Walkę o mistrzostwo Europy czas zacząć! - 1. Finał SEC w Güstrow (zapowiedź)

Nadeszła pora rozpocząć rywalizację o tytuł najlepszego żużlowca w Europie. Już w niedzielę na stadionie żużlowym w niemieckim Güstrow odbędzie się pierwszy tegoroczny finał SEC.

Turniej w Güstrow zapoczątkuje batalię o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy w zreformowanych przez polską firmę One Sport mistrzostwach. Podobnie jak rok temu, tak i teraz żużlowcom przyjdzie rywalizować w 4. finałach. Po zawodach w Niemczech cykl przeniesie się do rosyjskiego Togliatti, następnym gospodarzem będzie duńskie Holsted, natomiast całość zostanie zwieńczona we wrześniu w Częstochowie.
[ad=rectangle]
Speedway European Championships w ubiegłym roku pokazał, że walka o tytuł mistrza Starego Kontynentu może być nie mniej ciekawa, jak o miano najlepszego żużlowca globu. W zeszłym sezonie byliśmy świadkami czterech bardzo emocjonujących turniejów. Dopiero ostatni z nich rozstrzygnął o tym, do kogo trafiły medale. Ponadto One Sport wraz z organizatorami poszczególnych rund zadbali o to, by jakość tworzonego produktu była jak najwyższa. Dodatkowe eventy towarzyszące zawodom, oprawy imprez, powtórki z perspektywy kasków zawodników, liczne wywiady, a to wszystko transmitowane przez najbardziej popularną stację o tematyce sportowej na świecie - Eurosport. To musiało dać pozytywne rezultaty i już zainteresowanych organizacją turniejów finałowych w tym roku było znacznie więcej.

Tytułu Indywidualnego Mistrza Europy bronić będzie Martin Vaculik. Słowak sięgnął po złoty medal w zeszłym roku po fantastycznych zawodach w Rzeszowie, które wówczas wieńczyły cykl. Rozstrzygnięcie to było dosyć zaskakujące, gdyż przed turniejem głównym kandydatem do triumfu był Nicki Pedersen. Duńczyk posiadał pięciopunktową przewagę nad Vaculikiem, lecz ten był w stanie ją zniwelować. - Zdobycie tytułu IME było dla mnie wspaniałym uczuciem. Do Rzeszowa jechałem z myślą by powalczyć, ale nie spodziewałem się, że sięgnę po najcenniejsze trofeum - w taki sposób komentuje zeszłoroczne wydarzenia Martin Vaculik.

W tym roku stawka SEC jest wyrównana. Vaculik, zważywszy na jego świetną formę, jest jednym z kandydatów do głównej nagrody. Słowak jednak nie nabija sobie głowy myślami, które nakazywałyby mu obronę trofea za wszelką cenę. - Chcę zrobić wspaniałe show dla kibiców. Dam z siebie wszystko w każdym wyścigu. Gwarantuję, że pojadę na 100 procent. W głowie siedzi tylko to żeby dobrze bawić się w każdej rundzie. Chcę dać kibicom to, czego zawsze od żużlowca oczekują, czyli dobrą jazdę, widowisko, adrenalinę. Taki cel mi przyświeca - mówił w rozmowie z naszym portalem mistrz Europy. Kogo oprócz niego można upatrywać w roli faworytów? Na pewno groźny będzie Nicki Pedersen. Polscy kibice liczą jednak przede wszystkim na rodaków. W tegorocznym cyklu SEC wystartuje 4. reprezentantów biało-czerwonych. Każdy z nich niejednokrotnie udowadniał na międzynarodowej arenie, że stać go na wiele. Analizując aktualne formy Polaków, najpewniejsi wydają się być Patryk Dudek i Janusz Kołodziej.

Martin Vaculik będzie bronić w tym roku tytułu IME
Martin Vaculik będzie bronić w tym roku tytułu IME

Oprócz tak uznanych nazwisk w żużlowym świecie jak dotychczas wspomniani, a ponadto Emil Sajfutdinow, czy Andreas Jonsson, w SEC nie mogło zabraknąć jeźdźców głodnych sukcesów, którzy od niedawna prezentują wysoki poziom w światowym speedwayu. Czarnym koniem całego tegorocznego cyklu może być Peter Kildemand. Duńczyk ma świetny sezon. Niedawno wystartował z dziką kartą w Grand Prix Danii, gdzie wjechał do finału. Poza "Pająkiem" takim zawodnikiem, który może pokusić się o sprawienie psikusa bardziej utytułowanym rywalom jest Kenni Larsen. Rodak Kildemanda również radzi sobie w tym roku bardzo dobrze. Od młodszego o rok krajana różni go to, że w Polsce startuje na zapleczu ENEA Ekstraligi.

