Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Kibice żużlowi napisali petycję do Władimira Putina

Zdesperowani rosyjscy kibice, sądząc że ich narodowy wódz może odmienić niemal wszystko, zbierają podpisy pod elektroniczną petycją wskazującą na opłakane położenie rosyjskiego żużla.
Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

Położenie żużla u naszych wschodnich sąsiadów z każdym rokiem staje się coraz trudniejsze. Wydaje się, że po sezonie 2014, w którym rozgrywki drużynowych mistrzostw Rosji dokończyły jedynie trzy kluby nadszedł moment krytyczny. Istnieje realne zagrożenie, że w przyszłym roku, z braku wystarczającego finansowania rozgrywki ligowe mogą wcale się nie odbyć.


Jedną z nielicznych w Rosji organizacji, jaka przez lata wspierała funkcjonowanie niektórych klubów jest zarejestrowana w stolicy Baszkirii Ufie Fundacja Dobroczynna "Ural". To ona sponsorowała SK Saławat i wcześniej SK Oktiabrskij, a w sezonie zimowym Nikołaja Krasnikowa i jego Baszkortostan Ufa. Logo tej fundacji widniało także na kombinezonie Emila Sajfutdinowa. Fundacja ta, oprócz żużla wspierała też działalność w innych dyscyplinach sportowych, między innymi w hokeju, gdzie wizytówką był wielokrotny mistrzowski zespół Saławat Julajew. Kilka tygodni temu dalsza działalność tej organizacji stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Rządowym dekretem, w związku z podejrzeniami o malwersacje, zablokowane zostały jej finansowe konta.
Logo fundacji Ural może na zawsze zniknąć z kombinezonu Emila Sajfutdinowa Logo fundacji Ural może na zawsze zniknąć z kombinezonu Emila Sajfutdinowa
Na 15 listopada zaplanowano w Moskwie konferencję sprawozdawczo-wyborczą Motocyklowej Federacji Rosji. Środowisko żużlowe nie ma jednak nadziei na związaną z tym faktem odmianę sytuacji i lepsze czasy dla żużla.

Zdesperowani kibice wystosowali na Kreml petycję i za pośrednictwem internetu zbierają pod nią podpisy. Petycję skierowano bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. Przytaczamy jej oryginalną treść:

Szanowny Władimirze Władimirowiczu! SK Saławat może utracić swojego generalnego sponsora BF Ural. W SK Oktiabrskij także z każdym rokiem nie wystarcza pieniędzy na uczestnictwo w drużynowych mistrzostwach Rosji. Kolejny klub, SK Turbina ma od paru lat podobne problemy! Trochę lepiej wygląda sytuacja w Togliatti i Władywostoku, ale jeśli Saławat straci swego sponsora to do rozgrywek wcale nie przystąpi!

W takiej Polsce są aż trzy ligi, a w rosyjskich mistrzostwach mamy ledwie pięć drużyn, z czego dwie nie kończą rozgrywek z powodu finansowych problemów.

Jeden z najlepszych żużlowców Rosji, Emil Sajfutdinow dwa lata pod rząd rezygnuje z udziału w światowej serii Grand Prix, oczywiście też z powodów finansowych.

Władimirze Władimirowiczu, ta dyscyplina sportu jest bardzo popularna! Rosyjscy zawodnicy zdobywali mnóstwo nagród na europejskim i światowym poziomie! Prosimy, pomóżcie odrodzić się rosyjskiemu żużlowi!


Trwa akcja zbierania poparcia pod petycją, która w zamierzeniu ma lawinowo zapełnić elektroniczne skrzynki kremlowskiej poczty. Wśród podpisów znaleźć można nazwiska byłych i obecnych zawodników oraz kibiców z całej Rosji, Polski a nawet Wysp Brytyjskich.

Uważasz, że petycja ma szanse na powodzenie? Jaka będzie reakcja Putina?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (53):
Zobacz więcej komentarzy (40)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×