Robert Dowhan chce mniejszej stawki VAT od biletów

8 procent - tyle w tej chwili wynosi stawka podatku VAT od biletów dla klubów sportowych. Zmniejszenia jej albo nawet zerowej stawki chciałby Robert Dowhan, który złożył w tej sprawie oświadczenie.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski

Senator w piśmie skierowanym do Andrzeja Biernata, Ministra Sportu i Turystyki tłumaczy m.in., iż "w związku z niełatwą sytuacją gospodarczą w kraju, także w wielu klubach sportowych panuje obecnie trudna koniunktura, a dodatkowo kibice mają wobec klubów duże oczekiwania."

Robert Dowhan uważa, że wprowadzenie mniejszej lub zerowej stawki podatku VAT od biletów mogłoby się przyczynić do podniesienia poziomu polskiego sportu wyczynowego, profesjonalnego funkcjonowania klubów sportowych czy lepszą promocję kraju przez organizację ciekawych sportowych widowisk.

Oświadczenie Roberta Dowhana:

Oświadczenie złożone przez Senatora Rzeczypospolitej Polskiej
Roberta Dowhana
na 48. Posiedzeniu Senatu VIII kadencji

Oświadczenie skierowane do Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata oraz Ministra Finansów Mateusza Szczurka w sprawie ustępstwa w postaci mniejszej lub zerowej stawki podatku VAT od biletów dla klubów sportowych

Jako Senator Rzeczpospolitej Polskiej, aktywny działacz sportowy od 10 lat prowadzący z sukcesami jeden z najlepszych klubów żużlowych SPAR Falubaz Zielona Góra oraz wieloletni przedsiębiorca, wnoszę o ustępstwo w postaci mniejszej lub zerowej stawki podatku VAT od biletów dla klubów sportowych.

W związku z niełatwą sytuacją gospodarczą w kraju, także w wielu klubach sportowych panuje obecnie trudna koniunktura, a dodatkowo kibice mają wobec klubów duże oczekiwania.

Kilka lat temu został wprowadzony podatek VAT na bilety od organizowanych imprez sportowych. Wiązało się to wtedy z zakupem dużej liczby drukarek fiskalnych, co wygenerowało kolejne koszty, a w konsekwencji wymogło na klubach sportowych odprowadzanie w tej chwili 8 proc. podatku ze sprzedaży biletów. Bilety te w niektórych klubach stanowią nawet 50 proc. budżetu, co jest sporą kwotą, praktycznie niemożliwą do zrekompensowania poprzez inne przychody. Kluby sportowe starają się o sponsorów, którzy nie zawsze są w stanie wypełnić lukę finansową, natomiast kibice wymagają przede wszystkim wysokich wyników i występów największych gwiazd sportu, co jest dla nich motywacją do przyjścia na mecze. Kluby sportowe, w których na trybunach występuje niska frekwencja, nie odczuwają tego podatku tak dotkliwie, jak te gromadzące komplet publiczności na trybunach.

Podniesienie poziomu polskiego sportu wyczynowego, profesjonalne funkcjonowanie klubów sportowych czy promocja kraju przez organizację ciekawych sportowych widowisk to przecież ważne założenia polityki Państwa Polskiego. W tym celu uważam za zasadne wsparcie klubów w postaci ustępstwa na zasadzie wprowadzenia mniejszej lub zerowej stawki podatku VAT od biletów. Jeżeli takie wsparcie mają inne podmioty, to dlaczego kluby sportowe nie są objęte tym zwolnieniem? Kluby te są przecież w większości prowadzone jak firmy, z wielu czynności gospodarczych, które wykonują, odprowadzają także niemałe kwoty do budżetu państwa w postaci różnych podatków, a nie tylko VAT-u.

Apeluję o podjęcie wspólnych działań Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Finansów. Należy zastanowić się nad pomocą klubom sportowym, dlatego w tym stanie rzeczy uważam powyższe działania za słuszne i uzasadnione. Jednocześnie bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź.


Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×