Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

SK Saławat wycofał się z rozgrywek rujnując rosyjski kalendarz. Będą surowe kary

Kierujący baszkirskim klubem Denis Sajfutdinow podjął bardzo kontrowersyjną decyzję, która zrujnowała pozostałości rosyjskiego kalendarza żużlowego.
Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

Z jednej strony jesteśmy świadkami wspaniałych sukcesów Rosjan, takich jak zwycięskie występy Emila Sajfutdinowa i Grigorija Łaguty na finale SEC, z drugiej zaskakują nas coraz bardziej wieści o postępującej degrengoladzie rosyjskiego speedwaya w całości.

W ostatnich dniach tamtejszym środowiskiem żużlowym wstrząsnęła wiadomość, że Denis Sajfutdinow, który od dwóch lat kieruje klubem SK Saławat zawiadomił Komisję Torową Motocyklowej Federacji Rosji o wycofaniu klubu (ze skutkiem natychmiastowym) z wszystkich pozostałych do rozegrania w tym sezonie rozgrywek. Jako powód tej radykalnej decyzji wskazał niesprawiedliwe jego zdaniem sędziowanie podczas rozgrywanego w minionym tygodniu turnieju Drużynowych Mistrzostw Rosji Juniorów. Odmowa startu w pozostałych w kalendarzu zawodach ma być swoistą formą protestu.


Przypomnijmy, że w maju z rozgrywek ligi rosyjskiej, nie rozgrywając w niej ani jednego spotkania, z powodów finansowych wycofał się SK Oktiabrskij. Tym samym w lidze startowały regularnie tylko cztery kluby. Teraz ich liczba zmniejszyła się do trzech. 

Nie jest tajemnicą, że kłopoty finansowe przeżywa od dłuższego czasu także SK Saławat. Klub ten wystawiał na mecze u siebie skład wzmacniany Emilem Sajfutdinowem i Sebastianem Ułamkiem, a na wyjazdy wysyłał drużynę złożoną w większości z juniorów. Wszystkie mecze zakończyły się wysokimi porażkami i nic nie jest już w stanie zmienić ostatniej lokaty w tabeli. Wydaje się więc, że w Saławacie czekano jedynie na okazję, aby mieć wymówkę i nie polecieć na październikowy, kosztowny mecz z Wostokiem Władywostok. Takim powodem ma być wymienione wcześniej niesprawiedliwe sędziowanie na zawodach juniorów.

Denis Sajfutdinow swoją decyzją zszokował żużlowa Rosję Denis Sajfutdinow swoją decyzją zszokował żużlowa Rosję
Decyzja o wycofaniu Saławatu z rozgrywek spowoduje, że nie odbędzie się wspomniany mecz ligowy we Władywostoku. Ponadto w finale Pucharu Rosji Par rywalizować będą jedynie zawodnicy z Bałakowa, Togliatti i Władywostoka. Z kolei podczas zaplanowanego na wtorek w Togliatti drugiego finału mistrzostw Rosji U-21 za zawodników Saławatu wstawiać trzeba będzie rezerwowych, a ostatni finał zaplanowany na Dalekim Wschodzie w ogóle zostanie odwołany. 

Należy oczekiwać, że wkrótce na SK Saławat nałożony zostanie szereg kar dyscyplinarnych. Jedną z nich jest kara finansowa w wysokości 500 tysięcy rubli. Klub może też zostać pozbawiony licencji i prawa organizacji w przyszłości zawodów żużlowych. Już teraz rozpatrywany jest "czarny scenariusz", w którym w przyszłym sezonie w rozgrywkach ligowych w Rosji pojawią się tylko trzy kluby. By zapewnić odpowiednią ilość meczów, drużyny będą musiały rywalizować między sobą czterokrotnie, po dwa razy na torze własnym i na wyjeździe.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (7):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Ciekawie się robi w tej Rosji,kluby oddalone od siebie daleko lata się samolotami sprzęt jedzie dwa tygodnie a to wszystko kosztuje.Zawodnik też chce zarobić jazdy nie wiele więc
  Czytaj całość
  zaciągają się do armii zaciężnej by jakoś żyć ,Jak widać nie wszystkim się to udaje. Fanów też za wiele nie ma na trybunach więc wszystko idzie w upadłość,
  • yes Zgłoś komentarz
   "SK Saławat wycofał się..." - czy faktycznie jest to wycofanie się? W innym miejscu SF napisały: "AK Cereas Slany zrezygnowało..."
   Czytaj całość
   http://www.sportowefakty.pl/zuzel/468886/ak-cereas-slany-zrezygnowalo-z-polfinalu-marketa-praga-w-finale Kłopoty mają kluby nie tylko w lidze polskiej.
   • bodzio 1 Zgłoś komentarz
    Ma chłop racje słabo dbają tak maja mogą mu na pędzel skoczyć
    • Krzyżacy Zgłoś komentarz
     jak by ktoś miał pytania dlaczego Emil nie chce GP to odpowiedź jest pośrednio zawarta w artykule. tak federacja w Rosji wspiera swoją ligę i swoich zawodników
     • Hockley Zgłoś komentarz
      [quote] Już teraz rozpatrywany jest "czarny scenariusz", w którym w przyszłym sezonie w rozgrywkach ligowych w Rosji pojawią się tylko trzy kluby. By zapewnić odpowiednią ilość meczów,
      Czytaj całość
      drużyny będą musiały rywalizować między sobą czterokrotnie, po dwa razy na torze własnym i na wyjeździe.[/quote] W tym też w dalekim Władywostoku. Ten sport w Rosji w wydaniu rozgrywkowym upadnie lada chwila. Zostaną pojedynczy zawodnicy, którym udało się zakotwiczyć na zachodzie, w Polsce, w Szwecji czy w Danii. Dramat. Wszystko to dzieje się obok sukcesów tych, którzy zaliczają się do światowej czołówki: Sajfutdinowa i braci Łagutów.
      • SirQaz Zgłoś komentarz
       Przyjrzyjcie sie bo to samo bedzie niedlugo w polskim zuzlu. Ten sport umiera. Tylko rewolucja finansowa i WYCOFANIE ZATKANYCH TLUMIKOW moze uratowac ten sport
       • Barter22 Zgłoś komentarz
        To co się dzieje w rosyjskim żużlu jest dziwne z jednej strony sukcesy zawodników czego najlepszym przykładem jest wczorajszy turniej SEC a z drugiej upadające i wycofujące się z ligi
        Czytaj całość
        kluby , czołowi zawodnicy nie startują w kadrze w DPŚ, zawodnicy jadą po groźbą stracenia licencji. Szkoda że nie wszędzie jest tak dobrze jak w Polsce.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×