Przy planowaniu projektu budżetu na rok 2014, miasto Poznań w ramach budżetu obywatelskiego miało do rozdysponowania 10 milionów złotych. W drodze głosowania projekt "Sportowy Golaj" zakładający między innymi renowację stadionu Olimpii zajął trzecie miejsce i miał być realizowany za 5,8 miliona złotych. Szanse na powrót sportu żużlowego do Poznania dzięki głosowaniu obywateli wzrosły. Pozytywnym sygnałem było również przejęcie przez miasto obiektów w Lasku Golęcińskim. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie projekt "Sportowy Golaj" zostanie zrealizowany w mniejszym zakresie. Zadecydowano bowiem, że w ramach budżetu obywatelskiego wyremontowana zostanie również hala Arena, w której w październiku rozegrany został mecz o Superpuchar Polski siatkarzy. Co to oznacza dla projektu "Sportowy Golaj"? - Spotkaliśmy się z prezydentem Poznania panem Ryszardem Grobelnym. Zakładaliśmy zaraz po ogłoszeniu wyników, że w ramach naszego projektu, w każdej działce będziemy musieli obciąć wydatki tak, aby zmieścić się w kwocie 5,8 miliona złotych. Prezydent obawiał się jednak, że obcięcie spowoduje, że projekt nie zostanie zrealizowany we właściwy sposób. Dlatego postanowiliśmy, że wykonamy projekt za 3,5 miliona złotych. Zakłada on przebudowę toru, futbol amerykański, kolarstwo, dosypanie sjenitu i krzesełka. Słowem wszystko oprócz wieżyczki sędziowskiej - powiedział dla SportoweFakty.pl Arkadiusz Ładziński.
Prezes PSŻ Poznań jest zadowolony z tego rozwiązania. Spowoduje ono, że już w 2014 roku, stadion będzie gotowy do rozgrywania zawodów żużlowych. - Jesteśmy z tego rozwiązania zadowoleni, ponieważ ta kwota pójdzie tylko i wyłącznie na remonty. Sprawy projektów i pozwoleń, czyli tak zwane "papiery" będą leżały po stronie pana prezydenta. Rok czy dwa lata temu mogliśmy tylko o takim rozwiązaniu marzyć. Przejęcie przez miasto i POSiR obiektu to początek remontu. Wszystkie te działania mają doprowadzić do sytuacji, że w 2014 stadion będzie gotowy do rozgrywania zawodów żużlowych. My ze swojej strony z kolei zrobimy wszystko, aby w 2015 roku, na Olimpię powrócił żużel w ligowym wydaniu - zadeklarował Ładziński.
Wyłączenie z projektu "Sportowy Golaj" realizacji wieżyczki sędziowskiej nie oznacza, że nie zostanie ona wyremontowana. - Wieżyczka jest wpisana w projekt, ale jej remont jest odłożony w czasie. Nie odrzucamy tego, tylko po prostu traktujemy to jako kolejny punkt remontu. Będziemy rozmawiali ze sponsorami na temat możliwości pomocy przy remoncie wieżyczki, ale najpierw rozpocznijmy to, co najważniejsze - dodał prezes PSŻ.
Realizacja projektu "Sportowy Golaj" to dla kibiców sportu żużlowego w Poznaniu bardzo dobra wiadomość. Remont musi bowiem zostać zrealizowany w 2014 roku! - Już w tym roku mają wystartować prace projektowe tak, aby na wiosnę rozpocząć już prace remontowe. Trzeba bowiem pamiętać, że kwota, która została nam przyznana w ramach budżetu obywatelskiego, musi zostać wydatkowana w 2014 roku. Takie są obostrzenia, ale dla nas to dobra informacja, bo na koniec 2014 roku będziemy mogli powiedzieć, że mamy przebudowany tor. Oczywiście będziemy rozmawiali również z innymi podmiotami na temat pomocy przy tym projekcie, bo traktujemy rok 2014 jako początek większej przebudowy stadionu. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że kwota 3,5 miliona złotych na tak duży stadion, nie jest wysoka - zakończył Arkadiusz Ładziński.
Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!