KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PLŻ 2: Sezon 2014 pod znakiem obniżek kontraktów zawodników

Główna Komisja Sportu Żużlowego opublikowała listę klasyfikacyjną zawodników za sezon 2014. Na jej podstawie kluby mogą obliczyć podwyżki i obniżki kontraktów na kolejny rok.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Peter Karlsson był w minionym sezonie najskuteczniejszym zawodnikiem Polskiej 2. Ligi Żużlowej. Jednak ani on, ani pozostali zawodnicy z pierwszej trójki tej klasyfikacji, czyli Nicklas Porsing i Karol Baran nie będą mogli liczyć na podwyżki zarobków za sezon 2014.


Na najwyższą podwyżkę może liczyć Kenneth Hansen. Duńczyk w stosunku do sezonu 2013 awansował o 19 pozycji i o tyle procent będą mogły zwiększyć się jego zarobki (jeżeli klub zdecyduje się na taki ruch). Oprócz niego tylko Claus Vissing, Timo Lahti, Tomasz Rempała i Marcin Rempała zanotowali progresję wyników i mogą liczyć na podwyżkę. Znacznie dłuższa jest lista zawodników, których może spotkać obniżka wynagrodzenia. Największy spadek, aż o 14 pozycji zanotował Jesper Monberg. Warto zauważyć, że żaden z zawodników nie "wypracował" maksymalnej podwyżki, ani obniżki zarobków. Z czego wynikają obliczenia podwyżek i obniżek? Przypomnijmy, że na podstawie paragrafu 18 Zbioru Zasad Regulaminu Przynależności klubowej, klub ma prawo do stosunkowego obniżenia lub podwyższenia ogólnej kwoty wynagrodzenia (kwoty stałej i zmiennej) przysługującego zawodnikowi z kontraktu na dany sezon według zasady, że odpowiednio obniżenie lub podwyższenie wynagrodzenia o 1 procent będzie miało miejsce w przypadku odpowiednio obniżenia lub podwyższenia o 1 miejsce pozycji zajmowanej przez zawodnika w klasyfikacji średniej biegopunktowej publikowanej przez odpowiedni dla danych rozgrywek podmiot zarządzający na koniec danego sezonu, w stosunku do miejsca zajmowanego przez zawodnika w tejże klasyfikacji w sezonie poprzednim.

Podwyżek lub obniżek kontraktów można dokonać wg następujących zasad:
- spadek lub awans o 5 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysług ującego zawodnikowi wynagrodzenia o 5%
- spadek lub awans o 10 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 10%
- spadek lub awans o 15 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 15%
- spadek lub awans o 20 miejsc i więcej miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 20%

Stosunkowe obniżenie lub podwyższenia ogólnej kwoty wynagrodzenia nie może być wyższe niż 20%.

Pod uwagę przy ustalaniu rankingu za sezon 2014 wzięci zostali jedynie zawodnicy sklasyfikowani. Za sklasyfikowanego można było uznać żużlowca, którego liczba startów w zawodach ligowych była większa od liczby obliczonej wg formuły:
liczba rund pomnożona przez 4, podzielić przez 2, gdzie: liczba rund jest równa liczbie meczów rozegranych przez drużynę danego zawodnika w okresie, za który obliczana jest średnia biegopunktowa. Średnią indywidualną oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów. Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym.

Oto skrócona wersja klasyfikacji za sezon 2014, która obrazuje, jakie maksymalne podwyżki i obniżki kontraktów czekają sklasyfikowanych zawodników. Poniżej prezentujemy pełną klasyfikację zawodników:

Zawodnik Klub Awans w klasyfikacji % zmiana kontraktu
Kenneth Hansen Wanda 19
Claus Vissing Krosno 13
Timo Lahti Ostrovia 6
Tomasz Rempała Krosno 3
Marcin Rempała Krosno 2
Tobias Busch Krosno -1
Mariusz Fierlej Krosno -4
Stanisław Burza Kolejarz O. -4
Piotr Świst Victoria -6
Marcin Wawrzyniak Ostrovia -6
Mateusz Wieczorek Krosno -7
Ronnie Jamroży Ostrovia -11
Jesper Monberg Victoria -14


Pełna klasyfikacja zawodników za sezon 2014:


Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (7)
 • jasio Zgłoś komentarz
  Jakie średnie, jacy zawodnicy - czcionka 2 i ja mam to widzieć? Jak piszecie artykuły, to też dla ludzi z wadami wzroku.
  • yes Zgłoś komentarz
   Niewielu jest żużlowców w zamieszczonej tabelce. Trzeba być sklasyfikowanym, co wydaje się nie być rzeczą prostą, a przynajmniej nie jest taką przy tylko kilku startujących drużynach.
   Czytaj całość
   Jak zwykle średnie, do tego porównywane z różnych liczb mogą być bardziej umowne niż odzwierciedlające faktyczną sytuację. Do tego mogą mieć wpływ (nie muszą) na decyzję o (cudzych) pieniądzach.
   • Franek Dolas Zgłoś komentarz
    Hmm spadek czy wzrost o 5, 10 pozycji to bardzo często minimalna różnica w średniej,a czasem nawet zawodnik może wykręcić lepszą średnią a spaść w rankingu o te 5 pozycji.I co?Jak
    Czytaj całość
    widać myślicielom naszym znowu inteligencji nie starczyło żeby to ogarnąć.Ale czy ktoś jest zaskoczony?:)
    • chlopak z miasta Zgłoś komentarz
     A ranking komu w GKSZ naleza sie obnizki to zostanie opublikowany? Ano tak, zapomnialem ze tam zarobki wedruja tylko w jedna strone.
     • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
      Ciekawe tabele. Tylko jak wiadomo każdy zawodnik ustala aneks finansowy z klubem co sezon,Jak nauczeni są zawodnicy w Polskich ligach idą tam gdzie więcej dają.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×