Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Kto najlepszym zawodnikiem Enea Ekstraligi? - Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi (zapowiedź)

W piątek w Tarnowie po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Pierwotnie zawody miały się odbyć w ubiegłą niedzielę.
Dawid Cysarz
Dawid Cysarz

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa
Niestety na ten termin przełożono Grand Prix Łotwy, które było zaplanowane na sobotę w Rydze. Tor w stolicy Łotwy nie nadawał się do jazdy i zdecydowano się je rozegrać w niedzielę w Daugavpils. Wymusiło to odwołanie zawodów w Tarnowie. Jednak władze Enea Ekstraligi szybko znalazły nową datę na zmagania najlepszych zawodników ligi.

Pomysł przeprowadzenia takiego turnieju, na wzór mistrzostw brytyjskiej Elite League, pojawił się już kilka lat temu, jednak nie udawało się go zrealizować. W tegorocznym sezonie w końcu postanowiono zorganizować zawody o miano najlepszego w Enea Ekstralidze.

Każdy z uczestników turnieju otrzyma 4000 złotych netto (oprócz żużlowców, którzy zajmą w zawodach miejsca od 1 do 3 oraz zawodników rezerwowych). Zwycięzca turnieju otrzyma 10 000 złotych netto, drugi zawodnik 7000 złotych netto, a trzeci 5000 złotych netto. W celu zapewnienia odpowiedniej obsady, wprowadzono także karę za nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku takiej sytuacji zawodnik będzie musiał zapłacić 100 000 złotych.


Pierwotnie w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi miało wziąć po dwóch zawodników z każdego klubu w myśl reguły: 1 zawodnik krajowy i 1 obcokrajowiec - najwyżej sklasyfikowani według średnich biegopunktowych po rozegraniu X rundy Drużynowych Mistrzostw Polski (DMP). Jednak ze względu na przełożenie turnieju i kolizję piątkowego terminu z rozgrywkami lig zagranicznych oraz finałem Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Tarnowie zabraknie Nielsa Kristiana Iversena, Andreasa Jonssona, Michaela Jepsena Jensena i Pawła Przedpełskiego. Już wcześniej z powodu kontuzji ze startu zrezygnowali Peter Kildemand i Grzegorz Walasek.

Miejsce nieobecnych zajmą Emil Sajfutdinow, Adrian Miedziński, Piotr Protasiewicz i Matej Zagar. Rosjanin wystartuje w miejsce Jepsena Jensena, bowiem w kadrze częstochowskich Lwów nie ma już zawodników zagranicznych. Tym samym Unibax Toruń jako jedyny będzie miał trzech przedstawicieli w zawodach. Natomiast SPAR Falubaz Zielona Góra reprezentować będą dwaj polscy żużlowcy.

Mimo braku kilku zawodników turniej w Tarnowie zapowiada się niezwykle ciekawie. Kibice, którzy pojawią się na stadionie będą mogli obejrzeć w akcji najlepszych zawodników świata. Na starcie imprezy pojawią się m.in. uczestnicy cyklu Grand Prix Tai Woffinden, Nicki Pedersen, Jarosław Hampel, Darcy Ward czy Indywidualny Mistrz Polski Krzysztof Kasprzak. Ze ścisłej światowej czołówki zabraknie jedynie Grega Hancocka, bowiem lepszą średnią od Amerykanina w ekipie Grupy Azotów Unii Tarnów posiada Słowak Martin Vaculik.

Fani Jaskółek z pewnością najmocniej będą ściskać kciuki za Słowakiem i Januszem Kołodziejem. Wychowanek Unii w zeszły czwartek był trzeci podczas IMP w Zielonej Górze i zapowiada, że na swoim domowym torze spróbuje powalczyć o zwycięstwo. - Traktuję te zawody bardzo poważnie, jak każde, w których startuje. To jest jednak wyjątkowa sprawa, bo pojadę na swoim torze, przed moimi tarnowskimi fanami. Nie wypada podchodzić do takiej imprezy z jakąkolwiek taryfą ulgową. Stawka jest świetna i na pewno mobilizuje do zwycięstw - powiedział Kołodziej.

Janusz Kołodziej i Martin Vaculik będą reprezentować tarnowski zespół w piątkowych zawodach Janusz Kołodziej i Martin Vaculik będą reprezentować tarnowski zespół w piątkowych zawodach
Turniej w Tarnowie zostanie przeprowadzony według nowej formuły. Po rundzie zasadniczej dwóch najlepszych jeźdźców awansuje bezpośrednio do finału. Z kolei zawodnicy z miejsc 3-10 wystąpią w dwóch półfinałach. Zwycięzcy tych biegów wystartują w decydującym wyścigu dnia.

Lista startowa:
1. Darcy Ward (Unibax Toruń)
2. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
3. Matej Zagar (Stal Gorzów)
4. Janusz Kołodziej (Grupa Azoty Unia Tarnów)
5. Jarosław Hampel (SPAR Falubaz Zielona Góra)
6. Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław)
7. Leon Madsen (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
8. Emil Sajfutdinow (Unibax Toruń)
9. Nicki Pedersen (Fogo Unia Leszno)
10. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)
11. Adrian Miedziński (Unibax Toruń)
12. Przemysław Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
13. Piotr Protasiewicz (SPAR Falubaz Zielona Góra)
14. Rune Holta (KantorOnline Viperprint Włókniarz Częstochowa)
15. Martin Vaculik (Grupa Azoty Unia Tarnów)
16. Artur Mroczka (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

17. Ernest Koza (Grupa Azoty Unia Tarnów)
18. Damian Dąbrowski (Grupa Azoty Unia Tarnów)

Początek zawodów: godz. 20:00
Sędzia: Krzysztof Meyze

Ceny biletów:
Trybuna główna - 50 zł
Pozostała część stadionu (normalny) -35 zł
Pozostała część stadionu (ulgowy) - 25 zł
Program A4 - 10zł
Obowiązują karnety!

Bilety ulgowe przysługują: emerytom, rencistom, dzieciom powyżej 7-go roku życia, młodzieży szkolnej oraz studentom do 25-go roku życia (rocznik 1989) za okazaniem odpowiedniego dokumentu poświadczającego do ulgi, dzieci do lat 7 wstęp za darmo.

W dniu zawodów sprzedaż biletów w kasie nr 10 (od strony parku) od godz. 14:00.
Pozostałe kasy otwarte od godziny 18:00.
Otwarcie bram stadionu o godzinie 18:00.

Kto zostanie Indywidualnym Międzynarodowym Mistrzem Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (57):
Zobacz więcej komentarzy (44)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×