Sylwetki finalistów Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (cz.2)

7 września na torze w Tarnowie odbędzie się finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. O złoty medal juniorskiego czempionatu walczyć będzie osiemnastu zawodników.

7. Kamil Pulczyński (Unibax Toruń)

Data urodzenia: 30.04.1992 (Toruń)
Wychowanek: Unibax Toruń

Kamil Pulczyński treningi żużlowe zaczął w wieku 12 lat, a jego pierwszym szkoleniowcem był Stanisław Miedziński. Od początku swojej kariery Pulczyński związany jest z Unibaksem Toruń. Żużlową licencję uzyskał on w 2008 roku, a dwa lata później zadebiutował w meczu ligowym w barwach toruńskich Aniołów. Na początku kariery Pulczyński był w cieniu swojego brata bliźniaka Emila, który notował lepsze rezultaty. W 2011 roku Kamil był już podstawowym juniorem drużyny z Torunia.

Obecny sezon dla Kamila Pulczyńskiego jest ostatnim w gronie juniorów. Starty w barwach Unibaksu Toruń łączył on z gościnnymi występami w ekipie Orła Łódź. W zawodach indywidualnych Kamil Pulczyński nie odnosił wielkich sukcesów. Będzie to dla niego drugi w karierze start w finale MIMP. W 2010 roku Pulczyński był rezerwowym i w jednym wyścigu wywalczył punkt.

8. Adam Strzelec (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

Data urodzenia: 15.03.1994 (Zielona Góra)
Wychowanek: Falubaz Zielona Góra

"Joker" od początku swojej żużlowej kariery związany jest ze Stelmet Falubazem Zielona Góra. W 2009 roku Strzelec pozytywnie przebrnął przez egzamin licencyjny i początkowo startował w rozgrywkach młodzieżowych. Miejsce w podstawowym składzie ekipy spod znaku Myszki Miki Strzelec wywalczył sobie w sezonie 2011. W kolejnym roku starty w macierzystym klubie łączył z występami w rawickim Kolejarzu.

Przed sezonem 2013 musiał on zmienić barwy klubowe, a powodem takiej decyzji był zbyt wysoki KSM. "Joker" został wypożyczony do Dospel Włókniarza Częstochowa, gdzie dopiero w drugiej części sezonu wywalczył miejsce w podstawowym składzie. Co ciekawe, Strzelec w tym sezonie reprezentuje trzy kluby. W meczach Ekstraligi jeździ w barwach Lwów, w rozgrywkach młodzieżowych startuje w ekipie z Zielonej Góry, a do tego jako gość wystąpił w kilku meczach Kolejarza Rawag Rawicz. Będzie to dla niego trzeci start w finale MIMP.

9. Szymon Woźniak (składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz)

Data urodzenia: 06.05.1993 (Tuchola)
Wychowanek: Polonia Bydgoszcz

Woźniak swoją przygodę z czarnym sportem rozpoczął startując na miniżużlu, gdzie był jednym z najlepszych zawodników. Jako jeden z nielicznych Polaków wziął udział w finale mistrzostw świata w tej odmianie speedwaya. Już w wieku 15 lat uzyskał licencję żużlową, a rok później zadebiutował w barwach bydgoskiej Polonii. Miał on pewne miejsce w składzie, a z roku na rok Woźniak notował coraz lepsze rezultaty.

Największym dotychczasowym indywidualnym sukcesem Woźniaka jest drugie miejsce w tegorocznym finale Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów. Reprezentował również Polskę na arenie międzynarodowej. W 2010 zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Woźniak po raz trzeci w karierze wystąpi w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

10. Artur Czaja (Dospel Włókniarz Częstochowa)

Data urodzenia: 23.01.1994 (Tarnowskie Góry)
Wychowanek: Włókniarz Częstochowa

Żużlową licencję "Józek" uzyskał w 2010 roku. Już rok później zadebiutował w meczu ligowym Dospel Włókniarza Częstochowa i był podstawowym juniorem Lwów. Swoje wysokie umiejętności pokazał w gościnnych występach w barwach KSM-u Krosno. W trzech pojedynkach w barwach Wilków Czaja wywalczył 36 punktów i dwa bonusy.

W tym roku Czaja jest pewnym punktem walczącego o medale Dospel Włókniarza Częstochowa. "Józek" wywalczył również awans do finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W niedawnym finale Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów Czaja był trzeci, a w finale Brązowego Kasku zajął czwartą pozycję. Czaja po raz pierwszy w karierze awansował do finału MIMP jako jego pełnoprawny uczestnik. Wcześniej raz zakwalifikował się jako rezerwowy, ale ani razu nie wyjechał na tor.

11. Paweł Przedpełski (Unibax Toruń)

Data urodzenia: 23.06.1995 (Toruń)
Wychowanek: Unibax Toruń

"Pawełek" jest największym objawieniem tego sezonu. Młodszy z braci Przedpełskich nieoczekiwanie jest jednym z liderów Unibaksu Toruń. Co ciekawe, początkowo nie chciał on jeździć na żużlu, lecz w końcu trenerom w Toruniu udało się go namówić na starty na żużlowym torze. Mimo zaledwie 18 lat często w rozgrywkach Ekstraligi kończy on mecze z dwucyfrową zdobyczą punktową, a jego jazda wzbudza podziw w wielu ekspertach sportu żużlowego.

W tym sezonie Przedpełski zwyciężył w rozegranym na torze w Toruniu finale Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów. Nic zatem dziwnego, że wychowanek Unibaksu jest uznawany za jednego z faworytów do zwycięstwa w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

12. Łukasz Przedpełski (GKM Grudziądz)

Data urodzenia: 05.05.1992 (Toruń)
Wychowanek: Unibax Toruń

Starszy z braci Przedpełskich do obsady tarnowskiego finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski wskoczył za kontuzjowanego Rafała Malczewskiego. Będzie to dla niego debiutancki start w imprezie tej rangi. W ostatnich sezonach Przedpełski był w cieniu braci Pulczyńskich, lecz w rozgrywkach młodzieżowych notował dobre rezultaty.

W barwach Unibaksu w rozgrywkach ligowych Przedpełski zadebiutował w 2012 roku. W dwóch meczach nie zdobył jednak żadnego punktu. Rok wcześniej startował w barwach Speedway Wandy Kraków. Z kolei w tym sezonie Przedpełski został wypożyczony do walczącego o Ekstraligę GKM-u Grudziądz.

Źródło artykułu: