KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Poldem i King mają równolegle rację bytu - rozmowa z Rafałem Lewickim, dystrybutorem sprzętu żużlowego

Rafał Lewicki, na co dzień pracujący w teamie "KK", zajmujący się także dystrybucją sprzętu żużlowego uważa, że zarówno polski jak i brytyjski tłumik mogą równolegle funkcjonować na rynku.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

Maciej Kmiecik: Wiadomo już czy Krzysztof Kasprzak będzie testował wszystkie homologowane tłumiki czy też może skupi się na którymś konkretnym modelu?

Rafał Lewicki: Myślę, że postawimy na Poldem, aczkolwiek Krzysztof będzie też próbował tłumik Kinga. To producent, który w branży żużlowej działa od lat. Myślę, że błędem byłoby nie spróbowanie tego produktu i zamykanie się na jeden rodzaj tłumika, tym bardziej, że pojawiają się opinie, że między tymi dwoma producentami wybierać będzie większość żużlowców.
Jest pan jest jednym z dystrybutorów Poldemu. Jak dużą popularnością cieszy się polski tłumik?

- Wspólnie z kolegą, Radosławem Szwochem jesteśmy dystrybutorem zarówno Poldemu jak i Kinga. Nastawienie większości zawodników, zarówno polskich jak i zagranicznych jest takie, że zamawiają do testowania jeden i drugi produkt. Każdy będzie chciał z tych dwóch urządzeń na początku korzystać.

Ilościowo jak wygląda kwestia zamówień Poldemu i Kinga?

- W naszym przypadku więcej zamówień mam Poldemu. Wiąże się pewnie także z tym, że King nie był tak dobrze przygotowany do dystrybucji jak Poldem w kwestiach ilościowych.  Być może dlatego, że King wysyłał bezpośrednio swój produkt na rynek angielski i duński. Jeśli chodzi o Poldem, jest to produkt nowy i klienci na początku podchodzili do niego z pewną dozą niepewności. Teraz coraz więcej - także żużlowców zagranicznych - skłania się w stronę Poldemu, widząc że może to mieć pozytywny skutek. Jeśli chodzi o ilość, to Poldemu u nas jest ponad 150 sztuk zamówionych. Kinga trochę mniej. Dystrybutorów brytyjskiego produktu jest po prostu więcej i te ilości rozbijają się na większą liczbę oferentów.

Żużlowcy powoli wyjeżdżają na tor. Pierwsze treningi odbyły się we Wrocławiu, zawodnicy trenują też w Gorican. Czy dochodzą do pana już pierwsze opinie od żużlowców czy też może na razie mamy tylko oceny z hamowni od tunerów?

- Jeszcze za wcześnie na jakieś konkretne opinie od żużlowców. Treningi odbyły się we Wrocławiu, a w Gorican aktualnie przebywa drużyna z Grudziądza. Tłumiki na pewno są próbowane, ale zawodnicy po długiej zimowej przerwie na początku oswajają się z szybkością. Trzeba dać im trochę czasu, by zaczęli testować i mogli obiektywnie wypowiedzieć się na temat tłumików.

Obecnie jest tak, że każdy z zawodników zamawia po jednym urządzeniu Poldemu i Kinga do testów? Dopiero po wyborze tego lepszego będzie zamawiał partię na cały sezon? Ile żużlowiec potrzebuje tłumików?

- W zasadzie każdy motocykl powinien być wyposażony w osobny tłumik, żeby nie musieć w trakcie zawodów go zmieniać. Nie ma po prostu na to czasu. W zależności od tego, ile dany zawodnik posiada motocykli, tyle powinien też mieć tłumików. Zawodnicy ze światowej czołówki mają po pięć, a nawet siedem kompletnych motocykli. Łatwo więc policzyć, że gdyby chcieli mieć po jednym tłumiku z obu rodzajów do każdego motocykla, to musieliby zakupić 14 tłumików. Wtedy jednak może zabraknąć miejsca w samochodzie na wszystko. Tak realnie, po trzy z każdego rodzaju tłumika żużlowcy będą kupować. To jest niezbędne minimum dla zawodników, którzy mają więcej motocykli. Typowi ligowcy będą nabywać pewnie po dwa tłumiki.

Jak duże może być więc globalne zapotrzebowanie żużlowców na nowe modele tłumików?

- Szacunkowo, łatwo policzyć, ilu jest znaczących żużlowców w Europie i pomnożyć przed średnią ilość tłumików, o której wspomniałem wcześniej. Pominąć jedynie można ligę angielską, która dostała zielone światło na używanie starego typu tłumika Kinga. Być może wiąże się to z chęcią ograniczenia kosztów dla żużlowców. Nie chodzi nawet o cenę zakupu nowych tłumików, bo ona nie jest stosunkowo wysoka, ale koszty związane z przeróbką silników pod kątem tych nowych tłumików. Patrząc na trzy najsilniejsze ligi, czyli polską, szwedzką i brytyjską, ta ostatnia wygląda najbardziej ubogo, więc to tutaj zawodnicy, którzy na co dzień jeżdżą w tylko Anglii, będą mogli zaoszczędzić. Nie sądzę, że będą to czołowi żużlowcy. Być może dotyczyć to będzie tych, którzy głównie jeżdżą w lidze angielskiej.

Myśli pan, że zawodnicy będą mieli na wyposażeniu zarówno tłumik Kinga jak i Poldem i w zależności od toru, będą zakładać bardziej pasujące urządzenie?

