Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Festiwal upadków - Stal Gorzów vs. Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk (relacja)

Po istnym festiwalu upadków w Gorzowie, faworyzowana Stal wygrała z outsiderem rozgrywek Renault Zdunek Wybrzeżem Gdańsk różnicą trzydziestu punktów.
Krzysztof Wesoły
Krzysztof Wesoły

Takie rozstrzygnięcie meczu w Gorzowie przewidywali chyba wszyscy kibice czarnego sportu. Nawet mimo że Stal musiała sobie w starciu z Renault Zdunek Wybrzeżem Gdańsk radzić bez swojego najlepszego zawodnika i kapitana, Krzysztofa Kasprzaka, ekipie znad morza nie dawało się większych szans na nawiązanie walki. Zgodnie z oczekiwaniami żółto-niebiescy rozgromili outsidera tegorocznych rozgrywek różnicą aż trzydziestu punktów.


Spotkanie Stali i Wybrzeża było jednym z najbardziej zagrożonych spośród wszystkich zaplanowanych na niedzielę meczów. Tor został odpowiednio wcześniej ubity, jednak piątkowe opady deszczu były dla organizatorów bezlitosne. Ostatecznie łaskawa pogoda i ciężka praca pozwoliły przygotować tor do meczu. Nie był on jednak w idealnym stanie, bo kibice poza kilkoma ciekawymi wyścigami zobaczyli też sporo niebezpiecznych sytuacji. Przede wszystkim przez rynnę, która wytworzyła się na wyjściu z pierwszego łuku. - Wszyscy wiedzieli, że jest tam takie miejsce i jeśli ktoś w nie wjechał, to łapał ogromną przyczepność. Nie było to bezpieczne i widać było, że wielu zawodnikom nie udało się ominąć tego miejsca - komentował po zawodach Thomas H. Jonasson, lider gości w tym meczu.

Zawodników bardzo często wyrzucało w górę, jednak większości z nich udawało się opanować motocykl. Tyle szczęścia nie miał Marcel Szymko, który w jedenastym wyścigu dość niespodziewanie wysuwał się za plecy prowadzącego Fredrika Lindgrena. Gdańszczanin zahaczył o motocykl Szweda, któremu jednak udało się wybronić, lecz sam Szymko bardzo mocno uderzył w płot. Na tor automatycznie wyjechała karetka, która zabrała zawodnika do szpitala. Całe szczęście podczas zawodów podano komunikat, iż Szymko odzyskał przytomność i rusza nogami.

W tym samym miejscu upadł też Artur Mroczka, jednak o centymetry ominął go Bartosz Zmarzlik i skończyło się na potłuczeniach. Poza tym zawodnicy upadali głównie na łukach. W siódmym wyścigu dwa razy leżał Jonasson i po drugiej sytuacji został wykluczony przez sędziego. W dziesiątym biegu z kolei ciasno w pierwszy łuk wszedł Adrian Cyfer i zamknął przy krawężniku Krystiana Pieszczka, który nie opanował motocykla i spowodował upadek swój oraz juniora Stali. Motocykl dla bezpieczeństwa położył też Tomasz Gapiński. Sędzia z tego wyścigu wykluczył zawodnika z Gdańska, choć ten nie zgodził się z decyzją arbitra i uznał, że to Cyfer popełnił błąd.

Gorzowianie tego meczu po prostu nie mogli przegrać. Cała drużyna punktowała bardzo równo, zawodnicy nie popełniali błędów na dystansie i brutalnie wykorzystywali wszystkie, które przytrafiły się po stronie gości. Liderem Stalowców w tym meczu był Linus Sundstroem, który na torze miał się w ogóle nie pojawić. Awaryjnie został jednak ściągnięty w miejsce Kasprzaka, który w sobotę doznał kontuzji podczas Speedway Best Pairs Cup w Landshut. Dla Szweda były to bardzo ważne zawody, bo po kontuzji wrócił Tomasz Gapiński i w niedzielę dostał w końcu szansę zaprezentowania swoich umiejętności. Nie był to jednak ten sam "Gapa", którego kibice pamiętają z końcówki ubiegłego roku. W obliczu dobrej postawy Piotra Świderskiego, trener Piotr Paluch nie powinien zatem mieć problemu z wyborem składu na następne spotkanie Stali z Unibaksem Toruń.

