Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tylko jeden gość w meczach I i II ligi

Polski Związek Motorowy opublikował regulamin rozgrywek I i II ligi w sezonie 2013. Znalazły się w nim wszystkie zapowiadane zmiany.
Dawid Cysarz
Dawid Cysarz

Jedną z nowości ma być umożliwienie wszystkim polskim zawodnikom startu na zasadzie gościa w pojedynkach niższych lig. Do tej pory z tego zapisu mogli korzystać juniorzy, a od 2013 roku przepis ten dotyczył będzie także seniorów. Jednak ograniczono ilość żużlowców "gości" do jednego w meczu. Nie dojdzie zatem do sytuacji, kiedy zespół wystąpi w zestawieniu złożonym z zawodników innych klubów.

Główna Komisja Sportu Żużlowego uregulowała także godzinę rozpoczęcia meczów w I i II lidze. Do tej pory była ona wyznaczana przez organizatora. W 2013 również gospodarz będzie decydował, kiedy mecz się rozpocznie, ale w dzień dzień wolny od pracy i dzień świąteczny nie może być to wcześniejsza godzina niż 14.00 i późniejsza niż godzina 21.00. W dni powszednie obowiązują godziny od 16:00 do 21:00.

Wiele mówi się także o zgłoszeniu do II ligi ekipy rezerw przez drużynę Unibaksu Toruń. Warto zapoznać się z regulaminem dotyczącej takiej sytuacji. W takim przypadku torunianie w rozgrywkach drugoligowych, raczej nie będą mogli korzystać z usług braci Emila i Kamila Pulczyńskich. Obaj prawdopodobnie znajdą się w kadrze Polski juniorów.

Rozdział 2

Składy drużyn

Art. 761.
1. W meczach, drużyny uczestniczą w składach liczących od 6 do 7 zawodników, przy czym:
1) w każdej drużynie musi być zgłoszonych (art. 762 ust. 1) co najmniej 3 zawodników w sezonie 2013 i co najmniej 4 zawodników w każdej drużynie rozgrywek DM I Ligi począwszy od sezonu 2014 - spełniających łącznie następujące kryteria:
- są zawodnikami krajowymi,
- posiadają licencję sportową "Ż",
- nie posiadają licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM,
2) w sezonie 2013, drużyna zgłoszona do zawodów musi spełniać warunek: KSM drużyny nie może być wyższa niż 40 oraz spełniać pozostałe wymogi określone w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM).
2. Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, posiadający licencje sportowe "Ż" i nie posiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM.
3. W odniesieniu do klubów zagranicznych biorących udział w rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi, wyrażenie "zawodnik krajowy" występujące w ust. 1 i 3 należy rozumieć jako: zawodnik posiadający obywatelstwo kraju, którego federację reprezentuje klub zagraniczny; przez udokumentowanie obywatelstwa zawodnika należy rozumieć publikację komunikatu GKSŻ z potwierdzeniami zawodników.
4. W składzie każdej drużyny może być zgłoszony jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako "gość", o ile spełnione są warunki określone w odpowiednich przepisach Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym.

Rozdział 5
Obowiązki organizatora meczu

Art. 780.
1. Godzinę rozpoczęcia meczu wyznacza jego organizator, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2. Godzina rozpoczęcia meczu wyznaczana przez organizatora:
- w dzień powszedni godzina nie może być wcześniejsza niż godzina 16.00 i późniejsza niż godzina 21.00,
- w dzień wolny od pracy i dzień świąteczny nie może być wcześniejsza niż godzina 14.00 i późniejsza niż godzina 21.00.
2. Godziny rozpoczęcia meczów, z których będzie przeprowadzana transmisja telewizyjna, wyznacza GKSŻ w porozumieniu z telewizją po zasięgnięciu opinii zainteresowanych organizatorów. O godzinie rozpoczęcia meczów telewizyjnych GKSŻ powiadamia organizatorów zawodów niezwłocznie po jej ustaleniu.

Rozdział 6
Drużyny rezerwowe

Art. 781.
1. Do rozgrywek DM II Ligi dopuszcza się drugie (rezerwowe) drużyny klubów Ekstraligi i I Ligi.
2. Warunkiem zgłoszenie drugiej drużyny jest posiadanie przez klub licencji, o której mowa w art. 752 ust. 3.
3. Druga drużyna może być zgłoszona do rozgrywek nie później niż 7 dni od uzyskania licencji.
4. Druga drużyna nie ma prawa awansu do ligi, w której występuje pierwsza drużyna.

Art. 782.
1. Kluby mające drużyny w dwóch ligach, muszą do dnia 1 marca przedstawić do zatwierdzenia przez GKSŻ składy osobowe obu swych drużyn, z tym, że drużyna z wyższej ligi musi liczyć minimum 7 zawodników.
2. Członkowie kadry narodowej seniorów i juniorów nie mają prawa startu w drugiej drużynie klubowej.
3. Tylko zawodnicy drugiej drużyny klubowej (niższej ligi) mają prawo startu w drużynie wyższej ligi z ty jednak, że jeżeli zawodnik drugiej drużyny będzie w składzie pierwszej drużyny 4 razy, staje się automatycznie następnym zawodnikiem pierwszej drużyny i traci prawo do startu w niższej lidze.