- Nie jest to wykluczone, że co niektórzy będą chcieli takie ruchy robić. Natomiast z doświadczenia wiem, że takie żonglowanie tłumikami nie jest to coś, co zawodnicy lubią robić, bo jest to kolejny element regulacji. Jeśli mieliby to robić, to po to, żeby zmienić charakterystykę silnika, a tych ustawień do ogarnięcia jest wystarczająco dużo, żeby jeszcze dodatkowo wchodzić w kwestie tłumika. Myślę, że zawodnicy będą starali się wybrać tłumik, na którym silniki będzie spisywały się najlepiej i właśnie pod tym kątem starać się te motocykle dopasowywać.

Pana zdaniem dojdzie do tego, że któryś z tłumików wygra rywalizację czy na rynku mają rację bytu?

- Pierwsze testy wskazują na to, że oba mają rację bytu. Są przede wszystkim inne i różnią się od siebie, a z drugiej strony fakt, że pozostałe dwa czyli DEP oraz Motad jakby zostały wykluczone z tej rywalizacji, pokazuje, że sprawa rozegra się pomiędzy Poldemem i Kingiem. Równie dobrze może okazać się, że część zawodników wybierze jeden produkt, część drugi. Będzie więc tak, że tak jak bywało przed laty, kiedy to część żużlowców jeździła na silnikach GM a inni na Jawie. Przez długi czas była to przecież wyrównana rywalizacja i dopiero w pewnym momencie czeski produkt został daleko w tyle, a na końcu wypadł z rynku. W przypadku tłumików może być tak, że zarówno King jak i Poldem będą równolegle funkcjonowały na rynku. Może okazać się, że w jednym wyścigu będą rywalizowali żużlowcy na różnych tłumikach.
Rafał Lewicki (w środku) uważa, że na rynku będą równolegle funkcjonowały dwa tłumiki Poldem i King Rafał Lewicki (w środku) uważa, że na rynku będą równolegle funkcjonowały dwa tłumiki Poldem i King
Jakieś głosy od tunerów dochodziły w kwestii, który tłumik jest lepszy? Czy też może jest to bardzo indywidualne podejście?

- Zdecydowanie, indywidualne. W większości opinii, które się pojawiły, dominowały te, które mówiły, że zarówno King jak i Poldem mają rację bytu. Trudno jednoznacznie wskazać, który jest lepszy. Decydujące zdanie będzie należało do zawodników, kiedy odjadą już kilka treningów, oswoją się z nowym sprzętem i wówczas będą mogli coś więcej powiedzieć. Tak jak wspomniałem, wybór jednego z nich będzie bardzo indywidualną kwestią.

Czy podzielasz opinię Rafała Lewickiego, że na rynku równolegle będą funkcjonowały dwa tłumiki?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (15)
 • Bada Bing Zgłoś komentarz
  Doszły mnie słuchy, że po pierwszych jazdach sporo było komentarzy, że poldem to badziew
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Też mi wielki problem w końcu mają wybór i na tym się właśnie zakończy to gdybanie.
   • Cysio Zgłoś komentarz
    [quote]Pominąć jedynie można ligę angielską, która dostała zielone światło na używanie starego typu tłumika Kinga.[/quote] Ktoś może rozwinąć ten temat ? Na Anglię są inne
    Czytaj całość
    homologacje FIM ?
    • zsmarti Zgłoś komentarz
     zawsze będzie rozmowa może ten czy tamten najważniejsze by zawodnicy byli bezpieczniejsi w końcu oni ryzykują i sami wiedza co dla nich najlepsze jest
     • R.St Zgłoś komentarz
      Jestem fanatykiem motocykli starych modeli , nieraz kupiłem motocykl zdekompletowany i brakowało tez nieraz tłumika wiec jakis trzeba było dac ,wiec dawałm od MZ,Junaka i dorabiałem też
      Czytaj całość
      nieraz nowe i dałem raz od starej jawy 500ki i miałem porównanie pracy silnika a jakie to moze ,,tunerzy,, wiedzą.od MZ nie zdawał egzaminu w czterosówie.
      • R.St Zgłoś komentarz
       Napisze taką historie o tym ,instymencie,,kiedys miałem Hanomaga 2000D BYŁA TO POMOC DROGOWA-wiezłem duze autko z granicy i moj Hanomag ledwo 100ke wyciągał wiec odłączyłem tlumik Z
       Czytaj całość
       NADZIEJĄ ZE BEDZIE MOCNIEJSZY/SZYBSZY bo miałem taką mozliwosc /szybką ,był za kabiną do góry i co okazało sie ze bez tłumika było jeszcze gorzej szybkosc spadła do 80ki wiec tłumik musi byc tylko dobry. nie jakies badziewie.i mysle ze są plusy i minusy poldemu -to wszystko teraz w rekach ,,tunerów,, jest. BYŁEM MECHANIKIEM KLUBOWYM KILKA SEZONÓW i ja mam swoje zdanie na ten temat lecz nie bede sie wypowiadał bo to by była moja subiektywna ocena.
       • Frankenstein Zgłoś komentarz
        To teraz stary tłumik to jest ten co nie dawno zwany był nowym tłumikiem czy stary tłumik to ten bardziej stary niż nowy? Bo już nie wiem :(
        • shaleman Zgłoś komentarz
         Tłumik na zdjęciu jest Poldem lub king
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Ciekawa charakterystyka dystrybucji tłumików,Każdy zawodnik za pewne przetestuje kilka rur i zobaczy jak działa na torze jaka długa żywotność oraz cena.Przypasuje do swego sprzętu
          Czytaj całość
          będzi robił wynik.
          • Gregor021-RSKŻ Zgłoś komentarz
           zalezy ktory tlumnik przypasuje danemu zawodnikowi na takim pojedzie
           • yes Zgłoś komentarz
            Są różne rodzaje towaru na rynku, w tym tłumików.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×