W ekipie z Gdańska zadebiutował z kolei Fredrik Lindgren, który zastąpił dotychczasowego lidera drużyny, Leona Madsena. Szwed nie spisał się jednak dobrze, a już na pewno nie jak na lidera przystało. Dopiero w dwóch ostatnich wyścigach "Fredka" znalazł odpowiednie ustawienia. Doświadczenie z gorzowskiego toru było z kolei atutem Jonassona, który jako jedyny potrafił nawiązać walkę z miejscowymi. Bardzo groźny był też Mroczka, który w Gorzowie spędził dwa lata. Renault Zdunek Wybrzeże przegrało ten mecz aż trzydziestoma punktami, choć dla gospodarzy nie był to łatwy pojedynek. Niejednokrotnie musieli oni odbijać pozycje na dystansie lub bronić się przed zaciekłymi atakami do ostatnich metrów. - Ten wynik nie odzwierciedla tego, ile wysiłku włożyliśmy dziś w walkę - powiedział po zawodach Krystian Pieszczek.

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 30
1. Artur Mroczka - 6 (2,1,w,2,1)
2. Marcel Szymko - 1 (0,0,1,w)
3. Fredrik Lindgren - 7 (2,2,0,3,d)
4. Renat Gafurow - 1 (0,0,1,0)
5. Thomas H. Jonasson - 10 (2,w,3,3,2)
6. Krystian Pieszczek - 5+1 (1,3,w,1*,0)
7. Dominik Kossakowski - 0 (0,0,-)

Stal Gorzów - 60
9. Linus Sundstroem - 11 (1,2,3,2,3)
10. Piotr Świderski - 10+2 (3,1,2*,2,2*)
11. Matej Zagar - 9 (3,3,-,3,-)
12. Tomasz Gapiński - 5+2 (1,2*,1,1*)
13. Niels Kristian Iversen - 9+1 (3,3,2*,-,1)
14. Adrian Cyfer - 5+1 (2*,1,2,0)
15. Bartosz Zmarzlik - 11 (3,1,3,1,3)

Bieg po biegu:
1. (60,97) Świderski, Mroczka, Sundstroem, Szymko 4:2
2. (61,04) Zmarzlik, Cyfer, Pieszczek, Kossakowski 5:1 (9:3)
3. (61,11) Zagar, Lindgren, Gapiński, Gafurow 4:2 (13:5)
4. (60,09) Iversen, Jonasson, Zmarzlik, Kossakowski 4:2 (17:7)
5. (61,12) Zagar, Gapiński, Mroczka, Szymko 5:1 (22:8)
6. (61,03) Iversen, Lindgren, Cyfer, Gafurow 4:2 (26:10)
7. (61,14) Pieszczek, Sundstroem, Świderski, Jonasson (w/su) 3:3 (29:13)
8. (61,09) Zmarzlik, Iversen, Szymko, Mroczka (w/u) 5:1 (34:14)
9. (61,08) Sundstroem, Świderski, Gafurow, Lindgren 5:1 (39:15)
10. (61,22) Jonasson, Cyfer, Gapiński, Pieszczek (w/su) 3:3 (42:18)
11. (61,27) Lindgren, Świderski, Zmarzlik, Szymko (w/u) 3:3 (45:21)
12. (61,12) Zagar, Mroczka, Pieszczek, Cyfer 3:3 (48:24)
13. (61,24) Jonasson, Sundstroem, Gapiński, Gafurow 3:3 (51:27)
14. (61,07) Sundstroem, Świderski, Mroczka, Pieszczek 5:1 (56:28)
15. (60,57) Zmarzlik, Jonasson, Iversen, Lindgren (d2) 4:2 (60:30)

Sędzia: Grzegorz Sokołowski,
Widzów: 13 500 osób,
NCD uzyskał Niels Kristian Iversen - 60,09 s., w biegu nr IV.

Wybierz najlepszego zawodnika
Moje Bermudy Stal Gorzów
wybierz zawodnika
 • Tomasz Gapiński
 • Linus Sundstroem
 • Niels Kristian Iversen
 • Piotr Świderski
 • Matej Zagar
 • Bartosz Zmarzlik
 • Adrian Cyfer
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
wybierz zawodnika
 • Artur Mroczka
 • Krystian Pieszczek
 • Renat Gafurow
 • Marcel Szymko
 • Fredrik Lindgren
 • Tomas H. Jonasson
 • Dominik Kossakowski
Wydarzenie:

Stal Gorzów - Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Sędzia:

