Władze miasta debatowały na temat pomocy dla częstochowskiego żużla. Giełda kością niezgody w Częstochowie!

23 października odbyła się 56. zwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy, na której poruszono między innymi temat finansowania częstochowskiego żużla.

Prawie 20 lat temu Stowarzyszenie Włókniarz Częstochowa powołało do życia giełdę towarową, która w swoim założeniu część zysków miała przekazywać na rzecz szkolenia młodych żużlowców. Tak było do 2012 roku. Od tego momentu to Spółka była uprawniona do otrzymywania wpływów z giełdy.
[ad=rectangle]
Jednak po tym, jak Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego odebrało Spółce licencję na starty w sezonie 2015, pojawiło się wiele pytań dotyczących finansowania tego podmiotu. Na ten aspekt zwrócono uwagę podczas 56. zwyczajnej sesji Rady Miasta Częstochowy. - Giełda w tej chwili jest w posiadaniu Spółki, która jak wiemy straciła licencję i nie będzie w przyszłym sezonie występować w jakichkolwiek ligach sportowych. W związku z tym stała się zwykłym przedsiębiorstwem. Założeniem giełdy było wspieranie Spółki, która uczestniczy w lidze. W tej chwili w tej lidze nie uczestniczy. Wszyscy wspominali o potrzebie przekazania giełdy na rzecz Stowarzyszenia. Na ten problem chciałem zwrócić uwagę. Listopad jest miesiącem, w którym nastąpi sprzedaż stanowisk giełdowych i lwia część wpływów z giełdy przekazywana jest do klubu. W tym momencie do klubu, który nie prowadzi już działalności sportowej. Walczyliśmy o kwotę 100 tysięcy złotych na szkolenie młodzieży, a tymczasem kwota kilkukrotnie wyższa może trafić w nie wiadomo czyje ręce i nie wiadomo, na co zostanie ona przeznaczona. Proszę prezydenta o podjęcie natychmiastowych działań. Jeżeli ta kwota zostałaby przeznaczona na rzecz Stowarzyszenia, to mamy załatwioną 1/4 budżetu rocznego potrzebnego do startu w II lidze. Przyszedłem tutaj, aby zwrócić uwagę na fakt, że kilkaset tysięcy złotych może pomóc w ratowaniu częstochowskiego żużla i trafić do Stowarzyszenia, zamiast do prywatnej kieszeni - mówił podczas sesji radny Łukasz Banaś, były wiceprezes Włókniarza Częstochowa.

Kolejni radni podkreślali, że giełda miała w swoim założeniu wspierać szkolenie młodzieży, a właśnie tym zajmuje się - z sukcesami - dowodzone przez Michała Świącika Stowarzyszenie. Prezes Stowarzyszenia CKM był również obecny na sesji Rady Miasta i prosił o wsparcie, przypominając jednocześnie sukcesy częstochowskiej młodzieży w minionym sezonie. Michał Świącik nie chciał jednak wypowiadać się w kwestii tego, komu powinna służyć giełda. Głos zabrał za to za pośrednictwem Facebooka przedstawiciel firmy KJG - Artur Sukiennik. Pod artykułem serwisu wczestochowie.pl Sukiennik napisał: - Panie prezesie jeszcze nic pan nie zrobił, a już pan rządzi i dzieli. Lew, o którego pan się opiera również jest własnością spółki. Stowarzyszenie tylko żąda, a za czyje pieniądze został doprowadzony teren giełdy, aby sprzedawcy mogli handlować w lepszych warunkach? Stowarzyszenie miało giełde przez ostatnie 10 lat i czy pan może się pochwalić rozliczeniem wpływów? Nie, bo po co? Obecnie z giełdy stowarzyszenie ma takie wpływy że żaden sponsor Klubu poza KJG tyle nie przeznaczył na żużel w Częstochowie. Również pańscy podopieczni nigdy nie mieli lepszego sprzętu po za tym który zakupiło KJG. (...) Spółka w ciągu 2 lat spłaci zawodników i nie będzie to pana zasługa. Panu życzę większej uczciwości niż u poprzedników i dbania o młodzież, która jest solą Włókniarza i proszę nie kazać oddawać sprzętu Hubertowi, który ja kupiłem, dotyczy to także innych wychowanków. Powodzenia.

