KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Urząd Miasta w Pile: Koszt utrzymania stadionu to ok. 700 tys. zł

300 tysięcy złotych rocznie ma płacić Victoria Piła za wynajem stadionu, na którym rozgrywa mecze Polskiej 2. Ligi Żużlowej. Pilski klub nie podpisał jeszcze umowy z władzami miasta.
Dawid Cysarz
Dawid Cysarz

Z tego powodu Victoria nie otrzymała licencji na starty w przyszłorocznych rozgrywkach. Do tej pory pilanie płacili 1000 złotych miesięcznie oraz koszty zużycia energii elektrycznej. Po wygaśnięciu dotychczasowej umowy, władze Victorii otrzymały propozycję wynajmu na nowych warunkach. - Dostaliśmy umowę opiewającą na kwotę 25 tys. zł brutto miesięcznie, co daje rocznie 300 tys. zł, więc blisko połowę naszego budżetu. Nikt z nas tego nie podpisze - poinformował Tomasz Soter.


Swoje oświadczenie w tej sprawie wydali także wspólnie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta w Pile.

Mając na uwadze pojawiające się informacje w sprawie zmiany zasad najmu obiektu sportowego zlokalizowanego przy ul. Bydgoskiej informujemy, że podjęte decyzje mają na celu uporządkowanie zasad wspierania klubów sportowych oraz promocji miasta poprzez sport.

Przygotowywane zmiany są efektem między innymi wniosków klubów sportowych i przedstawicieli mediów. Szczególny wpływ na to miała postawa władz Klubu Żużlowego Victoria Piła, który nie informował w sposób wyczerpujący o wielkości środków publicznych przekazywanych na rzecz pilskiego żużla.

Nowelizacja ma z jednej strony pokazać rzeczywiste koszty utrzymania infrastruktury - w tym konkretnym przypadku obiektu sportowego dedykowanego prawie wyłącznie jednemu klubowi. Koszty te w przypadku stadionu żużlowego wynoszą około 700 tys. zł. W ich skład wchodzą m.in. bieżące koszty utrzymania, remonty, inwestycje, podatki i opłaty. Zaproponowana klubowi na rok 2015 opłata pokrywa więc nadal poniżej 50% rzeczywistych kosztów utrzymania obiektu.

Z drugiej strony klub wpierany jest w ramach pieniędzy pozyskiwanych z budżetu Miasta na promocję poprzez sport oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Łącznie podatnicy pilscy w ten sposób przekazują na żużel około 950 tys. zł. Kwota ta na tle wpływów od pozostałych sponsorów (deklarowanych przez władze klubu na poziomie 300 tys. zł) nie znajduje w naszej ocenie adekwatnego odzwierciedlenia w sposobie promowania miasta - sponsora zarówno na stadionie w Pile jak i podczas wyjazdów drużyny.

Przygotowywana propozycja zmian zostanie przedstawiona pilanom i klubom sportowym na początku przyszłego roku. Zakładamy, po urealnieniu strony kosztowej - zwiększenie kwoty przeznaczonej na promocję miasta poprzez sport, dokładne określenie zasad pozyskiwania tych środków przez kluby i jeszcze bardziej szczegółowe wymagania dotyczące realizowanych działań promocyjnych. Propozycja pełnego wskazywania kosztów i przychodów klubów sportowych wynikających ze współpracy z samorządem ma również odbicie we wskazaniach pokontrolnych wielu organów kontroli państwa.
Zmiana dla klubów stosujących transparentną politykę finansową, promocyjną i etyczną okaże się z pewnością korzystna.

Warto przypomnieć również, że na działalność sportową wydajemy z budżetu Miasta łącznie około 8 mln złotych (w tym utrzymanie obiektów, wydarzenia sportowe). Docelowo większa część środków będzie przekazywana na sport dzieci i młodzieży.