Niestety w minionym sezonie cykl SEC kończył w trochę kadłubowej obsadzie, gdyż kilku zawodników nabawiło się urazów, które wyeliminowały ich z rywalizacji. Kjastas Puodżuks na przykład doznał kontuzji nadgarstka w jednej z rund mistrzostw Starego Kontynentu. Tego rodzaju pech nie opuszcza organizatorów i uczestników. Już w Gustrow zabraknie Grigorij Łaguta. Rosjaninowi 20 czerwca odnowiła się kontuzja nogi. "Grisza" najprawdopodobniej nie wystartuje również w swojej ojczyźnie w zawodach w Togliatti. To niewątpliwie ogromna strata, gdyż Łaguta znany jest z zadziorności i widowiskowej jazdy. W roku 2013 sięgnął po brązowy medal IME. W Niemczech zastąpi go pierwszy rezerwowy cyklu, Maksim Bogdanow. Miejmy nadzieję, że kolejnych poszkodowanych nie będzie.

Czy Peter Kildemand okaże się "czarnym koniem" tegorocznego cyklu SEC?
Czy Peter Kildemand okaże się "czarnym koniem" tegorocznego cyklu SEC?

Należy także wspomnieć o formule rozgrywania zawodów. Po 20. wyścigach fazy zasadniczej dwóch zawodników z największymi zdobyczami od razu trafi do finału. Żużlowcy z miejsc 3-6 staną natomiast do walki o finał w tzw. biegu ostatniej szansy.

Początek imprezy w Güstrow zaplanowano na godzinę 18:30, natomiast pierwszy wyścig na 19:00. Zawody na żywo pokaże Eurosport. Ponadto relację LIVE będzie można śledzić za pośrednictwem naszego portalu.

Lista startowa zawodów w Güstrow:
1. #1 Martin Vaculik (Słowacja)
2. #21 Maksim Bogdanow (Łotwa)
3. #16 Christian Hefenbrock (Niemcy)
4. #20 Tomasz Gollob (Polska)
5. #313 Kenni Larsen (Dania)
6. #27 Janusz Kołodziej (Polska)
7. #25 Peter Kildemand (Dania)
8. #69 Patryk Dudek (Polska)
9. #84 Martin Smolinski (Niemcy)
10. #13 Jonas Davidsson (Szwecja)
11. #5 Nicki Pedersen (Dania)
12. #89 Emil Sajfutdinow (Rosja)
13. #33 Adrian Miedziński (Polska)
14. #169 Andrzej Lebiediew (Łotwa)
15. #100 Andreas Jonsson (Szwecja)
16. #19 Jurica Pavlic (Chorwacja)

R1. Kai Huckenbeck (Niemcy)
R2. Tobias Busch (Niemcy)

Informacje o torze (za speedwayeuro.com):
Długość: 298 metrów
Szerokość na łukach: 10-12 metrów
Rekord toru: 56,50 sek. - Piotr Protasiewicz
Nawierzchnia: Żużel

Bieg po biegu:

BiegPole APole BPole CPole D
1 Vaculik Bogdanow Hefenbrock Gollob
2 Larsen Kildemand Kołodziej Dudek
3 Davidsson Pedersen Smolinski Sajfutdinow
4 Jonsson Lebiediew Pavlic Miedziński
5 Miedziński Vaculik Larsen Smolinski
6 Lebiediew Davidsson Bogdanow Kołodziej
7 Pedersen Jonsson Kildemand Hefenbrock
8 Gollob Dudek Sajfutdinow Pavlic
9 Kołodziej Pavlic Vaculik Pedersen
10 Sajfutdinow Larsen Jonsson Bogdanow
11 Dudek Smolinski Hefenbrock Lebiediew
12 Miedziński Gollob Davidsson Kildemand
13 Kildemand Sajfutdinow Lebiediew Vaculik
14 Bogdanow Miedziński Dudek Pedersen
15 Pavlic Hefenbrock Davidsson Larsen
16 Smolinski Kołodziej Gollob Jonsson
17 Vaculik Dudek Jonsson Davidsson
18 Smolinski Bogdanow Kildemand Pavlic
19 Hefenbrock Sajfutdinow Miedziński Kołodziej
20 Larsen Lebiediew Pedersen Gollob

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Źródło artykułu: