Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Stal Gorzów vs Unia Leszno w tabeli wszech czasów

W minionym sezonie rozgrywki rangi mistrzostw Polski zdominowały drużyny z Gorzowa i Leszna, które umocniły się na czele medalowej klasyfikacji wszech czasów.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Biorąc pod uwagę wszystkie zawody rangi mistrzowskiej organizowane pod auspicjami Polskiego Związku Motorowego, najbardziej utytułowanymi, a co za tym idzie najbardziej zasłużonymi dla polskiego żużla drużynami są Unia Leszno, Stal Gorzów i Polonia Bydgoszcz. Dwa pierwsze zespoły w tym sezonie walczyły o złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski i zdominowały również inne mistrzowskie imprezy. Swój dorobek za sprawą Szymona Woźniaka powiększyli jednak również Poloniści.


Postanowiliśmy przeanalizować historię sportu żużlowego w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy wyniki z wszystkich imprez rangi mistrzowskiej i sporządziliśmy specjalne zestawienie najbardziej zasłużonych drużyn w kraju. Podzieliliśmy je na dwie grupy. W jednej z nich wzięliśmy pod uwagę rezultaty Drużynowych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, Indywidualnych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych.

W drugim z naszych zestawień do wyżej wymienionych imprez dodaliśmy finały Złotego Kasku, Srebrnego Kasku i Brązowego Kasku, a także Drużynowy Puchar Polski, Indywidualny Puchar Polski, Drużynowe Mistrzostwa Ligi Juniorów, Indywidualne Mistrzostwa Ligi Juniorów, Puchar PZMot oraz Młodzieżowy Puchar PZMot.

Oba zestawienia otwiera leszczyńska Unia, która w ogólnym rozrachunku ma na swoim koncie 179 medali. 107 z nich Byki zdobyły w rozgrywkach rangi mistrzostw Polski. To o dwa mniej niż Stal Gorzów, lecz leszczynianie mają w swoim dorobku więcej złotych krążków. W tym sezonie o medalowy dorobek Unii zadbali przede wszystkim juniorzy. Po sezonie 2014 Byki mają na swoim koncie łącznie o jedenaście złotych medali więcej niż Stalowcy. 

Unia Leszno dominowała w rozgrywkach w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W pionierskich czasach dla polskiego żużla Byki zdobyły sześć złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski z rzędu! Udana dla ekipy z Wielkopolski była również pierwsza dekada XXI wieku, w której dwukrotnie wygrywała rozgrywki Ekstraligi.

Na drugim miejscu w obu zestawieniach jest Stal Gorzów. Aktualni Drużynowi Mistrzowie Polski łącznie zdobyli 184 medale, w tym 109 w zawodach rangi MP. Najlepszy okres w historii gorzowskiego klubu przypadł na lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku. W tym okresie Stal aż 18 razy kończyła rozgrywki na podium DMP. Po tym bogatym w sukcesy czasie gorzowski klub pogrążył się w kryzysie i nie odgrywał czołowych roli w rozgrywkach.

Dopiero w ostatnich latach Stal ponownie jest jedną z najlepszych drużyn w kraju. - Historia Stali Gorzów zobowiązuje do podejmowania różnych wysiłków. Każdego dnia czujemy odpowiedzialność na plecach za gorzowski żużel. Przyjemnie patrzeć na wyniki z minionego sezonu. To najlepszy rok w historii Stali Gorzów. Zdobyliśmy 5 medali, w tym 3 złote. Przyznam szczerze, że moja historia jako kibica jest krótka, bo ma zaledwie 25 lat. Takiego sezonu jak ten jednak nie pamiętam - powiedział prezes Ireneusz Maciej Zmora.

Na trzecim miejscu wśród najbardziej utytułowanych drużyn żużlowych w Polsce znajduje się Polonia Bydgoszcz, która ma na swoim koncie 143 medale. Bydgoszczanie obecnie zmagają się z dużym kryzysem i jeszcze przez kilka lat nie nawiążą do sukcesów z lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zespół ten sięgnął po dwa DMP, a bracia Gollobie zdobyli wiele medali w imprezach parowych i indywidualnych.

Najbardziej utytułowane zespoły w rozgrywkach rangi mistrzostw Polski:

M Drużyna Złoto Srebro Brąz Razem
1 Unia Leszno 47 35 25 107
2 Stal Gorzów 40 41 28 109
3 Polonia Bydgoszcz 38 27 26 91
4 ROW Rybnik 27 24 24 75
5 KS Toruń 25 28 30 83
6 Falubaz Zielona Góra 25 13 32 70
7 Unia Tarnów 19 16 13 48
8 Sparta Wrocław 13 18 27 58
9 Włókniarz Częstochowa 13 9 17 39
10 Polonia Piła 10 15 7 32

 

Najbardziej utytułowane zespoły wszech czasów we wszystkich zawodach pod auspicjami PZMot:

M Drużyna Złoto Srebro Brąz Razem
1 Unia Leszno 73 56 50 179
2 Stal Gorzów 62 75 47 184
3 Polonia Bydgoszcz 57 43 43 143
4 ROW Rybnik 50 29 39 118
5 Falubaz Zielona Góra 45 33 53 131
6 KS Toruń 42 41 44 127
7 Sparta Wrocław 28 32 39 99
8 Unia Tarnów 27 21 21 69
9 Polonia Piła 19 22 13 54
10 Włókniarz Częstochowa 19 14 26 59