Po wpisie Artura Sukiennika widać, że kwestia giełdy towarowej budzi olbrzymie emocje. I trudno się temu dziwić, skoro przynosi tak duże dochody. W chwili obecnej giełda posiada około 200 stanowisk, za które pod koniec każdego roku pobierana jest opłata w wysokości 600 zł. W skali roku sama sprzedaż tych stanowisk to przychód rzędu 120 tysięcy złotych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w 2012 roku Spółka postawiła sobie cel w postaci rozwoju giełdy, a tym samym zwiększenia przychodów z jej działalności.

Drugim, ważnym aspektem w kontekście sytuacji częstochowskiego żużla omawianej na sesji Rady Miasta było to, czy zasadne jest wypłacenie ostatniej transzy dotacji, jak przypadała Spółce, w świetle pozbawienia jej licencji na starty w sezonie 2015. Przypomnijmy, że w grę wchodziło 350 tysięcy złotych. W tym zakresie wątpliwości radnych rozwiał wiceprezydent Częstochowy. - Transza musiała być zgodnie z umową wypłacona. Próbowaliśmy wstrzymać tę transzę do rozstrzygnięcia, komu się ona należy. Mamy w tej chwili decyzję i transza w całości (pomniejszona o należność Spółki za stadion) została 20 października przelana na rzecz Spółki. Według mojej wiedzy umowa jest sformułowana tak, że jeżeli Spółka nie będzie startowała w lidze, to nie będzie miała tytułu do pozyskiwania środków z działalności giełdy. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje coś takiego jak terminy wypowiedzenia. Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, że konieczna jest rozmowa na temat finansowania Stowarzyszenia, bo to nie jest tylko kwestia wpływów z giełdy - wyjaśnił Jarosław Marszałek.

W świetle wypowiedzi prezydenta jasne stało się, że władze miasta będą dążyły do pozbawienia Spółki dochodów z giełdy towarowej. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość spłaty zadłużenia Spółki względem zawodników, o którym pisał Artur Sukiennik. Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił jednocześnie uwagę na trzeci, bardzo ważny aspekt, dotyczący możliwości finansowania Stowarzyszenia. Problemem jest bowiem nie tylko kwestia tego, komu będą należały się wpływy z działalności giełdy towarowej, ale również prawna możliwość finansowania Stowarzyszenia. Rozporządzenie prezydenta w zakresie finansowania częstochowskiego sportu z puli przeznaczonej na promocję miasta mówi jasno, że środki te mogą być przekazywane jedynie Spółkom i to prowadzącym drużyny na najwyższym poziomie ligowym. Jasnym stało się zatem, że Stowarzyszenie CKM Włókniarz nie spełnia tych warunków i na ten moment nie będzie mogło liczyć na wsparcie z budżetu przeznaczonego na promocję miasta.

Sytuacja w Częstochowie rozwija się dynamicznie. Przyszłość żużla leży w tym momencie w rękach Stowarzyszenia CKM Włókniarz, które może liczyć na przychylność władz miasta. Takie jasne deklaracje padały przynajmniej na sesji Rady Miasta. Powstaje jedynie pytanie, czy niezbędnych zmian, także związanych z przepisami, uda się dokonać w odpowiednim czasie.

na Twitterze!

Komentarze (222)
avatar
alaska
27.10.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
netoperek: Czytaj całość
avatar
Poldi
27.10.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na fb znalazłem taką informację. Co wy na to?
------------------------------------
Dla kibicow Wlokniarza.
11.09.2014 powolano do zycia spolke CKM Operator Sp z o.o. Udzialowcami spolki sa: Dar
Czytaj całość
avatar
ADITRN
27.10.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ten caly pan sukienka nie powinien wogole zabierac glosu w dyskusji... co to za jego pieniadze nie zostalo kupione, ale, ze mial prywatne umowy z emilem i łaguta, ktorym nie placil to juz nie k Czytaj całość
avatar
Qaz
26.10.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ZAPRASZAM NA BLOGA GDZIE POSTARALEM SIE POLICZYC DOKLADNIE WYDATKI I WPLYWY JAKIE MIAL W TYM SEZONIE WLOKNIARZ, GDZIE KONKLUZJA (MOJA) JEST PROSTA - KLUB ZOSTAL POPROSTU ZRUJNOWANY I ROZKRADZIO Czytaj całość
avatar
Adam Boryszko
26.10.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
zwykłe pranie pieniedzy i tyle zycze włókniarzowi powrotu do normalnych lat i walki o wielkie cele.