Fogo Unia - PGE Marma: Sędzia i komisarz do oceny

Speedway Ekstraliga przesłała wniosek do Głównej Komisji Sportu Żużlowego o zbadanie, czy sędzia i komisarz toru meczu Unia Leszno - PGE Marma Rzeszów działali zgodnie z przepisami.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Fogo Unia Leszno i PGE Marma Rzeszów otrzymały surowe kary od Komisji Orzekającej Speedway Ekstraligi za wydarzenia podczas meczu 10. kolejki ENEA Ekstraligi. Lista przewinień obu klubów nie była długa. Komisja Orzekająca zdecydowała się jednak surowo potraktować oba kluby. Teraz przyszedł czas na ocenę działań sędziego Jerzego Najwera i komisarza toru Stanisława Pieńkowskiego. - Zgodnie z umową pomiędzy Speedway Ekstraligą, a Główną Komisją Sportu Żużlowego skierowaliśmy do GKSŻ wniosek o zbadanie, czy sędzia i komisarz toru podczas meczu Fogo Unia Leszno - PGE Marma Rzeszów nie złamali regulaminu. GKSŻ jest właściwym organem do oceny działań obu panów - powiedział dla SportoweFakty.pl prezes Enea Ekstraligi - Wojciech Stępniewski.

GKSŻ określi, czy sędzia i komisarz popełnili błędy. Jeżeli takowe zostaną stwierdzone, to podobnie jak oba kluby, czeka ich kara. Jakie kary mogą zostać nałożone na sędziego Jerzego Najwera? Wachlarz kar został określony w artykule 318 Przepisów Dyscyplinarnych Sportu Żużlowego, który brzmi:

"Za przewinienia sędziów nakłada się następujące kary i środki dyscyplinarne:
1) za nie wykonywanie lub nieterminowe wykonywanie czynności wynikających z przepisów regulaminów, zarządzeń i uchwał GKSŻ lub SE:
- kara pieniężna od 1000 do 10000 zł
- zawieszenie
2) za przyjmowanie lub usiłowanie przyjęcia korzyści w jakiejkolwiek postaci w zamian za stronnicze kształtowanie wyniku zawodów:
- dyskwalifikacja
3) za usiłowanie lub podejmowanie niegodnych działań (szantaż, zastraszenie, oszustwo, itp.):
- kara pieniężna
- zawieszenie na okres od 1 roku
- dyskwalifikacja
4) za popełnienie błędu regulaminowego:
- zawieszenie na okres od 1 do 24 miesięcy
5) za nieusprawiedliwione nieprzybycie na zawody, na które był wyznaczony:
- zawieszenie na okres od 3 do 24 miesięcy
6) za nieusprawiedliwione spóźnienie się na zawody, które:
a) nie spowodowało opóźnienia w ich rozpoczęciu
- ostrzeżenie
b) spowodowało opóźnienie w ich rozpoczęciu
- zawieszenie na okres do 12 miesięcy
7) za pobranie ekwiwalentu sędziowskiego oraz wypłat od organizatora w wysokości przekraczających ustalenia regulaminowe:
- kara pieniężna od 1000 do 5000 zł oraz zawieszenie na okres do 6 miesięcy oraz zwrot nienależnie pobranych świadczeń
8) za nie wysłanie na adres GKSŻ lub SE sprawozdania w regulaminowym terminie:
- kara pieniężna 1000 zł
9) za nieprzestrzeganie Kodeksu Etyki Sędziów Żużlowych:
- kara pieniężna od 1000 do 10000 zł
- zawieszenie na okres do 24 miesięcy
10) za publiczne wypowiedzi lub działania mogące naruszyć lub narazić na utratę dobrego wizerunku bądź imienia, poniżyć lub znieważyć PZM, GSKŻ, SE, klub, osoby urzędowe i funkcyjne, członków władz PZM, GKSŻ, SE, klubów bądź ich przedstawicieli albo pracowników, zawodników, menedżerów, trenerów, mechaników lub narazić je na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania powierzonej funkcji lub działalności (np. kry-tyczne lub obraźliwe wypowiedzi w ramach wywiadów prasowych, radiowych, telewizyjnych, konferencji prasowych, itp.):
- kara pieniężna od 1000 zł do 20000 zł
11) za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie nałożonych obowiązków:
- zawieszenie na okres do 1 roku

Które "paragrafy" dotycząc sędziego Najwera? Sędzia uznał, że tor nadaje się do jazdy i nakazał rozpoczęcie spotkania. Jednak pod wpływem nacisków ze strony drużyny rzeszowskiej zarządził kolejne prace na torze. Jeżeli GKSŻ stwierdzi błędy sędziego, to mogą one wynikać z punktu 4 i 11, które przewidują karę zawieszenia.

Regulamin nie precyzuje, jakie kary mogą spotkać komisarza toru, gdyż nie poświęca mu osobnego punktu.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×