KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

IMA 2015, czyli jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma

Dawno już krajowa federacja nie doświadczyła tylu kłopotów związanych ze skompletowaniem obsady IM Australii. Na początku grudnia liczba zgłoszeń pozwalała jeszcze zaplanować turniej kwalifikacyjny.
Zbigniew Sarwa
Zbigniew Sarwa

Kłopoty zaczęły się po finale Nowej Południowej Walii. W wyniku rywalizacji na torze Kurri Kurri Mason Campton i Alan Mac Donald złamali obojczyki i ich udział w Indywidualnych Mistrzostwach Australii stanął pod znakiem zapytania. W ciągu kolejnych tygodni ze startu zrezygnowali: Alex Davies, Joshua MacDonald i Matthew Day. Obecność Camerona Woodwarda na liście startowej od początku budziła wątpliwości. Mildurianin ciągle leczy kontuzje. Jego nominacja miała raczej na celu zabezpieczenie sobie możliwości ewentualnego startu w kwalifikacjach do cyklu Grand Prix 2016, w przypadku rezygnacji uprawnionego zawodnika. Trzech najwyżej sklasyfikowanych po zakończeniu czwartej rundy, nie startujących w GP 2015, uzyska prawo reprezentowania kraju w eliminacjach. Woodward wycofując się z mistrzostw z powodu kontuzji nie utracił prawa do tej nominacji.


Ciągle dużą niewiadomą jest udział obrońcy tytułu Chrisa Holdera. Wielokrotny mistrz kraju zawsze wspierał australijski żużel swoją obecnością w mistrzostwach, jeśli zdrowie pozwalało. Od czasów Leigh Adamsa żaden z zawodników nie zaskarbił sobie takiej sympatii wśród zwolenników czarnego sportu. Jeśli wystartuje, będzie faworytem. Wypada mieć nadzieję, że informacja o uboższym parku maszynowym to zwykła zasłona dymna i zagrywka taktyczna. Ewentualna absencja mistrza będzie dużym ciosem dla organizatorów, powodując kolejny spadek i tak ubogiej frekwencji na obiektach.

Jason Doyle po ubiegłorocznej porażce na własne życzenie w ostatnim finale na torze Gillman, jest zdeterminowany, aby wygrać klasyfikację generalną. Po sukcesach minionego, europejskiego sezonu potrzebuje mocnego akcentu, aby wejść z impetem w nowy rok. To jak będzie sobie radził, zdefiniuje jego dalszą karierę. Brak Holdera nie oznacza od razu zwycięstwa. Przekonał się o tym podczas turnieju Jason Crump Invitational w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, gdzie zajął dopiero szóstą lokatę. Na szczęście szybko odzyskał właściwy rytm wygrywając mistrzostwa Południowej Australii dwa dni później. Obecność wśród szesnastki walczącej o najważniejsze trofeum na świecie zawsze zobowiązuje.

Do ciekawej rywalizacji powinno dojść o miejsce lub miejsca na podium IMA.
Josh Grajczonek, Rohan Tungate, Sam Masters, Dakota North, Justin Sedgmen i
Max Fricke zanotowali dobre występy w Europie w minionym sezonie. Kolejność na mecie w tej grupie jest sprawą otwartą i żaden z rezultatów nie będzie zaskoczeniem.

Jason Doyle w minionym sezonie zdobył srebrny medal IM Australii Jason Doyle w minionym sezonie zdobył srebrny medal IM Australii
Tyson Nelson, Jack Holder i Joey Ringwood powalczą o końcowe miejsca w dziesiątce mistrzostw. Mają za sobą sporadyczne starty australijską zimą. Brak regularnej jazdy przeciwko oponentom z wyższymi umiejętnościami może mieć wpływ na końcowy rezultat.

Stawkę finalistów uzupełnia z konieczności pięciu debiutantów. Za mało jeszcze potrafią, aby liczyć się na poważnie w rywalizacji. Sukcesem będzie odjechanie wszystkich rund bez kontuzji i kłopotów sprzętowych.

O ostatecznej opinii na temat IMA zdecyduje jakość widowisk. Nazwiska uczestników na kolana nie powalają. Absencja zawodników takich jak: Troy Batchelor, Davey Watt, Brady Kurtz, Nick Morris, Ryan Douglas, Rory Schlein, Woodward i Davies, w połączeniu z brakiem Darcy'ego Warda "okaleczyła" jakość tegorocznej stawki. Rokrocznie kłopoty ze znalezieniem chętnych do jazdy w krajowym czempionacie wpływają ujemnie na prestiż IMA. Speedway Commission musi zastanowić się nad uatrakcyjnieniem oferty uczestnictwa, która będzie do przyjęcia dla większości uprawnionych do startu, albo powrócić do organizacji jednodniowego finału.

Lista startowa IMA 2015:

Chris Holder (ur. 24.09.1987) - mistrz świata z roku 2012, dwukrotny wicemistrz IMŚJ, posiada w dorobku 3 srebrne i 2 brązowe medale Drużynowego Pucharu Świata. Uczestnik Grand Prix 2015. Kapitan drużyny narodowej. Pięciokrotny mistrz Nowej Południowej Walii. W 2007 roku wygrał także mistrzostwa Zachodniej Australii i zajął druga pozycję w finale Południowej Australii. W nowym, australijskim sezonie jeszcze nie startował. W pierwszym dniu Nowego Roku planuje sesję treningową na torze Gillman. Decyzję o przystąpieniu do rywalizacji podejmie na krótko przed pierwszą rundą. W przyszłym roku reprezentować będzie barwy Poole Pirates, KS Toruń i Piraterny Motala. Wystąpił ośmiokrotnie w finałach IMA, debiut: 2006, medale: 5 złotych, 1 srebrny.

Jason Doyle (ur. 06.10.1985) - ma w posiadaniu 2 brązowe medale DPSŚ. Zajął drugą pozycję w GP Challenge 2014. Uczestnik GP 2015. O osiągnięciu wcześniej znaczących sukcesów decydowały często kontuzje szyi i barku. Operacja i późniejsza rehabilitacja spowodowały jednoroczną pauzę od wyścigów na żużlu. Rok temu był blisko od zdobycia tytułu IMA. Upadając na prowadzeniu w finale ostatniej rundy pozbawił się złotego medalu. Brązowy i srebrny medalista mistrzostw NPW. W turnieju Jason Crump Invitational zajął szóstą pozycję, nie awansując do finału A. Dwa dni później wygrał mistrzostwa PA. W przyszłym sezonie reprezentował będzie barwy Leicester Lions, KS Toruń i Dackarny Malilla. Startował dziewięciokrotnie w finałach, debiut: 2005, medale: 1 srebrny.

Czy Jason Doyle sięgnie tym razem po tytuł Indywidualnego Mistrza Australii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×