Cały regulamin jest dostępny tutaj.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
pzm.pl

Komentarze (14):

 • MCII Zgłoś komentarz
  W zeszłym sezonie Rawicz korzystał z goscia w postaci Strzelca z Zielonki , jak chłopak miał grzać ławe wolał jechać w Rawiczu co mu wyszło na dobre bo zaczoł pojawiać się w sładzie
  Czytaj całość
  Eligi, tak samo był w drugiej połowe gość z Gniezna, Gała który zdobył awans z Rawiczem i z Gnieznem czyli podwujnie i chłop się cieszył!!nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło!
  • yes Zgłoś komentarz
   baraboszkin: dziękuję. Stal II Rzeszów w 1999 widziałem w roczniku zaczynającym się od: rlach. Gdy będę miał czas przejrzę dla zaspokojenia własnej ciekawości po „podanych
   Czytaj całość
   śladach”.
   • yes Zgłoś komentarz
    Przykładowe mecze drużyn z Rzeszowa 5.04.1999r. I liga z Bydgoszczą 41:49 jechali: Świst, Kuciapa, G. Rempała, Winiarz, Kasper, T.Rempała, Rybka 25.04.1999r. II liga z Częstochową 37:53
    Czytaj całość
    jechali: Trojanowski, Bodi, Wilk, Czarnik, Tianyi, Golonka, Bednarski. Zpewnością są kibice pamiętający tamte "zagęszczone meczami" czasy
    • yes Zgłoś komentarz
     Stal Rzeszów miała w 1999 roku Stal II Rzeszów, nawet nieźle szło w 2. lidze: 10. Unia Tarnów 11. Stal II Rzeszów 12. ŚLĄSK Świętochłowice 13. Wanda Kraków Nie wnikałem w przepisy,
     Czytaj całość
     nie patrzyłem czy wcześniej (nie w bardzo odległej przeszłości) ktoś na takie coś się odważył, a jeżeli tak - czy uzyskał zgodę, a najważniejsze czy jechał jako druga drużyna?
     • dandalini Zgłoś komentarz
      pomysł z juniorami jak najbardziej mi się podoba , bo wiadomo dobry junior to handicap dla druzyny, ale nie podoba mi się takie wypożyczanie takich zawodników co z tego że taki tomasz
      Czytaj całość
      gollob przyjedzie co na 1 mecz to po co nam on , a jak np.k.jabłoński nie ma miejsca w klubie to na wypożyczenie to jest moim zdaniem przez ksm stworzona lekka naiwność takich żużlowców bo wiedzą ze kierownicy drużyn licza ksm i specjalnie kupują takich zawodników , a jakby nie było tego to tacy zawodnicy mogli by się rozwijać nigę liżej i ich umięjtności mogłyby rosnąć
      • JAROZ Zgłoś komentarz
       Członkowie kadry nie mogą być wypożyczani jako gość.Obojętnie jaki to klub.
       • APATOR MISTRZ Zgłoś komentarz
        Członkowie kadry juniorów lub seniorów mogą starować jako goście w pierwszej czy drugiej lidze (ale nie mają prawa startu w drugiej drużynie klubowej np. STALI TORUŃ) w innych
        Czytaj całość
        drużynach mogą.
        • yes Zgłoś komentarz
         Kadra juniorów jest pojęciem szerokim nie sprecyzowanym; danego dnia, na najbliższą imprezę drużynową czy indywidualną, na cały sezon? Są zawody zaplecza kadry; czy wyznaczenie do nich
         Czytaj całość
         lub udział oznacza, że ktoś w kadrze nie jest? "Drużyny rezerwowe" w rzeczywistości rezrwowymi nie są. Są to raczej dwie różne, osobno zgłaszane drużyny. "Rozdział 6 Drużyny rezerwowe Art. 781. 1. Do rozgrywek DM II Ligi dopuszcza się drugie (rezerwowe) drużyny klubów Ekstraligi i I Ligi....". Dziwi mnie niejednolitość nazewnictwa w regulaminie: rozdział 6 dotyczy drużyny rezerwowej nazywanej jednak dalej DRUGĄ (nazwa w nawiasie "rezerwowa" nie jest nazwą podstawową). To tak jak by ktoś napisał "gruszka" a w nawiasie "owoc kulisty" - takim być może ale nie musi. Wydaje mi się, że pojęcia "druga" i "rezerwowa" znaczą co innego, chociaż w internecie nie znalazłem definici konkretnie sformułowanych.
         • RECON_1 Zgłoś komentarz
          Bezsensu ze czlonek kadry nie moze startowac jako gosc w 2 lidze, wlasnie ze powninien jezdic i to jak najwecej aby podnosic jeszce bardziej swoje umiejetnosci na innych torach.
          • Droopi Zgłoś komentarz
           Poprzedni regulamin dla Ekstralipy to był wybór GP czy klub,a teraz wybór kadra czy II zespół (rezerw)... Tak trzymać... Hasło [b]Polska - kraj z którego powinniśmy być dumni, nigdzie
           Czytaj całość
           nie ma tylu debili "u władzy"[/b] nadal aktualne.
           • Grudz_GKM Zgłoś komentarz
            Większość regulaminu może być,tylko po co opcja gościa? .... Zacznie się kombinowanie itp ...
            • Greg1988 Zgłoś komentarz
             Osobiście nie podoba mi się zapis o możliwości korzystanie z gościa przez kluby I i II ligi. Nie kopiujmy wzorców z ligi angielskiej. Tacy zawodnicy nie będę przywiązani do barw
             Czytaj całość
             klubowych tylko będą patrzeć gdzie by tu zarobić (a takich jest niestety zdecydowana większość). Jeżeli już dany zawodnik nie znajdzie miejsca w składzie swojej drużyny to powinien pójść na wypożyczenie do klubu niższej ligi do końca sezonu.
             • FC Zgłoś komentarz
              gdzie są teraz Ci co mówili że regulamin jest robiony pod Toruń? Emil i Kamil w 1 składzie-nie ma takiej opcji, jeden będzie musiał pauzować
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×