Kolejny medal młodzieżowców Wybrzeża, to efekt długoletniej pracy u podstaw

Przez lata wychowankowie gdańskiego Wybrzeża nie potrafili się przebić nawet do składu ligowego swojego klubu. Teraz sytuacja się diametralnie zmienia, jednak z pewnością nie jest to przypadek.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Starsi kibice żużla pamiętają znakomitych wychowanków Wybrzeża Gdańsk - Mirosława Berlińskiego, Grzegorza Dzikowskiego, czy Andrzeja Marynowskiego. Do wieku seniora dotrwał też Jarosław Olszewski, który w przeszłości walczył o brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w wyścigu barażowym z samym Tony'm Rickardssonem! Ulubieńcem gdańskich kibiców był także Marek Dera, ale i on zakończył karierę. Po latach posuchy, na przełomie XX i XXI wieku tuż obok stadionu żużlowego zbudowano minitor.

Po jakimś czasie w Gdańsku zaczęto zbierać pierwsze "plony" z tytułu posiadania minitoru. Młodzież szkolili tam między innymi Zenon Plech, Piotr Szymko, a ostatnio Jarosław Olszewski. Synowie trenera Szymko - Cyprian i Marcel jako pierwsi adepci gdańskiego miniżużla zadebiutowali w spotkaniu ligowym. Sukcesy wchodzących dopiero do świata żużla chłopców osiągane jeszcze w przedszkolu speedwaya musiały budzić respekt.

W 2006 roku w finale IMP w miniżużlu znalazło się trzech gdańszczan - Cyprian Szymko zajął szóste miejsce, Marcel Szymko był siódmy, a niespełna jedenastoletni Krystian Pieszczek dziesiąty.

Rok później Marcel Szymko zdobył pierwszy w historii brązowy medal, a w finale poza Pieszczkiem byli jeszcze Dominik Kossakowski i Patryk Beśko. Ta sama czwórka pięć lat później zdobyła medale dla Wybrzeża już w MDMP!
Krystian Pieszczek i Dominik Kossakowski już w 2008 roku wyróżniali się nawet na tle o kilka lat starszych kolegów. Czy teraz będą dominować w dorosłym speedwayu? Krystian Pieszczek i Dominik Kossakowski już w 2008 roku wyróżniali się nawet na tle o kilka lat starszych kolegów. Czy teraz będą dominować w dorosłym speedwayu?
Już w sezonie 2009 Wybrzeże zdobyło złote medale w DMP w miniżużlu, a Pieszczek został wicemistrzem Polski. "Krycha" zdobył rok później złoty medal w IMP oraz IPP, a Kossakowski był trzeci w IPP i czwarty w IMP. Gdańszczanie wygrywali wyraźnie również takie zawody, jak Puchar Polski Par Klubowych. W 2010 roku rolę dominatora w mini żużlu po przejściu Pieszczka na duży tor przejął dwa lata młodszy Kossakowski.

Efekty szkolenia w Gdańsku dopiero przychodzą. Co prawda wychowankowie czerwono-biało-niebieskich nie są jeszcze postrachem ENEA Ekstraligi, jednak w imprezach młodzieżowych osiągnęli już wiele. Już w 2010 roku wsparci Mateuszem Lampkowskim zdobyli srebrne medale w MDMP. Na prawdziwe żniwa trzeba było czekać do 2012 roku. Lotos Wybrzeże Gdańsk został bowiem wicemistrzem Ligi Juniorów, srebrnym medalistą MDMP, a Krystian Pieszczek triumfował w finale Brązowego Kasku.

Obecnie licencję żużlową posiada sześciu adeptów gdańskiego miniżużla – Cyprian Szymko, Marcel Szymko, Krystian Pieszczek, Krzysztof Wittstock, Patryk Beśko i Dominik Kossakowski, a kolejna trójka wkrótce zacznie szkolić się na dużym torze. Patrząc na to, że niektórzy mimo bardzo młodego wieku jeżdżą ze sobą już nawet po osiem lat, wiadomo dlaczego panuje tak dobra atmosfera wśród juniorów znad morza.
Praca z młodzieżą przełożyła się na srebrny medal MDMP Praca z młodzieżą przełożyła się na srebrny medal MDMP


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×