Licencyjny problem Gdańska i Częstochowy

Po odebraniu licencji Włókniarzowi Częstochowa i Wybrzeżu Gdańsk, możliwość startu w lidze będą miały jedynie stowarzyszenia funkcjonujące w tych miastach. Pod jakie będą podlegały przepisy?

Przepisy licencyjne dla wszystkich klubów na sezon 2015 są znane. Jedyną niewiadomą pozostaje to, w jaki sposób potraktowane zostaną podmioty z Gdańska i Częstochowy. Po odebraniu licencji spółkom Włókniarza Częstochowa i Wybrzeża Gdańsk, do rozgrywek będą mogły przystąpić jedynie stowarzyszenia z obu miast. Duży wpływ na to, czy otrzymają licencję, powinny mieć zależności pomiędzy oboma podmiotami funkcjonującymi w danym mieście.
[ad=rectangle]
Oba miasta łączy jedno. Stowarzyszenia ze spółkami współpracowały w mniejszym lub większym stopniu. Biorąc jednak pod uwagę wydarzenia historyczne, a przede wszystkim sytuację, kiedy ŻKS Ostrovia przystąpiła do procesu licencyjnego w miejsce KM Ostrów, duże znaczenie może mieć to, czy te same osoby zasiadały we władzach spółki. Tak bowiem było w przypadku ostrowskiego klubu. Część członków zarządu KM Ostrów tworzyła później ŻKS Ostrovię. To spowodowało, że ŻKS Ostrovia musiała wziąć na siebie cześć odpowiedzialności za działania poprzedniego podmiotu.

W tym zakresie w Częstochowie sytuacja wydaje się być jasna. Inne osoby tworzyły spółkę, a inne tworzą stowarzyszenie. Problem pojawia się w przypadku gdańskiej drużyny. Tam w obu podmiotach aktywny był Tadeusz Zdunek. Jak tę sytuację zinterpretuje żużlowa centrala? Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego i członek Komisji Licencyjnej nie rozwiewa jednak w tym zakresie wątpliwości. - O tym będziemy decydowali dopiero w momencie, kiedy stowarzyszenia przystąpią do procesu licencyjnego. Dzisiaj głosów o tym, kto może przystąpić, słyszymy dużo. Każdy przypadek jest jednak odosobniony i podejdziemy do niego indywidualnie - powiedział dla SportoweFakty.pl Piotr Szymański.

Kwestia odpowiedzialności została zresztą uregulowana w przepisach. Podobnie zresztą jak problem stadionu, z którym będą musiały poradzić sobie zarówno kluby z Gdańska i Częstochowy. Paragraf 4, punkt 3, ustęp 1 kryteriów prawnych Regulaminu Licencyjnego stanowi:

Klub nie może otrzymać Licencji w wypadku, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
a) Klub zgłasza we wniosku o nadanie Licencji jako pozostający w jego dyspozycji stadion żużlowy, pozostający w poprzednim sezonie w dyspozycji innego Klubu (dalej: "Inny Klub"), który nie wystąpił o nadanie Licencji na kolejny sezon, utracił ją albo uzyskał decyzję odmowną, a posiada zadłużenie wobec:
- zawodników krajowych i zagranicznych,
- innych klubów żużlowych,
- FIM i FIM Europe oraz kontraktowych promotorów FIM i FIM Europe,
- PZM,
- spółki EŻ,
- osób urzędowych
b) w skład jego organów wchodzi osoba fizyczna będąca w poprzednim sezonie członkiem organu Innego Klubu.Zespół może przyznać Licencję warunkową w wypadku wskazanym w pkt 1 lub 2, w sytuacji, gdy Klub wraz z wnioskiem o nadanie Licencji złoży pisemne zobowiązanie do spłaty należności Innego Klubu do dnia 15 lutego roku, na który wydano Licencję lub do tego dnia zawrze z PZM inne porozumienie w tym zakresie. Brak spłaty przedmiotowych należności w zakreślonym terminie powoduje wygaśnięcie Licencji warunkowej. W wypadkach opisanych w zdaniu poprzedzającym zespół wydaje Licencję ostateczną, gdy Klub dokonał terminowej spłaty należności Innego Klubu lub wywiązuje się należycie z zawartego porozumienia. Na wniosek Klubu PZM może zawierać z Klubem porozumienia dodatkowe dotyczące zakresu obowiązków Klubu, który uzyskuje Licencję w sytuacji opisanej w niniejszym ustępie. Klub wnioskujący o zawarcie takiego porozumienia może być obciążany stosownymi opłatami na rzecz PZM,

O ile problem osobowy można rozwiązać poprzez udowodnienie, że w okresie prezesowania klubem nie powodowało się jego dalszego zadłużenia, o tyle przepis dotyczący stadionu jest jednoznaczny. Oba kluby w przypadku uzyskania licencji musiałyby albo startować w innym mieście, albo liczyć na przychylność komisji licencyjnej.

Źródło artykułu: