KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Gollob dogoni podium? - zapowiedź Grand Prix Nordyckiego

Tegoroczny cykl Grand Prix wjeżdża w przedostatni wiraż. W sobotę żużlowcy rywalizujący o tytuł IMŚ zawitają do Vojens. Czy nordycka runda okaże się szczęśliwa dla Polaków?
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch

W czubie toczy się zacięta walka o medale. Tak interesującego, trzymającego do samego końca w napięciu starcia rozstrzygającego o najistotniejszych tytułach w cyklu Grand Prix nie mieliśmy okazji oglądać od co najmniej kilku lat. Obecnie największe szanse na sięgnięcie po mistrzowską koronę przypisuje się Chrisowi Holderowi. Australijczyk ustabilizował swoją wysoką formę i brnie do wyznaczonego celu. Nad drugim Gregiem Hancockiem ma 8 punktów przewagi. To dużo, ale nie na tyle, aby 25-letni Kangur mógł czuć się niezagrożony na swojej pozycji.

Broniący tytułu 42-letni Amerykanin w ostatnich dwóch rundach, na torach w Cardiff i Malilli, zanotował regres. Łącznie zdobył bowiem tylko 15 punktów, co sprawiło, iż jego przewaga z pierwszej części sezonu stała się bez znaczenia w kontekście pierwszego miejsca w klasyfikacji przejściowej. Dopóki piłka w grze, dopóty wszystko jest możliwe, jak to się mawia w piłkarskim żargonie. Nie poddaje się sam Hancock, choć dostrzega, iż obecny sezon jest dla niego trudniejszy aniżeli poprzedni. - Stwierdzam, że muszę pracować nieco ciężej, niż w zeszły roku, aby zdobywać punkty. Prawdopodobnie jest to spowodowane kilkoma rzeczami. Przede wszystkim, zawodnicy są coraz lepsi. Lepiej znają swój sprzęt i robią to, co trzeba, aby motocykle były szybsze. Robimy to samo, ale poprzeczka jest zawieszona wyżej. Cały czas musisz być krok z przodu - oznajmił parę dni temu Indywidualny Mistrz Świata z roku 1997 i 2011.

Chris Holder spogląda w stronę złota Chris Holder spogląda w stronę złota
W zeszłym roku na obiekcie Speedway Center w Vojens polskim zawodnikom nie powiodło się. Najlepszy z nich był Jarosław Hampel, który wywalczył wówczas 8 punktów, ale to nie wystarczyło, aby zakwalifikować się do półfinału. W tym sezonie w obliczu kontuzji "Małego", która wykluczyła go z jazdy na 3 miesiące, nadzieje Polaków są związane głównie z występami Tomasza Golloba. Kapitan Stali Gorzów wciąż ma szanse na wywalczenie medalu IMŚ. Do trzeciego Nickiego Pedersena traci 9 "oczek". Nie jest to strata niemożliwa do odrobienia. Ponadto "Chudy" lubi ścigać się w Vojens, a wynik z zeszłego sezonu można uznać wypadkiem przy pracy. Imponującym zwycięstwem w ostatniej dotychczas rozegranej rundzie w Malilli Polak przypomniał o sobie i jest tuż tuż za czołową trójką.

- Team Tomasza Golloba nigdy się nie poddaje - nawet kiedy nie idzie, pracujemy i liczymy na poprawę. Choć mieliśmy kilka nieudanych imprez w lidze i Grand Prix w tym sezonie, wciąż pozostajemy optymistami. Znamy swoje cele i staramy się je realizować – powiedział menadżer polskiego mistrza, Tomasz Gaszyński, który odniósł się również do szans medalowych Golloba. - Pozostały jeszcze dwie rundy i 48 punktów do zdobycia. Dopóki będzie to matematycznie możliwe, dopóty będziemy powtarzać, że jest taka możliwość. Tomasz może zdobyć 48 "oczek", ale wszystko zależne jest też od zawodników z czołówki i tego, co oni zrobią. To nie tylko Chris Holder i Greg Hancock. Antonio Lindbaeck ma fantastyczny koniec sezonu od zawodów w Terenzano.

- Team Golloba nigdy się nie poddaje - zapewnia Tomasz Gaszyński (z lewej) - Team Golloba nigdy się nie poddaje - zapewnia Tomasz Gaszyński (z lewej)
Oprócz wspomnianych Tomasza Golloba i Jarosława Hampela w Vojens wystąpi także Krzysztof Kasprzak. Oznacza to, że po raz pierwszy w tym sezonie będziemy mieli okazję obejrzeć trzech reprezentantów biało-czerwonych w rundzie Grand Prix. Ta sytuacja jest spowodowana kontuzją Kennetha Bjerre, którego zastąpi właśnie "Kasper", drugi na liście rezerwowych. Pierwotnie miał jechać Martin Vaculik, ale on również ma w ostatnim czasie kłopoty ze zdrowiem. Kasprzak zaprezentował się już w trwającym cyklu podczas turnieju o Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze w Cardiff. Polak był rewelacją zawodów, gdyż dość niespodziewanie awansował do finału (po części zasadniczej na swoim koncie miał tylko 7 punktów), gdzie zajął drugie miejsce. Nie mielibyśmy nic przeciwko, aby swój wyczyn z walijskiej stolicy przekuł na duńskie Vojens.