Oczekujemy również, że kluby będą traktowały środki publiczne jedynie, jako uzupełnienie budżetu, a nie zasadniczą podstawę funkcjonowania klubu. Wyłącznie od umiejętności włodarzy klubów zależy bowiem ich los i rozwój.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile
UM w Pile

Czy miasto powinno podwyższyć kwotę za wynajem stadionu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
facebook.com/miastopila
Komentarze (158)
 • pyra69 Zgłoś komentarz
  Pilanie dosyć otwarcie przedstawiają zapotrzebowanie na żużel, a jest ich wcale nie mało. Jeżeli władze ignorują swoich mieszkańców, to kończą podobnie jak poprzedni prezydent
  Czytaj całość
  Kosmatka. Odejdą w niesławie jeśli będą wprowadzać swoje sny o potędze. A mieszkańcy potrzebują po prostu miejsc pracy i trochę rozrywki. Tak MOSiR ma duże kłopoty finansowe, jednak tylko przez swoją niegospodarność, a nie z winy klubu żużlowego lub z winy Pilan, którzy nie chcą korzystać np. z Aquaparku.
  • NieMaCh-jaWeWsi Zgłoś komentarz
   Spuszczacie się tu, ale Urząd Miasta w Pile ma rację. Nie może klub żużlowy opierać swoich budżetów na kasie miasta. Tak może robić amatorska drużyna, a nie taka robiąca to
   Czytaj całość
   profesjonalnie... jakby jeszcze ta kasa szła na zawodników wychowanków Piły to nie ma problemu...
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Gdzie są fani działacze mieszkańcy grodu powinni tą ekipę z ratusza na takach wywieść,Powodzenia w działaniach przywrócenia ładu aby mógł się nadal odbywać żużel w tym mieście
    Czytaj całość
    za symboliczną 1 ZŁ miesięcznie,
    • pyra69 Zgłoś komentarz
     Panie Głowski, przed wyborami prosił pan o 15 min. wyborców? Teraz nie stać pana na 15 min dla Pilan? Jeszcze jest czas na opamiętanie się i wyjście z twarzą. Najwyższy czas wyrzucić
     Czytaj całość
     nieudaczników zarządzających MOSiRem i zrobić coś dla Pilan, a nie działać przeciwko nim! W taki sam bezmyślny sposób zniszczono żużel w Poznaniu.
     • ciboski Zgłoś komentarz
      Dzwonie do szkla kontaktowego ale niestety linia zajeta a smsa tez na pasku nie widze :-(
      • Katarzyna Kozlik Zgłoś komentarz
       to co wy tam macie 700tys za utrzymanie !!!
       • MarcosVictoria Zgłoś komentarz
        Panowie,Głowski Głowskim a pan "bonzo" MOSiR od lat nie potrafi zarządzac swoim padokiem.Zawsze z nim były tarcia.Przecież wiemy,że rozpoczął super inwestycję na Płotkach więc kasa
        Czytaj całość
        będzie potrzebna-Pan "kultura i sport" musi się czymś wyróżnic,no i się wyróżnił wspólnie z Szeryfem Głowskim-głupotą!!!!!!!!!!!!
        • ciboski Zgłoś komentarz
         Ja sie postaram dodzwonic dzisiaj do szkla kontaktowego i przedstawie problem na antenie tvn24 live
         • zibix Zgłoś komentarz
          Jak zwykle po wyborach się zaczyna. Przed następnymi wyborami pan G.rzuci "kiełbasą wyborczą" i wszystko załagodzi. Cholera może trafić kibica żużla w Pile, przebrnęliśmy przez
          Czytaj całość
          złodziejstwo w klubie, to znowu musimy walczyć z urzędasami którzy żeby podwyższyć swoje pensje podnoszą czynsze. Metoda stara jak świat, więc jeśli przetrwała do dziś to się sprawdza.Dziwi mnie tylko fakt, gdzie większość narzeka a wybiera tych samych na stołkach.
          • szefowa Zgłoś komentarz
           Moim zdaniem w naszym miescie jest kilka obiektow bez uzytecznych.powinny zostac rozebrane i powinien powstac jeden konkretny o biekt do zuzla pilki n.lekkiatletyki
           • ciboski Zgłoś komentarz
            To tak goscia nie obalimy trzeba pisac do pani Kopacz jeszcze raz podaje adres kontakt@kprm.gov.pl pozdrawiam kibice zuzla w pile
            • ciboski Zgłoś komentarz
             Ile trzeba podpisów by zrobic referendum w sprawie odwolania pacana glowskiego moze sie ktos orietuje?
             • Martainn Zgłoś komentarz
              Za to jak Aquapark przynosi straty prawie 700 tys. zł to nie ma problemu.
              Zobacz więcej komentarzy (62)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×