Grzegorz Sokołowski


Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Na którego zawodnika Piotr Paluch powinien postawić w następnym meczu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (78)
 • nekro-f Zgłoś komentarz
  Czyżby Stal Gorzów przyszłym mistrzem Polski? Coś mi się tak wydaje...
  • Komar owad pospolity Zgłoś komentarz
   W Kobyłce festiwal upadków, gdyż na torze od niepamiętnych czasów wilcze doły, redliny albo wały z sypkiej nawierzchni. Część toru twarda a część kopna, specjalnie przygotowana pod
   Czytaj całość
   przeciwnika. Brakuje tylko min i granatów...
   • Jak Feniks z popiołu Zgłoś komentarz
    Cetrali rybnej nie stać na równoczesny start Madsena i Lindgrena.
    • Profesor88 Zgłoś komentarz
     Dlaczego Lindgren zastąpił dobrego Madsena, a nie słabszego Gafurowa?
     • Paweł P Zgłoś komentarz
      Zwycięstwo wysokie,ale wcale nie takie gładkie,trener Paluch powinien do końca i w każdym biegu wystawiać najsilniejszy i podstawowy skład już niech tak nie przesadza z takimi dzikimi
      Czytaj całość
      zmianami owszem młodzi czy też słabsi muszą się objeżdżać,ale jeśli potwierdzać supremację to do końca bez względu czy to przeciwnik z czuba czy z dołu tabeli,przykładowo Adrian Cyfer jest już dojrzałym zawodnikiem i sam juz musi zapracowywać na swoją przynajmniej meczową markę i notoryczne wstawianie go np.za Mateja Zagara,który aż tak na razie nie błyszczy nie zawsze musi się podobać.Dziwne trochę jest też to,że gorzowscy żużlowcy wpadają w dziury czy inne pułapki na własnym torze muszą to wyeliminować,nie może być tak że jak pogoda spłata figla np. deszcz to zaczynamy jechać niepewnie i to na własnym torze wiadomo tłumiki itp.ale kiedyś jakoś nie było takiego gęgania że tor inny niż był.Ciekawe jakby wyglądał wczorajszy mecz gdyby rywalem stali był ktoś z góry tabeli jakiś mocniejszy zespół mogę się mylić ale przeczuwałbym niemałe kłopoty gospodarzy brak Kasprzaka,Gapiński jeszcze bez formy,słabszy chwilowo okres Iversena czy Zmarzlika,nie tak błyskotliwy jak choćby rok temu Zagar.To raczej Gdańsk był bardziej słaby niż Gorzów mocny w niedzielę.Jeżeli gorzowianie chcą dobrze wypaść w Toruniu i w meczu z Falubazem muszą się bardzo sprężyć.
      • KLM Zgłoś komentarz
       Niestety, ale ewidentnie widać że Wybrzeże odstaje od pozostałych ekip ekstraligowych. O ile w Gdańsku jeszcze próbują przynajmniej nawiązać walkę, o tyle na wyjazdach jest bardzo
       Czytaj całość
       kiepsko. Szkoda że tak jest bo mecze wygrywane przez jakąkolwiek z drużyn 30 punktami to nie jest nic ciekawego dla kibiców.
       • eefiffoT Zgłoś komentarz
        link do wypadku z udziałem Szymki
        • KS_STAL Zgłoś komentarz
         ...redaktorki to moze by tak nad tabela popracowali, a nie w ciemno ustawiaja kolejnosc klubow faworyzujac swoj klubik.
         • light Zgłoś komentarz
          Kolejny raz antyżużel w Gorzowie. Czy ktoś z tym w końcu zrobi porządek!!??
          • pijack666 Zgłoś komentarz
           Komisarza toru powinni po tym meczu zamknąć a conajmniej wyrzucić od 1 biegu była rynna,a on zlewka pytam po co ci komisarze sa chyba tylko po to żeby psuć widowiska bo napewno nie jest
           Czytaj całość
           bezpieczniej
           • RavStal Zgłoś komentarz
            Sędzia nakazał równanie tej rynny przy wyjściu z 1 łuku dopiero po upadku Szymko, a wcześniej wpadali w nią Iversen i Świderski i tylko że dzięki doświadczeniu uniknęli upadków. Mam
            Czytaj całość
            nadzieję że z Marcelem nic poważnego sie nie stało bo ten upadek wyglądał bardzo groźnie. Nasz młyn też dał dzisiaj popis po tym upadku szkoda słów.
            • RavStal Zgłoś komentarz
             Sędzia nakazał równanie tej rynny przy wyjściu z 1 łuku dopiero po upadku Szymko, a wcześniej wpadali w nią Iversen i Świderski i tylko że dzięki doświadczeniu uniknęli upadków. Mam
             Czytaj całość
             nadzieję że z Marcelem nic poważnego sie nie stało bo ten upadek wyglądał bardzo groźnie. Nasz młyn też dał dzisiaj popis po tym upadku szkoda słów.
             • MarcinSTALG Zgłoś komentarz
              Skąd te typy na Linus'a w Toruniu ?? Choć Gapiński bo kontuzji ale ma większe doświadczenie od Sundstrom'a
              Zobacz więcej komentarzy (18)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×