Jak słusznie zauważył w swojej wypowiedzi Tomasz Gaszyński, obecnie w zawodach Grand Prix prym wiodą nie tylko ci, którzy okupują najwyższe lokaty w przejściowej klasyfikacji. Rewelacją kilku ostatnich rund jest wspomniany Antonio Lindbaeck. Szwed z brazylijskimi korzeniami od Grand Prix Włoch w Terenzano regularnie melduje się w stawce wielkiego finału. Zapewne gdyby "Anton" prezentował podobną formę od początku sezonu to dziś liczyłby się w rywalizacji o medale. Na pewno jednak będzie groźnym przeciwnikiem podczas Grand Prix Nordyckiego. Broni nie składają również Emil Sajfutdinow, czy Fredrik Lindgren. Spory problem ma z kolei Andreas Jonsson. Wicemistrz świata w obliczu feralnego upadku podczas skandynawskiej rundy stracił mnóstwo punktów i teraz musi się mocno sprężyć, aby utrzymać się w czołowej ósemce.

Antonio Lindbaeck jest rewelacją trzech ostatnich rund Grand Prix Antonio Lindbaeck jest rewelacją trzech ostatnich rund Grand Prix
Lista startowa:
1. (8) Chris Holder (Australia)
2. (1) Greg Hancock (USA)
3. (12) Antonio Lindbaeck (Szwecja)
4. (6) Emil Sajfutdinow (Rosja)
5. (10) Nicki Pedersen (Dania)
6. (15) Hans Andersen (Dania)
7.
(5) Tomasz Gollob (Polska)
8. (4) Jason Crump (Australia)
9. (3) Jarosław Hampel (Polska)
10. (20) Krzysztof Kasprzak (Polska)
11. (9) Fredrik Lindgren (Szwecja)
12. (11) Chris Harris (Wielka Brytania)
13.
(2) Andreas Jonsson (Szwecja)
14. (16) Michael Jepsen Jensen (Dania)
15. (13) Bjarne Pedersen (Dania)
16. (14) Peter Ljung (Szwecja)

Rezerwowi:

17. Mikkel B. Jensen (Dania)
18. Nicklas Porsing (Dania)

Początek zawodów: 19:00

Bieg po biegu:

Bieg Pole A Pole B Pole C Pole D
1 Holder Hancock Lindbaeck Sajfutdinow
2 N.Pedersen Gollob Andersen Crump
3 Kasprzak Lindgren Hampel Harris
4 B.Pedersen Jensen Ljung Jonsson
5 Jonsson Holder N.Pedersen Hampel
6 Jensen Kasprzak Hancock Andersen
7 Lindgren B.Pedersen Gollob Lindbaeck
8 Sajfutdinow Crump Harris Ljung
9 Andersen Ljung Holder Lindgren
10 Harris N.Pedersen B.Pedersen Hancock
11 Crump Hampel Lindbaeck Jensen
12 Jonsson Sajfutdinow Kasprzak Gollob
13 Gollob Harris Jensen Holder
14 Hancock Jonsson Crump Lindgren
15 Ljung Lindbaeck Kasprzak N.Pedersen
16 Hampel Andersen Sajfutdinow B.Pedersen
17 Holder Crump B.Pedersen Kasprzak
18 Hampel Hancock Gollob Ljung
19 Lindbaeck Harris Jonsson Andersen
20 N.Pedersen Jensen Lindgren Sajfutdinow


Klasyfikacja generalna po dziesięciu turniejach:

Speedway Grand Prix

M Zawodnik Kraj Suma
1. Bartosz Zmarzlik #95 Polska 133
2. Tai Woffinden #108 W. Brytania 117 +3
3. Fredrik Lindgren #66 Szwecja 117 +2
4. Maciej Janowski #71 Polska 107
5. Leon Madsen #30 Dania 89
6. Jason Doyle #69 Australia 87
- - - -
7. Artiom Łaguta #222 Rosja 84
8. Emil Sajfutdinow #89 Rosja 81
9. Martin Vaculik #54 Słowacja 78
10. Max Fricke #46 Australia 64
11. Matej Zagar #55 Słowenia 46
12. Patryk Dudek #692 Polska 39
13. Niels Kristian Iversen #88 Dania 32
14. Mikkel Michelsen #155 Dania 32
15. Antonio Lindbaeck #85 Szwecja 22
16. Gleb Czugunow #16 Polska 16
17. Jack Holder #16 Australia 12
18. Anders Thomsen #16 Dania 10
19. Vaclav Milik #16 Czechy 1
20. Eduard Krcmar #17 Czechy 1
21. Michał Curzytek #17 Polska 0
22. Przemysław Liszka #18 Polska 0
23. Rafał Karczmarz #17 Polska 0
24. Wiktor Jasiński #18 Polska 0
25. Jan Kvech #18 Czechy 0
26. Wiktor Trofimow jr #17 Polska 0
Pokaż całą tabelę

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (32)
Zobacz więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×