa jazda, Nicki także, Crump.. kto jeszcze może byc tak ATRAKCYJNYM stranieri.. Nikt więcej..
    • KKS OSTROVIA 1909 Zgłoś komentarz
     Od dłuższego czasu na łamach SF więcej sie pisze o Prezesach,działaczach,GKSŻ-cie,finansach,KARACH FINANSOWYCH etc.Tylko gdzies DUCH SPORTU ZAGINĄŁ KU...!!! Żużel sie konczy jako
     Czytaj całość
     dyscyplina sportowa teraz jest z tego CYRK
     • SpeedwayPower Zgłoś komentarz
      Ogólnie jestem za zmianą obecnego regulaminu.. Ograniczenie wydatków.. Będzie równo i po równo.. Bolączką jest natomiast ograniczanie Juniorów.. Oni powinni mieć pełen luz i swobodę
      Czytaj całość
      w rozwoju.. Ograniczyć najemców.. To nie czasy kiedy każdy z za zachodniej granicy, pojawiający sie na naszych torach budził zachwyt i powodował szeroko otwarte pyski i kibicowskiej braci żużlowej.. Spedway lat 80 i 90 był nieco inny... Nie zawsze talent a częściej sprzet powodował, że jeździec X np. Crump.. ogrywał naszych jak chciał...
      • Kibic UT Zgłoś komentarz
       1 liga w tym roku jest ciekawa na pewno na torze więcej się dzieje niż w ekstralidze ale ten regulamin zniszczy żużel a bilety nie myście sobie że będą tanie a będzie bulić za
       Czytaj całość
       żenujący poziom
       • ricardo_ul Zgłoś komentarz
        czyli Kamil i Tobiasz albo Piotr jr muszą zbijać KSM poniżej 4.0 ciekawa sytuacja w gorzowie gdzie zmarzlik bedzie jezdzil jako senior i w zielonej gdzie dudek jako senior. przemek pawlicki i
        Czytaj całość
        janowski i tak juz wchodza w wiek seniora. moze jeszcze pulczynski albo wozniak powyzej 4.0 wyjda
        • Makarov Zgłoś komentarz
         Ograniczenie obcokrajowców do dwóch, a najlepiej jednego to recepta na uzdrowienie żużla. Jak dla mnie regulamin finansowy może wejść w życie, ale niech nie będzie ograniczenia ksm.
         • pkew Zgłoś komentarz
          Wyścig na hulajnogach będzie ciekawszy... Zniesiony limit zawodników z GP? Przy takim KSM, to będzie można mieć 3 Harrisów, jak już... Żużel umiera...
          • fan polonii 1988 Zgłoś komentarz
           nie ma co ukrywać na chwile obecną to polska ciągnie wózek o nazwie Żużel
           • fan polonii 1988 Zgłoś komentarz
            Moja refleksja na temat nowego regulaminu jest taka, wygląda to jak panowie w krawatach chcieliby osłabić polską ligę i wrócić do lat 80 dziesiątych kiedy na każdy mecz przychodziło
            Czytaj całość
            kilkanaście tysięcy widzów i nie koniecznie były to derby, rozumiem ze nie ma kasy na speedway, chyba znudziło się prezesom sponsorowanie sgp i pucharu świata bo fim ma nas głęboko w ,,,
            • GKS komentator Zgłoś komentarz
             Kretynizm. Co sezon 10 zmian. I jak jakikolwiek klub ma budować strategię na powiedzmy 2-3 lata? Zabijajcie żużel dalej...
             • Bradoc Zgłoś komentarz
              Moc wpisow pod tym newsem i są ciekawe.
              Zobacz więcej komentarzy (53)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×