O wyższym miejscu decyduje liczba złotych medali

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (17):

 • Kazek 1959 UNIA LESZNO Zgłoś komentarz
  Chcialbym zobaczyc tabele medalowa wszechczasow bez NAJEMNIKOW
  • KAPSEL KSSG Zgłoś komentarz
   Chaos w SPAR Falubazie 2014-11-09 17:35:11 Sławomir Dudek kandydatem na trenera, prezes Marek Jankowski na wylocie, niepewna przyszłość Jarosława Hampela. Działacze SPAR Falubazu
   Czytaj całość
   Zielona Góra chcą, żeby Dudek został trenerem zespołu w sezonie 2015. - Na razie nie chcę się na ten temat wypowiadać - mówi pan Sławek, ale sprawa jest bardzo poważna. Natomiast wstrzemięźliwość Dudka łatwo można zrozumieć. W końcu decyzja na tak oznacza odcięcie pępowiny i rozluźnienie współpracy z synem Patrykiem. Z drugiej strony nie wiadomo czy propozycja będzie nadal aktualna jeśli prezes Marek Jankowski straci posadę. A to może się zdarzyć dosłownie w każdej chwili. Jak się dowiedział Przegląd Sportowy, senator Robert Dowhan, były prezes a obecnie szara eminencja w klubie, naciska na radę nadzorczą, w której ma ogromne wpływy, żeby zdymisjonowała prezesa. Od pewnego czasu Jankowski i Dowhan są w konflikcie. Ostatnio poróżnili się właśnie o obsadę funkcji szkoleniowca. Dowhan chciał, żeby został nim Piotr Żyto, ale Jankowski się na to nie zgodził, bo stwierdził, że Dudek będzie lepszym trenerem. Warto wiedzieć, że przejęcie kontroli nad klubem przez senatora Dowhana może mieć przykre konsekwencje dla Jarosława Hampela. Po słynnej konferencji prasowej po pierwszym meczu o brąz, na której Hampel ostro skrytykował Dowhana, między panami nie ma chemii. Od osób z bliskiego otoczenia klubu wiemy, że bardzo prawdopodobne jest rozwiązanie kontraktu z zawodnikiem za porozumieniem stron. Jarek ma lukratywny kontrakt na poziomie 2 milionów złotych i dobrą umowę sponsorską z Krono+, ale mógłby się na to zgodzić. Już od ponad miesiąca mówi się, że PGE Marma Rzeszów tylko na to czeka. Gdyby Hampel odszedł to SPAR Falubaz wcale nie będzie musiał robić wielkiej rewolucji w składzie. Wystarczy, że uda się namówić do podpisania kontraktu Grzegorza Walaska (numer 1 na liście życzeń) i klub będzie miał w miarę mocną piątkę seniorów. Tym bardziej, że coraz głośniej o tym, że kara zawieszenia dla młodego Dudka może być skrócona nawet o 3 miesiące. Gdyby tak się stało to zastępca nie będzie potrzebny. Po prostu w trzech, czterech pierwszych kolejkach pewne miejsce w składzie miałby Krzysztof Jabłoński.
   • pilanin Zgłoś komentarz
    Ehh Pila w 10 aż się łezka w oku kreci
     • Papcio Zgłoś komentarz
      UNIA LESZNO i wszystko w temacie:-)
      • Xmen72 Zgłoś komentarz
       Bez Kozery Dumnym, że z tego miasta pochodzę ;D Na żużel chodzę od dzieciaka do dnia dzisiejszego i tak już zostanie. Biało Niebieskie Barwy Królewskie ;D
       • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
        I nawet ten wątek mogą zaślinić zakompleksione płaczki z Torunia.Wciąż ten płacz i żal.Musi to boleć.
        • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
         ciekawe zestawienia.
         • yes Zgłoś komentarz
          Ciekawe podejście do tematu zawodów rangi mistrzowskiej. Kolejności w obu tabelach porównywalne.
          • Szwejk460 Zgłoś komentarz
           Drużyny żużlowe, których już nie ma, ....a szkoda. Śląsk Świętochłowice Sparta Śrem CKS Czeladz Skra Warszawa Wanda Nowa Huta
           • -ROMAN- Zgłoś komentarz
            Piękna tabela:) PS.Falubaz nawet na szprycę się nie łapie.
            • FIS-64 Zgłoś komentarz
             No miło połechtał moją próżność ten artykuł...:)
             • PYRA POZNAŃSKA Zgłoś komentarz
              A ja pamiętam jak pan Waliszko i mądre głowy z c+ ,mówiły ze to zielona góra stolica polskiego żuzla ,to ja się pytam gdzie jest ten falubaz daleko mu do stolicy polskiego zuzla ,druga
              Czytaj całość
              sprawa to ze , nigdy wychowanek stali gorzów nie jezdził w Lesznie ,za to Leszczyński wychowanek juz w Gorzowie zdobywał medale dla Gorzowa ,Pogorzelski ,Kasprza.Zresztą kazdy normalny kibic wie niema w Lesznie zuzla nie było by R.D obruckiego ,R .Okoniewskiego,J.Hampela bo to ziemia Leszczyńska Dziękujemy do widzenia.
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×