Pierwszy Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego wręczono 17 września 1950 roku. Wygrał wówczas legendarny Alfred Smoczyk, który zginął 9 dni później w wypadku motocyklowym na drodze Gostyń - Leszno. Warto jednak zaznaczyć, że w pierwszych latach Łańcuch Herbowy nie był rozgrywany według klasycznej formuły 20-biegowej turnieju. Łańcuch Herbowy otrzymywał triumfator wyścigu dodatkowego o to trofeum. Pierwsze zawody odbywały się o Puchar Przechodni "Gazety Ostrowskiej", a następnie rozegrano wyścig dodatkowy o I. Łańcuch Herbowy Ostrowa i miast powiatu ostrowskiego.
W latach 50. ubiegłego wieku wręczono w sumie siedem Łańcuchów Herbowych. - Nie odbyły się zawody w latach 1953, 1954 i 1956 - wyjaśnia Artur Małecki, zajmujący się historią żużla w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejna wyrwa w historii Łańcucha Herbowego to lata 1960-1975, kiedy to z uwagi na brak sekcji żużlowej w Ostrowie nie rozegrano turniejów o to trofeum. Wyjątkiem był rok 1966, kiedy to po siedmiu latach przerwy zorganizowano w Ostrowie pierwsze zawody żużlowe.
W 1974 roku organizatorów pokonała pogoda. - Żużlowcy przyjechali do Ostrowa. Wszystko było gotowe do rozegrania turnieju, ale pogoda storpedowała te plany. Do powtórki turnieju nie doszło - wyjaśnia Artur Małecki. Rok później Łańcuch Herbowy już się odbył. I właśnie od 1975 roku po dzień dzisiejszy tradycja ta jest podtrzymywana. - Tyle tylko, że dokładnie od 1978 roku odbywa się to w formie Turnieju o Łańcuch Herbowy. Wówczas także wprowadzono numerację tej imprezy. Nie wiadomo dlaczego, ówcześni organizatorzy w 1978 roku uznali, że jest to XXVI Turniej o Łańcuch Herbowy Ostrowa - zastanawia się Artur Małecki. Faktycznie wręczono wówczas Łańcuch Herbowy po raz trzynasty. Numeracja imprezy wprowadzona 34 lata temu została jednak kontynuowana po dzień dzisiejszy, stąd też w niedzielę na głównym trofeum pojawi się liczba 60.
Trudno jednoznacznie wyjaśnić, skąd wziął się błąd w numeracji ostrowskiego turnieju. - Być może w 1978 roku organizatorzy uznali, że skoro pierwszy Łańcuch Herbowy odbył się w 1950 roku, a nie było trzech turniejów w latach 1953, 54 i 56, to w 1978 roku powinna odbyć się dwudziesta szósta edycja tej imprezy, biorąc pod uwagę lata 1950-1978. Faktycznie tak jednak nie było, a wprowadzona wówczas numeracja nigdy nie została poprawiona. Z kolei w pierwszych latach nie było numeracji turnieju o Łańcuch Herbowy. W dokumentacji pojawia się ona dopiero w 1978 roku i notowana jest od XXVI - tłumaczy Artur Małecki. Fakt jednak jest niezaprzeczalny, że Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego jest najstarszym turniejem żużlowym w Polsce rozgrywanym po dzień dzisiejszy. Jest to także druga pod względem historii impreza żużlowa w Europie - po najstarszej Zlatej Prilbie Pardubice.
W najbliższą niedzielę, 21 października w Ostrowie Wielkopolskim w silnej obsadzie rozegrany zostanie 60. Turniej o Łańcuch Herbowy tego miasta. Bez względu na błąd w numeracji, impreza ta ma piękną historię i wyjątkowy klimat, a główne trofeum – łańcuch, którego centralnym punktem jest herb Ostrowa Wielkopolskiego jest jednym z najpiękniejszy żużlowych trofeów w Europie.