Tylko jeden gość w meczach I i II ligi

Polski Związek Motorowy opublikował regulamin rozgrywek I i II ligi w sezonie 2013. Znalazły się w nim wszystkie zapowiadane zmiany.

Jedną z nowości ma być umożliwienie wszystkim polskim zawodnikom startu na zasadzie gościa w pojedynkach niższych lig. Do tej pory z tego zapisu mogli korzystać juniorzy, a od 2013 roku przepis ten dotyczył będzie także seniorów. Jednak ograniczono ilość żużlowców "gości" do jednego w meczu. Nie dojdzie zatem do sytuacji, kiedy zespół wystąpi w zestawieniu złożonym z zawodników innych klubów.

Główna Komisja Sportu Żużlowego uregulowała także godzinę rozpoczęcia meczów w I i II lidze. Do tej pory była ona wyznaczana przez organizatora. W 2013 również gospodarz będzie decydował, kiedy mecz się rozpocznie, ale w dzień dzień wolny od pracy i dzień świąteczny nie może być to wcześniejsza godzina niż 14.00 i późniejsza niż godzina 21.00. W dni powszednie obowiązują godziny od 16:00 do 21:00.

Wiele mówi się także o zgłoszeniu do II ligi ekipy rezerw przez drużynę Unibaksu Toruń. Warto zapoznać się z regulaminem dotyczącej takiej sytuacji. W takim przypadku torunianie w rozgrywkach drugoligowych, raczej nie będą mogli korzystać z usług braci Emila i Kamila Pulczyńskich. Obaj prawdopodobnie znajdą się w kadrze Polski juniorów.

Rozdział 2

Składy drużyn

Art. 761.
1. W meczach, drużyny uczestniczą w składach liczących od 6 do 7 zawodników, przy czym:
1) w każdej drużynie musi być zgłoszonych (art. 762 ust. 1) co najmniej 3 zawodników w sezonie 2013 i co najmniej 4 zawodników w każdej drużynie rozgrywek DM I Ligi począwszy od sezonu 2014 - spełniających łącznie następujące kryteria:
- są zawodnikami krajowymi,
- posiadają licencję sportową "Ż",
- nie posiadają licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM,
2) w sezonie 2013, drużyna zgłoszona do zawodów musi spełniać warunek: KSM drużyny nie może być wyższa niż 40 oraz spełniać pozostałe wymogi określone w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM).
2. Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, posiadający licencje sportowe "Ż" i nie posiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM.
3. W odniesieniu do klubów zagranicznych biorących udział w rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi, wyrażenie "zawodnik krajowy" występujące w ust. 1 i 3 należy rozumieć jako: zawodnik posiadający obywatelstwo kraju, którego federację reprezentuje klub zagraniczny; przez udokumentowanie obywatelstwa zawodnika należy rozumieć publikację komunikatu GKSŻ z potwierdzeniami zawodników.
4. W składzie każdej drużyny może być zgłoszony jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako "gość", o ile spełnione są warunki określone w odpowiednich przepisach Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym.

Rozdział 5
Obowiązki organizatora meczu

Art. 780.
1. Godzinę rozpoczęcia meczu wyznacza jego organizator, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2. Godzina rozpoczęcia meczu wyznaczana przez organizatora:
- w dzień powszedni godzina nie może być wcześniejsza niż godzina 16.00 i późniejsza niż godzina 21.00,
- w dzień wolny od pracy i dzień świąteczny nie może być wcześniejsza niż godzina 14.00 i późniejsza niż godzina 21.00.
2. Godziny rozpoczęcia meczów, z których będzie przeprowadzana transmisja telewizyjna, wyznacza GKSŻ w porozumieniu z telewizją po zasięgnięciu opinii zainteresowanych organizatorów. O godzinie rozpoczęcia meczów telewizyjnych GKSŻ powiadamia organizatorów zawodów niezwłocznie po jej ustaleniu.

Rozdział 6
Drużyny rezerwowe

Art. 781.
1. Do rozgrywek DM II Ligi dopuszcza się drugie (rezerwowe) drużyny klubów Ekstraligi i I Ligi.
2. Warunkiem zgłoszenie drugiej drużyny jest posiadanie przez klub licencji, o której mowa w art. 752 ust. 3.
3. Druga drużyna może być zgłoszona do rozgrywek nie później niż 7 dni od uzyskania licencji.
4. Druga drużyna nie ma prawa awansu do ligi, w której występuje pierwsza drużyna.

Art. 782.
1. Kluby mające drużyny w dwóch ligach, muszą do dnia 1 marca przedstawić do zatwierdzenia przez GKSŻ składy osobowe obu swych drużyn, z tym, że drużyna z wyższej ligi musi liczyć minimum 7 zawodników.
2. Członkowie kadry narodowej seniorów i juniorów nie mają prawa startu w drugiej drużynie klubowej.
3. Tylko zawodnicy drugiej drużyny klubowej (niższej ligi) mają prawo startu w drużynie wyższej ligi z ty jednak, że jeżeli zawodnik drugiej drużyny będzie w składzie pierwszej drużyny 4 razy, staje się automatycznie następnym zawodnikiem pierwszej drużyny i traci prawo do startu w niższej lidze.

Cały regulamin jest dostępny tutaj.

Komentarze (27)
avatar
MCII
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
W zeszłym sezonie Rawicz korzystał z goscia w postaci Strzelca z Zielonki , jak chłopak miał grzać ławe wolał jechać w Rawiczu co mu wyszło na dobre bo zaczoł pojawiać się w sładzie Eligi, tak Czytaj całość
avatar
yes
25.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
baraboszkin: dziękuję. Stal II Rzeszów w 1999 widziałem w roczniku zaczynającym się od: rlach. Gdy będę miał czas przejrzę dla zaspokojenia własnej ciekawości po „podanych śladach”. 
avatar
yes
25.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Przykładowe mecze drużyn z Rzeszowa
5.04.1999r. I liga z Bydgoszczą 41:49 jechali: Świst, Kuciapa, G. Rempała, Winiarz, Kasper, T.Rempała, Rybka
25.04.1999r. II liga z Częstochową 37:53 jechali
Czytaj całość
avatar
yes
25.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Stal Rzeszów miała w 1999 roku Stal II Rzeszów, nawet nieźle szło w 2. lidze:
10. Unia Tarnów
11. Stal II Rzeszów
12. ŚLĄSK Świętochłowice
13. Wanda Kraków
Nie wnikałem w przepisy, nie patrzyłe
Czytaj całość
dandalini
25.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
pomysł z juniorami jak najbardziej mi się podoba , bo wiadomo dobry junior to handicap dla druzyny, ale nie podoba mi się takie wypożyczanie takich zawodników co z tego że taki tomasz gollob pr Czytaj całość